Інформація по темі "" | Публікації по тегу
15.11.19
30768 28
Друкувати
Обране

Як зміниться процедура публічних закупівель і з кого спитають за її недотримання?

Нова редакція закону «Про публічні закупівлі» передбачає перехід від тендерного комітету до одноособовості, упровадження нових електронних інструментів та нової процедури. Також установлені нові штрафи для керівників замовників та збільшені санкції за порушення законодавства.

Нові інструменти та вимоги

Закон «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 29.08.2019 вступає в дію 19.04.2020. Він містить кардинальні зміни.

Так, у ст.11 розд.3 зазначено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі є уповноважена особа, яка планує закупівлі, формує річний план в електронній системі закупівель, здійснює вибір процедури та проводить закупівлі, зберігає документацію. У разі утворення робочої групи уповноважена особа очолює її та організовує її роботу, а рішення робочої групи має лише дорадчий характер.

Тобто відповідальність із тендерних комітетів переноситься на уповноважених осіб. Вони повинні мати необхідний рівень знань у галузі публічних закупівель і підтвердити його, склавши тест. Але до кінця 2021 року згідно із цим законом триватиме перехідний період: закупівлі можуть проводити й тендерні комітети.

Ще одна новація — інструменти для підвищення ефективності закупівель: електронні каталоги, які працюють за принципом онлайн-магазину. Постачальники розміщують там свої товари, а державні замовники вибирають із наявних і купують, що значно спрощує процес закупівлі для бюджетної установи.

Стає обов’язковим використання електронної системи ProZorro для державних закупівель вартістю від 50 тис. грн. Тобто поріг безтендерних закупівель знижено в 4 рази. Крім того, звітувати в системі ProZorro потрібно буде за всі закупівлі (навіть на 1 коп.).

Змінено й підстави для відмови в участі в процедурі закупівлі. Зокрема, відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі в переговорній процедурі можливо за таких умов:

  • учасник має заборгованість зі сплати податків і зборів, тобто обов’язкових платежів. Винятком є ситуація, коли учасник ужив заходів щодо розстрочення й відстрочення такої заборгованості в порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника;
  • замовник мав негативний досвід співпраці з учасником протягом останніх трьох років.

У ст.17 зазначено, що замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із законом «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.

Учасник, який переміг у тендері, матиме 24 год. на виправлення незначних помилок у тендерній пропозиції, що дозволить продавцю не втратити тендер, а держзамовнику забезпечить збереження найбільш економічно вигідної пропозиції.

У ст.33 збільшено строк укладання договору — до 60 днів.

Уведенню нової процедури торгів з обмеженою відповідальністю для тендерів складних предметів закупівель присвячено розд.6 закону, де детально описано умови застосування, етапи проведення та кваліфікаційний відбір учасників.

Санкції для керівника

Також унесено зміни до ст.16414 Кодексу про адміністративні правопорушення, зокрема передбачено низку стягнень. Так, штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян накладається на службових (посадових) та уповноважену особу замовника в разі:

  • порушення порядку визначення предмета закупівлі;
  • несвоєчасного надання або ненадання роз’яснень щодо змісту тендерної документації;
  • перевищення межі розміру забезпечення тендерної пропозиції згідно із законом;
  • неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі;
  • ненадання інформації, документів у випадках,
  • передбачених законом;
  • порушення строків розгляду тендерної пропозиції;
  • невідповідності тендерної документації вимогам законодавства.

У випадку повторного правопорушення протягом року штраф зросте до 200 н.м.д.г.

Також штраф у розмірі від 2000 до 10000 н.м.д.г. накладатиметься на керівника замовника за укладання договорів купівлі товарів, надання послуг до/без проведення процедур закупівель.

Крім того, передбачена відповідальність за невиконання рішення Антимонопольного комітету, який є органом оскарження, у вигляді накладення штрафу на керівника замовника в розмірі від 2000 до 5000 н.м.д.г.

 

Світлана ЯНЕНКО, головний спеціаліст відділу аудиту, ревізії та планово-фінансової діяльності Сьомого ААС

zib.com.ua

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
28
Петро мальдівський
15.11.2019
А доплати за ведення вашої кон**ної системи не передбачено?
Алена бух.
15.11.2019
Боже, за що ти нас караєш?((
Інна
15.11.2019
Керівникам байдуже,а відповідальність на бухгалтерів із зарплатою,розмір готівки,якої 4100....зашибісь...
Stas Інна
15.11.2019
це не керівникам байдуже, а нині діючій владі....
Економіст
15.11.2019
Тепер навіть за будь-яку спрощену закупівлю можуть накласти штраф 51000 грн. (а як їх буде за рік, наприклад, 200 шт!!!). Нещасні ті працівники, які працюючи на мінімальну заробітну плату, повинні будуть заплатити такі захмарні штрафи.
Економіст Економіст
15.11.2019
Суттєві порушення: придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документаціїРозмір штрафу за такі порушення від 1500 до 3000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500 – 51000 грн).
СанЯ
15.11.2019
Оце ТАК!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
бухцелюб
15.11.2019
transparent_pxl.pngtransparent_pxl.pngжесть, а может би надо штрафи придумить от зарплати уповноваженої, бо я всей семьей не рассчитаюсь за год с одним штрафом или уже сразу давайте вешать, так как за год будет где-то 600-700 процедур и попробуй тут не ошибись
Анна
15.11.2019
Иосиф Виссарионович и то гуманее был-расстрелять дешевле...
Наталія Володимирівна
18.11.2019
Вже можна зразу звільнятись. Ходити на роботу за таку з,п., а такі штрафи чим сплачувати. Хай би якась розумна людина склала петицію, а ми б підписали. Один бухгалтер в бюджетній установі навіть фізично не встигне проводити ці закупівлі та виконувати іншу свою роботу.
Наталія Наталія Володимирівна
19.11.2019
Хто ту петицію підпише))) Скільки було петиції ,щоб бухгалтерам вислугу років платили і ніхто її не підписує. Поговорили "побалакали сіли та і заплакали"
Вадим Наталія Володимирівна
18.11.2019
Ну так мудре "керівництво" все це передбачило і придумало навіть нову прохфесію " спеціаліст по закупівлям". А те що у вашій установі немає такого спеца - ваші проблеми.
Ірина Вадим
18.11.2019
А навіть якщо і розщедряться на штатну одиницю, то покажіть мені такого дурня, який піде на мінімалку з такими штрафами
Анна
18.11.2019
умные люди будут привлекать организации типа Консалта, а нищие, что равносильно глупым-все по-старому....старая новая жертва...
Яна Анна
25.02.2020
Так ведь все организации-бюджетники бедные и нищие. Денег постоянно не хватает не то что на "консультационные услуги", а на саое необходимое.И даже наличие личного юрисконсульта или заестителя по экономическим вопросам не спасает. Возиться з "закупивлями" и платить штрафы никто не хочет.Почему государство не обяжет всех бюджетников иметь отдельного специалиста по торгам с тарифным розрядом хотя бы 25 ?
Светлана
18.11.2019
Хорошо когда в организации хотя бы два бухгалтера, а что делать если он один платить штрафы или уволится. Я думаю лучше уволится с 01.04.2020 чем ждать когда тебя обложат по полной программе.
Сергій
19.11.2019
Чи обов'язково складати тест для уповноважених осіб? Це тестування аккредитоване, сертифікат матиме освітню чинність, чи це тільки для саморозвитку?
Тетяна
19.11.2019
закупівлі на 50 тис. , проводити допорогову закупівлю, чи відкриті торги??? а якщо це маленькі закупівлі, але за рік во ни перевищують 50 тис, що з ними робити?
Сергій Тетяна
21.11.2019
50 тис і більше- спрощена процедура. Маленькі - також спрощена, якщо на весь рік за одним кодом передбачено більше 50 тис. :-(((
Кира
19.11.2019
простите, а электронные каталоги типа онлайн-магазинов это нормально? там можно покупать у "избранных" поставщиков? а вот интересно, если ответственное лицо не сможет оплатить такой "слабенький " штраф для нищего бюджета, конфискуют жилье? или отправят на рудники?
Бухгалтер
21.11.2019
Я так розумію, що Замовник закупівель повинен контролювати не тільки проведення процедури закупівлі, а ще й сплату податків та зборів або реструктуризації наявної заборгованості по обов"язковим платежам у учасника аукціону. Чому таке обмеження, а давайте хай буде ще й відповідальність за заборгованість по заробітній платі працівникам, які працюють на даного учасника аукціону. Може за рахунок нас вийде із "тіні" заробітна плата!!! Якщо придумали прозорити так придумайте таку можливість у самій програмі, яка б фільтрувала учасників із заборгованістю по обов"язкових платежах (БАЗИ), а не перекладали на плечі бухгалтерів, які і так завантажені роботою!!!
Марія
21.11.2019
Таке відчуття, що урядовці літають в небесах і не розуміють, що твориться насправді на землі.
Оля Марія
25.11.2019
Так и есть, они с космоса. Помните Леню - космоса, " Я и моя молодая команда". Так это его приемники!!!transparent_pxl.png
Елена
26.11.2019
И никто не собирается ни на какой "майдан", всем все нравится. И все у нас так.
Виктор Федорович Елена
25.02.2020
Все на "Закупивельный майдан"! Упростить процедуру торгов, снять ответственность с бухгалтеров, существенно снизить штрафы.
Елена
02.12.2019
Интересно, а те, кто принимает эти Законы, читают, что пишут бедные работяги-бухгалтера? И так столько ответсвенности лежит на наших плечах, так еще теперь "звітувати в системі ProZorro потрібно буде за всі закупівлі (навіть на 1 коп.)".
Людмила
05.12.2019
А коли будуть звітувати за кожну копійку витрачених коштів з податків, які ми перераховуємо наші дорогі депутати та представники влади.
Виктор Федорович
25.02.2020
Нельзя позволить этой новой власти издеваться над бюджетными бухгалтерами. Все на "Закупивельный майдан"!
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі