Основи бухгалтерії. Господарська операція
Перед тим як перейти до нашої теми, запрошуємо на безкоштовний вебінар 21.09.2023 о 10:00 «Бухгалтерія з нуля. Швидкий старт для початківців». Знайомтеся з темами вебінару та реєструйтеся ТУТ:
Господарська операція — це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства |
Якщо говорити простіше, то підприємство здійснює багато різних господарських операцій щоденно: відвантаження товару, отримання авансу від покупців, перерахування оплати постачальнику, нарахування зарплати, отримання готівкової або безготівкової виручки, видача чи отримання позики та багато інших. Кожна така операція має вплив на активи чи пасиви.
Проведення господарської операції на підприємстві від бухгалтера потребує двох необхідних речей.
По-перше, кожна господарська операція обов’язково фіксується в первинному документі. Тобто під кожну господарську операцію ми повинні мати первинку.
До речі, первинними є документи в письмовій або електронній формі, які і містять відомості про господарські операції.
Приклади первинних документів такі: видаткова накладна або акт виконаних робіт чи наданих послуг; податкова накладна (якщо ви — платник ПДВ), бухгалтерська довідка та ін.
Первинні документи є підставою для бухобліку господарських операцій. Тобто ними підтверджують дії або події, які викликають зміни в структурі активів, зобов’язань та власному капіталі підприємства.
Тільки поглянувши на такий документ, бухгалтер розмірковує, який рахунок потрібно дебетувати, а який — кредитувати.
До речі, для тих, хто замислюється про кар’єру бухгалтера, а також для спеціалістів, які мріють перейти в бухгалтерську галузь з іншого фахового поля, 21.09.2023 о 10:00 відбудеться безкоштовний вебінар «Бухгалтерія з нуля. Швидкий старт для початківців». Приєднуйтеся та впевнено стартуйте у кар'єру!
По-друге, господарська операція повинна бути зафіксована у бухобліку бухгалтерським записом — відповідною проводкою.
Проводка — це бухгалтерський запис з використанням рахунків бухгалтерського обліку про зміну стану об'єктів, що обліковуються (за дебетом одного рахунку і кредитом іншого). Дт — Кт |
Зверніть увагу: треба дотримуватися саме цієї послідовності. Спочатку первинка, потім запис у бухобліку на підставі первинки. Запис до облікових регістрів здійснюється після перевірки первинних документів за формою і змістом.
Бухгалтерський запис (проводка), не підтверджений документами, вважається необґрунтованим і неправильним.
Отже, далі — висновки нашої статті.
ВИСНОВКИ:
- господарська операція викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства;
- кожна господарська операція обов’язково фіксується в первинному документі;
- господарська операція повинна бути зафіксована в бухобліку бухгалтерським записом — відповідною проводкою;
- потрібно дотримуватися саме цієї послідовності: спочатку первинка, потім запис у бухобліку на підставі первинки.
Матеріал надано бухгалтерською платформою онлайн-навчання FactorAcademy