6539 3

Що таке цивільно-правовий договір і чим він відрізняється від трудового?

Цивільно-правовий договір – це угода між громадянином і організацією (підприємством тощо) на виконання першим певної роботи (а саме: договір підряду, договір про надання послуг тощо), предметом якого є надання певного результату праці, але за цього виду договору не виникають трудові відносини, на які поширюється трудове законодавство.

За договором підряду (договором надання послуг), укладеним між власником і громадянином, останній зобов’язується за винагороду виконувати для підприємства індивідуально визначену роботу. Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Виконавець, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою. Працівникові гарантується заробітна плата, встановлені трудовим законодавством гарантії, пільги, компенсації тощо.

За цивільно-правовим договором оплачується не процес праці, а її результати, котрі визначають після закінчення роботи і оформляють актами здавання-приймання виконаних робіт (наданих послуг), на підставі яких провадиться їх оплата. Договором також може бути передбачено попередню або поетапну оплату. У трудовій книжці не робиться запис про виконання роботи за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п. 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з діючим Цивільним кодексом, договір підряду є цивільно-правовим договором, який укладається між фізичною особою та юридичною особою на виконання певної роботи. Стаття 24 Цивільного кодексу дає поняття фізичної особи – фізичною особою вважається людина як учасник цивільних відносин. Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття), у той же час повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором або яка бажає займатися підприємницькою діяльністю (статті 34, 35 Цивільного кодексу).

Отже, за наявності ознак, притаманних саме трудовим відносинам, укладається трудовий договір, за наявності ж ознак, притаманних цивільно-правовим відносинам, укладається цивільно-правовий договір.

У разі виникнення спору щодо правомірності укладеного договору (трудового, цивільного) зазначене питання має вирішуватися у судовому порядку за позовом особи, чиї права порушено.

Одночасно повідомляємо, що нагляд за додержанням законодавства про працю здійснює Управління  Держпраці у Вінницькій області. Нагляд же за застосуванням цивільно-правових договорів до компетенції Управління  Держпраці не віднесено.

Щодо застосування цивільного права (і, відповідно, цивільно-правових договорів)  роз’яснення надають органи Міністерства юстиції України.

Управління Держпраці у Вінницькій області

 



загрузка...
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (3)
Коля
29.03.2016
Існує багато видів узаконених шахрайств , наприклад, "ліквідація" держустанови без правонаступництва.Кожна держустанова (юридична особа) регулярно проходить процедуру так званої "ліквідації" -- після переобліку держустанова змінює код ЄДРПОУ. При цьому всі укладені договори з "ліквідованою" держустановою стають не дійсними...
Маша Коля
05.04.2016
Коля, дуже-дуже-дуже Вам співчуваю! Але як Ви можете так безапеляційно відповидати за ВСІ державні установи? Якщо Вам не пощастило і Вас звільнили у зв'язку з ліквідацією установи, це ніяк не не означає, що таке робиться скрізь. І те, що ви пишите таке практично під кожною новиною, спонукає думати, що Ви є дуже склочною особою, вибачте.
Юлія
15.05.2016
Доброго дня питання,хочу з людиною підписати ЦПу,але вона вже працює на основному місці роботи,мене цікавить який розмір з.п. має бути ?і чи її не показувати чи показувати в табелі?Дякую