Водночас комітет Верховної Ради України з питань антикорупційної політики наполягав на тому, що нові законодавчі вимоги (за об’єктами та порядком декларування) не застосовуються до декларування, що здійснюється до 1 квітня 2020 року за 2019 рік (crimecor.rada.gov.ua/news/main_news/74100.html).
І от комітет переміг — світ побачив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про запобігання корупції» від 04.03.2020 р. № 524-IX. Він набрав чинності 20.03.2020 р.
Цей документ багатий на антикорупційні поправки до законодавства. Однак суб’єктів декларування дуже зацікавить новий п. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 140. Згідно з цією нормою в е-деклараціях за 2019 рік інформація зазначається згідно з вимогами, що діяли до введення в діюпередбачених цим Законом змін до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII (далі — Закон № 1700).
Особи, віднесені Законом № 140 до суб’єктів декларування, у деклараціях за 2019 рік зазначають інформацію за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Простіше кажучи, зміни, внесені до Закону № 1700, слід застосовувати для зазначення інформації за 2020 рік. А декларувати майно за 2019 рік слід за старими правилами. У трьох типах декларацій за 2019 рік (щорічна, після звільнення, кандидата на посаду) не потрібно зазначати, зокрема:
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб’єкта декларування та членів його сім’ї;
- зареєстроване місце проживання членів сім’ї суб’єктів декларування;
- об’єкти декларування, які перебували у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї протягом не менше половини днів звітного періоду;
- членів сім’ї суб’єкта декларування, які спільно з ним проживали сукупно протягом не менше 183 днів протягом року;
- банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб’єкта декларування або членів сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно (розділ 12.1 декларації).
НАЗК надало технічну можливість не вказувати «зайву» інформацію: у відповідних полях та розділах можна обрати позначку «Не застосовується», «Відсутня інформація для декларування в цьому розділі».
Нагадаємо: нещодавно через епідемію коронавірусу строки подання щорічних декларацій за 2019 рік продовжили до 1 червня 2020 року.
При цьому більшість суб’єктів декларування вже відзвітували за минулий рік. А тому в тих, хто вже встиг подати е-декларацію за «старими-новими» правилами (зокрема, заповнив «банківський» розділ 12.1), виникає цілком логічне запитання: чи потрібно тепер подавати змінену декларацію, прибравши «непотрібну» для 2019 року інформацію?
Законодавчо це питання не врегулювали. Однак згідно з роз’ясненнями фахівців НАЗК на сторінці соціальної мережі Фейсбук, у цьому немає потреби, адже будуть перевіряти лише ті дані, які необхідні відповідно до чинного законодавства. До того ж для виправлення може не бути технічної можливості. Адже на уточнення раніше поданої декларації є 7 днів після дати подачі та 3 спроби. І якщо тиждень та/або спроби скінчились, то подати уточнену декларацію вже не вийде. Та й не потрібно.
БЮДЖЕТНА БУХГАЛТЕРІЯ БЕРЕЗЕНЬ, 2020/№ 12