Інформація по темі "" | Публікації по тегу
12.09.16
42695 2
Друкувати
Обране

Співробітник на місці декретниці: особливості прийняття та звільнення

Співробітниця йде в декретну відпустку та відпустку для догляду за дитиною до трьох років. На час відсутності на її місце приймається новий працівник. Як оформити трудові відносини із декретницею та співробітником, який її заміщує, та як законно звільнити працівника, прийнятого на місце жінки в декретній відпустці, − далі.

Оформлення декретної відпустки та відпустки для догляду за дитиною до трьох років

Оформлення декретної відпустки проводять на підставі лікарняного листка. Якщо жінка хоче піти у таку відпустку трохи пізніше терміну, зазначеного в лікарняному, то їй слід написати заяву із зазначенням дати, коли вона піде у таку відпустку. При цьому вона втратить частину декретних. Піти раніше терміну, зазначеного в лікарняному, не можна. Утім, можна скористатися правом на звичайну щорічну відпустку.

На підставі поданих документів керівництво видає відповідний наказ, а бухгалтерія розраховує декретні та надає заявку Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за якою фонд перераховує декретні для працівниці.

Для того щоб піти у відпустку для догляду за дитиною до трьох років, необхідна заява від жінки, якій така відпустка надається. На підставі цього документа видається наказ по підприємству.

Якщо працівниця забажає вийти із такої відпустки, то вона в будь-який час має право надати на підприємство відповідну заяву та приступити до роботи із зазначеної в ній дати.

Прийняття та звільнення тимчасового працівника

Оформлення нового працівника слід проводити, зважаючи на зазначені вище норми чинного законодавства.

Тож на період перебування декретниці у відпустці по вагітності та пологах та у відпустці для догляду за дитиною до трьох років роботодавець має право прийняти іншого працівника для заміщення тимчасово не зайнятої посади до фактичного виходу на роботу жінки, яка перебуває у відпустці. Тому з таким працівником укладається строковий трудовий договір (ст. 23 Кодексу законів про працю, далі − КЗпП).

Співробітники, які працюють за строковим трудовим договором, мають такі ж права, як і ті, хто працевлаштований на умовах безстрокових договорів. Тобто вони вправі претендувати на відпустки, на допомогу з тимчасової непрацездатності, соціальні гарантії та пільги, встановлені колективним договором та законодавством, тощо в загальному порядку.

На роботу такого працівника приймають згідно зі штатним розкладом, затвердженим підприємством, і посадовим окладом, визначеним штатним розписом. Тобто співробітнику не можна встановити інший оклад, ніж той, що визначено штатним розписом для такої посади.

Порядок оформлення трудових відносин за строковим трудовим договором такий самий, як і за безстроковим. Але при цьому потрібно врахувати певні нюанси, зазначені нижче.

У наданій на підприємство заяві на прийняття на роботу тимчасовий працівник обов’язково повинен вказати на строковість трудових відносин. Причому формулювання має бути чітким, аби уникнути непорозумінь у разі звільнення у зв’язку із фактом виходу декретниці з відпустки. Наприклад: «Прошу прийняти мене на роботу на посаду бухгалтера за строковим трудовим договором на період відпустки по вагітності та пологах  та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку бухгалтера Бурої М.П. до дня її фактичного виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років».

На підставі заяви видається наказ по підприємству про прийом на роботу працівника за строковим трудовим договором, де також обов’язково вказують: «Прийняти до фактичного виходу основного працівника на роботу». Наприклад: «Прийняти Білу В.Д. на посаду бухгалтера за строковим трудовим договором з 01.03.2016 р. з окладом згідно зі штатним розкладом на період відпустки по вагітності та пологах та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років бухгалтера Бурої М.П. до дня її фактичного виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років».

Таке формулювання надає право роботодавцю звільнити працівника, прийнятого за строковим трудовим договором, у разі виходу декретниціз відпустки за її бажанням раніше, ніж дитині виповниться три роки.

На підставі наказу також вноситься запис до трудової книжки нового працівника. Запис про строковий характер трудового договору в трудовій книжці не роблять.

У разі звільнення працівник не повинен подавати заяву про звільнення, а роботодавець не зобов’язаний попереджати його про звільнення, оскільки під час прийняття на роботу співробітник давав згоду на укладення саме строкового трудового договору.

Звільнення оформляється наказом, формулювання якого, приміром, може бути таким: «Звільнити бухгалтера Білу В.Д. з 01.05.2016 р. у зв’язку із закінченням терміну строкового трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП)».

Про визначені терміни трудового договору буде свідчити також і запис про звільнення: «Звільнений у зв’язку із закінченням строку трудового договору, п. 2 ст. 36 КЗпП».

http://devisu.ua

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
2
Юля
23.04.2020
Доброго дня, підкажіть будь-ласка. Працівниця пішла у відпустку по догляду за дитиною до 3-х років, був прийнятий строковий працівник до моменту виходу основного працівника з відпустки по догляду за дитиною 04.04.2020. А 03.04.2020 написав заяву про звільнення за згодою сторін. чи повинні ми звільняти строкового працівника?
Іванна
09.03.2023
У квітні у працівниці(вчитель) закінчується відпуска по догляду за дитиною до троьх років. Чи може працівник, який заміняв її піти у основну відпустку, коли вона вийде з декрету?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі