Інформація по темі "" | Публікації по тегу
29.03.21
5732 0
Друкувати
Обране

Відповідальність за несплату аліментів

Несплата аліментів одним із батьків є досить поширеним явищем, від якого насамперед страждають діти. Останнім часом держава на законодавчому рівні намагається посилити захист прав дитини та активно бореться зі злісними неплатниками аліментів.

Останній зроблений крок у цьому питанні – посилення відповідальності за невиконання батьками обов’язків зі сплати аліментів. Про види відповідальності та особливості притягнення до відповідальності за ухилення від сплати аліментів розповідає юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна Дімова.

Законодавство передбачає наступні види відповідальності:

 1. цивільна;
 2. адміністративна;
 3. кримінальна.

Що передбачає цивільна відповідальність?

У разі виникнення заборгованості з вини боржника, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Для притягнення платника аліментів до цивільної відповідальності необхідно звернутися до суду з позовною заявою про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

Важливо! У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини боржника, такий боржник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних із простроченої суми (ч. 4 ст. 196 Сімейного кодексу України).

Що передбачає адміністративна відповідальність?

6 лютого 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року № 2234-VIII.

Відповідно до ст. 183-1 КУпАП , несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, тягне за собою відповідальність у вигляді суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Увага! Несплата аліментів на утримання:

 • дитини з інвалідністю;
 • дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи;
 • тяжкі вроджені вади розвитку;
 • рідкісне орфанне захворювання;
 • онкологічні, онкогематологічні захворювання;
 • дитячий церебральний параліч;
 • тяжкі психічні розлади;
 • цукровий діабет I типу (інсулінозалежний);
 • гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня;
 • на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги,

що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, – тягне за собою відповідальність у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

Для притягнення неплатника аліментів до адміністративної відповідальності необхідно звернутися до органу державного виконавчої служби, в якому перебуває на виконанні виконавче провадження про стягнення аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби (ч. 12 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження»).

Що передбачає кримінальна відповідальність?

Статтею 164 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).

Підставами для притягнення до кримінальної відповідальності є:

 • наявність факту звернення одержувача аліментів до суду з позовом про стягнення аліментів, за результатами розгляду якого має бути винесене судове рішення;
 • наявність заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів;
 • злісне ухилення від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) – під яким слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів.

Для притягнення неплатника аліментів до кримінальної відповідальності необхідно звернутися до правоохоронних органів з заявою про вчинення кримінального злочину, передбаченого статтею 164 Кримінального кодексу України.

Розмір заборгованості по аліментам підтверджується відповідною довідкою, яка видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем на вимогу стягувача протягом трьох робочих днів у випадках, встановлених законом. 

Координаційний центр з надання правової допомоги

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі