Інформація по темі "" | Публікації по тегу
04.02.20
9177 3
Друкувати
Обране

Фонд держмайна презентує Топ – 10 найважливіших змін щодо оренди державного та комунального майна

1 лютого вступив в дію новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Новий Закон, відповідно до якого оренда державного та комунального майна буде здійснюватися через систему ProZorro.Продажі, вже почав діяти. Відтак, ера сумнівних підкилимних конкурсів залишається в минулому. Натомість починається новий етап – публічних онлайн аукціонів з рівними можливостями для усіх потенційних орендарів.«Ми переконані, що реалізація Закону забезпечить прозорість, конкурентність та максимальну економічну віддачу державі та громадам від оренди», – зазначає Голова Фонду державного майна України Дмитро Сенниченко.

Пояснення нової процедури передачі в оренду державного майна з 10 найважливішими змінами:

 • Не буде здійснюватися вивчення попиту на вакантне майно шляхом публікації оголошення в друкованих засобах масової інформації та на численних веб-сайтах орендодавців. Вакантне майно шукатиме потенційних орендарів на єдиній загальнонаціональній онлайн-платформі ProZorro.Продажі.
   
 • Посадова особа або будь-яка інша особа не знатиме, хто із потенційних орендарів має інтерес до оренди того або іншого приміщення. Чиновники втрачають право отримувати заяви від потенційних орендарів в процедурі вивчення попиту, яка скасовується, і не знатимуть, хто стане переможцем електронного аукціону аж до моменту автоматичного оприлюднення торговою системою електронного протоколу результатів аукціону. Іде в минуле практика умовлянь (під різними приводами) потенційних орендарів відкликати подані ними заяви і не брати участі в конкурсах.
   
 • Не будуть проводитись конкурси на право оренди майна конкурсними комісіями, складеними із чиновників Фонду державного майна, міністерств та відомств, структурних підрозділів виконавчих органів місцевих рад або депутатів місцевих рад. Існуючі конкурсні комісії підлягають ліквідації. 
   
 • Замість конкурсів будуть проводитись електронні аукціони в електронній торговій системі ProZorro.Продажі. Усі документи для участі в аукціоні подаються шляхом завантаження електронних копій в особистому кабінеті. Скасовується необхідність подавати пакети документів на предмет оцінки чиновниками їх «повноти і правильності».
   
 • Посадові особи втрачають право вивчення документів потенційних орендарів і приймати рішення про недопуск до участі в аукціоні. З 1 лютого 2020 року усі без винятку потенційні орендарі (за умови виконання всіх необхідних вимог), отримають право участі в електронних аукціонах на право оренди державного або комунального майна.
   
 • Процедура отримання майна поза конкурсом або аукціоном стає складнішою. Якщо процедура передачі певного майна поза конкурсом була розпочата за старими правилами, але станом на 1 лютого 2020 року рішення про передачу майна без конкурсу не прийнято, усі попередні дії для отримання такого майна в оренду втрачають юридичну силу. Після 1 лютого 2020 року потенційні орендарі майна, які мали право на його отримання без конкурсу відповідно до старих правил, повинні переконатися, що вони відповідають новим вимогам. 
   
 • Втрачають право на отримання майна без аукціону громадські організації ветеранів для діяльності іншої, ніж для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; громадські організації осіб з інвалідністю; підприємства у сфері культури і мистецтв приватної форми власності. Ті громадські організації, які зберігають таке право (наприклад, громадські організації у сфері культури і мистецтв) повинні будуть надавати додаткові документи для отримання майна без аукціону згідно із переліком, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України.
   
 • Посадові особи втрачають право вимагати від потенційних орендарів здійснювати власним коштом ринкову оцінку майна, яке планується до передачі в оренду. Якщо залишкова балансова вартість майна перевищує 10% його первісної вартості, майно виставляється на аукціон за такою залишковою вартістю. Ринкову вартість майна визначить баланс попиту на це майно з боку потенційних орендарів. Якщо залишкова вартість майна є меншою ніж 10% його первісної вартості, обов’язок з переоцінки такого майна покладається на балансоутримувача, який не матиме права перекладати цей обов’язок на потенційних орендарів.
   
 • Посадові особи втрачають право обмежувати цільові призначення, за якими підприємці можуть використовувати вакантне майно, крім майна освітнього, медичного, соціально-культурного або спортивного призначення. До більшості оголошень про передачу майна в оренду буде включатись інформація про те, що переможець аукціону може використовувати майно за будь-яким не забороненим законодавством цільовим призначенням на власний розсуд.
   
 • Мінімальний строк оренди державного або комунального майна складатиме 5 років, і при цьому якщо договір оренди строком на 5 років або менше укладено за наслідками проведення аукціону в електронній торговій системі Prozorro.Продажі, такий договір не підлягатиме нотаріальному посвідченню.

Фонд державного майна України звертає увагу, що до моменту затвердження Кабінетом Міністрів України переліку соціально важливих послуг, договори оренди державного майна продовжитимуться за правилами, які існували до дати набрання чинності новим Законом, тобто без проведення аукціону. 

Після затвердження Кабінетом Міністрів такого переліку лише на відкритих аукціонах ПроЗорро будуть продовжуватись договори оренди державного майна, які продовжуються не в перший раз або які продовжуватимуться вперше за умови що строк оренди за такими договорами перевищує 5 років. Орендарі, які мають право на отримання майна без аукціону за новим Законом, а також орендарі, які надають соціально важливі послуги відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів, зможуть продовжувати договори оренди державного майна без проведення аукціону.  

Відповідно до вимог нового Закону чинні орендарі матимуть переважне право продовжити свої договори, за умови що вони візьмуть участь в аукціоні і запропонують ту саму суму, яку пропонуватиме за оренду майна інший потенційний орендар. Інший потенційний орендар, який запропонував більше, ніж може сплатити чинний орендар, повинен, до моменту укладання нового договору оренди, компенсувати чинному орендарю вартість невід’ємних поліпшень, які той зробив на об’єкті оренди. Фонд державного майна пропонує збільшити до 6 місяців суму авансової орендної плати, яку переможець аукціону на продовження договору оренди, повинен буде сплатити перед укладенням нового договору оренди (порівняно із 2 місяцями авансової плати, яку сплачуватиме чинний орендар, якщо він виявиться переможцем аукціону і переукладатиме власний договір).  

www.spfu.gov.ua

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі
(3)
Наташа
05.02.2020
Какая прєлєсть!А бюджетні установи, які приймають рішення виключно в межах кошторису на відповідний рік, та обслуговуються в казні, також мають РІВНІ права?
Євген
06.02.2020
Щось не зрозумів, а як бути з почасовою орендою?
Дмитро Євген
11.02.2020
Оренда декілька часів на добу, це від лукавого. Ви же розумійте, щоб таке було вірно оформлено, необхідно утворити комісію, яка буде кожен день здійснювати приймання-передачу майна від орендаря та навпаки, оформлювати відповідні Акти, які будуть підтверджувати фактично використаний час оренди державного або комунального майна. Ці Акти будуть підставою для коректного розрахування сум відшкодування комунальних послуг орендарем балансоутримувачу. transparent_pxl.png
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Шановні колеги!
Довгі роки ми наполегливо працювали, щоб вчасно підставляти плече підтримки всім українським бухгалтерам бюджетного сектору. Ми завжди розуміли, що їм нізвідки чекати допомоги й опори, тому розвивали новинний і консультативний портал власними силами та засобами. За що ви повсякчас віддячуєте нам своєю довірою та прихильністю. Ми дуже цінуємо це!

Та настають складні часи в усьому світі – й дедалі важче стає підтримувати гідний рівень роботи найбільшого в Україні порталу за свій кошт, частково покриваючи витрати завдяки рекламі. Цього вкрай замало!

Buhgalter.com.ua – це не лише стрічка новин із тематичними розділами та корисною інформацією. По той бік монітора щоденно стоять на варті роботи порталу 14 фахівців та чимале технічне забезпечення для безперешкодного функціонування сайту.

Ми сформували максимально комфортну ціну, яка б не «била по кишені», – 30 грн на місяць або 1 грн на день. Передплатники видань «Бюджетна бухгалтерія» та «Оплата праці», як і раніше, продовжують користуватися порталом безкоштовно та без реклами.

Розуміємо, для вас це стало несподіванкою, але в сьогоднішніх умовах ми не можемо діяти інакше. Цілком посильна сума, що дорівнює чашці кави у кав’ярні, підтримає життя вашого улюбленого ресурсу. За це ми віддячимо вам завжди цікавою й важливою інформацією та новими ідеями. Далі буде тільки краще!

Залишайтеся з нами – і давайте підтримувати один одного!

Ваші колеги – команда buhgalter.com.ua
30
грн/
місяц
Це приблизно усього 1 грн/день
Ви можете скасувати в будь-який момент
ic-acc-pay
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн