Щодо визначення відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі / спрощених закупівель Уповноваженої особи
Законом передбачено, що починаючи з 1 січня 2022 року відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі є уповноважена особа.
З огляду на це інформуємо, що до 1 січня 2022 року замовникам необхідно вжити вичерпних заходів щодо переходу на новий формат організації та проведення публічних закупівель, оскільки починаючи з цієї дати Закон не передбачає можливості здійснення закупівель тендерними комітетами.
Так, відповідно до Закону уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, що є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі / спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Згідно статті 11 Закону уповноважена особа визначається або призначається замовником одним з таких способів:
1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи із відповідною доплатою згідно з законодавством;
2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
3) шляхом укладення трудової угоди (контракту) згідно з законодавством.
Законом передбачено, що замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови що кожна з таких осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель / спрощених закупівель. У разі визначення кількох уповноважених осіб розмежування їх повноважень та обов'язків визначається рішенням замовника.
В той же час, при переході до формату роботи уповноважених осіб замовники мають визначитись з необхідною кількістю таких осіб та способом їх визначення (призначення) і вжити заходів щодо приведення у відповідність штатного розпису (за потреби).
Для цього слід проаналізувати закупівлі за попередні періоди і порахувати кількість витраченого часу на організацію та проведення таких закупівель. Слід враховувати час, використаний на планування закупівель, формування потреби, підготовку до закупівлі, складання тендерної документації, технічних специфікацій, проведення процедури закупівлі та звітування про виконання договору, а також інші фактори, що можуть мати вплив на розрахунок кількості уповноважених осіб. Разом з тим, слід враховувати обсяги проведених закупівель в організації, а також їх періодичність та специфіку.
З метою надання допомоги суб'єктам сфери публічних закупівель щодо орієнтовного розрахунку необхідної кількості уповноважених осіб в організації, Мінекономіки спільно з Київською школою економіки за підтримки проекту "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (TAPAS)" провели дослідження, результатом якого стало розроблення онлайн калькулятора уповноважених осіб, який дозволяє провести орієнтовний розрахунок на підставі інформації про публічні закупівлі конкретної організації-замовника.
Онлайн калькулятор розміщений за посиланням https://cep.kse.ua/osoba/. Щоб розрахувати рекомендовану кількість уповноважених осіб, необхідно ввести назву або код ЄДРПОУ організації. Цей інструмент передбачає також можливість коригування часу, який витрачається на різних етапах закупівлі та може відрізнятись у організаціях, що в свою чергу може впливати на рекомендовану кількість таких осіб.
Водночас Законом передбачено, що уповноважені особи для здійснення своїх функцій мають підтвердити рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування уповноважених осіб буде розроблений Уповноваженим органом.
Ураховуючи вищезазначене, особам, які можуть бути визначені уповноваженими, слід завчасно користуватись наявними безкоштовними джерелами інформації для отримання відповідних знань щодо застосування закупівельного законодавства.
Інформація про відкриті джерела, які допоможуть в отриманні необхідних знань та матеріали, які стосуються переходу на новий формат роботи, розміщені на офіційному сайті Уповноваженого органу за електронною адресою www.me.gov.ua, в розділі "Публічні закупівлі", у рубриці "Професіоналізація".
Разом з тим, для узгодженого розуміння функцій особи, яка буде відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі, Мінекономіки розроблено професійний стандарт для професії "Фахівець з публічних закупівель", що затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 18.02.2019 N 234 та розміщений на офіційному сайті Мінекономіки в розділі "Публічні закупівлі" рубрика "Професіоналізація" за посиланням www.me.gov.ua.
Так, професійний стандарт дозволяє роз'яснити сферу обов'язків особи, яка буде відповідальною за проведення закупівель, а також кваліфікаційні вимоги та професійні компетентності, якими має володіти така особа.
Лист Мінекономрозвитку від 06.12.2019 р. N 3305-04/52038-03
Шановні користувачі! Тепер ви можете дізнаватися всі останні новини порталу Бухгалтер.com.ua першими в TELEGRAM і VIBER спільнотах! Більш детально за посиланням.