Інформація по темі "" | Публікації по тегу
22.02.21
62093 0
Друкувати
Обране

Талони на ПММ: обліковуємо та списуємо правильно

Талонами на ПММ1 вважаються спеціальні талони, придбані за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу. Пред’являючи такий талон, їх власник підтверджує своє право на отримання фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки на АЗС (п. 3 Інструкції № 2812).

 Бюджетна бухгалтерія, лютий, 2021/№ 8

 

Відпуск нафтопродуктів за талонами можливий виключно в межах строку їх дії.

З огляду на це, в договорі про постачання пального доцільно обумовити можливість заміну талонів, у разі необхідності, на нові рівнозначного номіналу. 

Придбання ПММ за талонами

Видатки на придбання ПММ (у тому числі за талонами) слід здійснювати за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар». Цього вимагає п. 15 п.п. 2.2.1 Інструкції № 3333.

Після перерахування коштів на рахунок постачальника покупець отримує талони на визначену кількість пального відповідної марки. Одночасно з передачею бланків талонів постачальник виписує видаткову накладну на загальну кількість ПММ. У подальшому для отримання необхідної кількості пального покупець (його представник – водій) пред’являє на АЗС безпосередньо талони. 

Облік руху талонів

Після отримання талонів МВО4 має вести аналітичний облік їх руху.

При цьому необхідно фіксувати дані про кількість отриманих, виданих або повернутих талонів та їх номінал.

Типових форм для обліку руху талонів не передбачено. Установа повинна самостійно розробити і затвердити необхідні форми. Порядок документування руху талонів на ПММ необхідно прописати у наказі про організацію бухобліку вашої установи. І не забудьте навести безпосередньо форму документа у додатку до відповідного розпорядчого документа.

Наприклад, можна використовувати форму під назвою Відомість з обліку талонів на ПММ. Вести таку відомість рекомендуємо у розрізі марок пального, які є в установи. Тут мають знайти своє відображення такі відомості:

  • марка ПММ;
  • ім’я та прізвище МВО;
  • залишок талонів на початок і кінець звітного місяця;
  • кількість отриманих протягом місяця талонів та їх номінал;
  • кількість виданих протягом місяця талонів та їх номінал;
  • підпис водіїв про отримання талонів тощо. 

Використання талонів

Факт використання талонів підтверджують чеками РРО, отриманими водієм на АЗС. Приймаючи чеки РРО, необхідно перевіряти дату та час їх видачі на АЗС.

Цю інформацію обов’язково слід порівняти з графіком роботи і маршрутом водія на відповідному авто.

Невикористані талони водій має повернути МВО не пізніше останнього робочого дня звітного місяця.

За підсумками кожного місяця МВО складає та надає до бухгалтерської служби Звіт про використання талонів на ПММ разом із чеками РРО. Типової форми такого звіту також не існує. Тож вона може бути створена та затверджена внутрішнім наказом установи.

Результати місячного обороту пального, як правило, відображають в Акті приймання-передачі ПММ із зазначенням асортименту, кількості та вартості отриманого протягом місяця пального.

Акт складають в останній робочий день поточного місяця, та засвідчують його погодження своїми підписами покупець і постачальник. 

Використання пального

Факт використання пального підтверджує подорожній лист. Типова форма первинного обліку роботи службового легкового автомобіля скасована. Тому кожна установа повинна самостійно розробити і затвердити форму цього документа. За зразок найчастіше беруть скасовану типову форму, затверджену наказом № 746

Списання ПММ за талонами

На підставі подорожніх листів та отриманого від МВО звіту з чеками РРО бухгалтер проводить списання використаного пального за талонами. Разом з тим при списанні ПММ обов’язково контролюють дотримання установлених норм витрат. Як діяти у випадку перевитрати пального, вам допоможе розібратися наша публікація «Перевитрата пального: що робити?» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2020, № 37, с. 9).

Щодо оформлення списання ПММ. Типова форма Акта списання запасів № 3-2, затверджена наказом № 1307, з 2 лютого цього року більше не діє. Водночас Мінфін пропонує використовувати форму Акта списання запасів, наведену у додатку до Методрекомендацій з обліку запасів8. То чому б не дослухатися до рекомендацій головного фіноргану. 

Бухгалтерський облік талонів

Для узагальнення та обліку усіх видів ПММ призначено субрахунок 1514 «Пально-мастильні матеріали». Не є винятком і закуплене та передане на зберігання пальне, яке буде відпускатися за талонами.

Для деталізації операцій з надходження і використання пального за талонами радимо застосовувати окремі аналітичні рахунки в межах субрахунку 1514. Наприклад, як-то:

-  1514/1 «Пально-мастильні матеріали за талонами» — для обліку пального, відпуск якого буде здійснюватися за талонами;

1514/2 «Пально-мастильні матеріали в баку автомобіля» — для обліку пального, заправленого в бак службового автомобіля.

 

У В А Г А !

Безпосередньо талони на ПММ (бланки-дозволи) не є окремими об’єктами обліку. Вони не належать ані до бланків документів суворого обліку, ані до грошових документів. 

З огляду на це, при видачі талонів на ПММ водію не потрібно відображати заборгованість за розрахунками з підзвітними особами. Немає підстав і вимагати від водія надання авансового звіту про використання отриманих талонів. 

1 ПММ — пально-мастильні матеріали.

2 Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена спільним наказом Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінтрансзв’язку, Держкомітету з питань техрегулювання та споживполітики від 20.05.2008 р. № 281/171/578/155.

3 Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затверджена наказом Мінфіну від 12.03.2012 р. № 333.

4 МВО — матеріально відповідальна особа.

5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88.

6 Наказ Держкомстату «Про затвердження типової форми первинного обліку роботи службового легкового автомобіля та Інструкції про порядок її застосування» від 17.02.98 р. № 74.

7 Наказ Держказначейства «Про затвердження типових форм обліку та списання запасів бюджетних установ та інструкції про їх складання» від 18.12.2000 р. № 130.

8 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 11. 

Примірні форми Відомості з обліку талонів на ПММ та Звіту про використання талонів на ПММ ви знайдете у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 8, с. 15-16. Також на сторінках нашого видання наведено приклад відображення операцій із надходження і використання пального за талонами. 

Читати докладніше

 

Окрім того, у свіжому випуску «Бюджетної бухгалтерії»:

Зустрічайте нові форми ПН і декларації з ПДВ

Анкета головбуха: не зволікайте з поданням

Тук-тук! Хто там? – Зміни до НП(С)БО 128

Лист ФДМУ «Щодо переоцінки об’єктів оренди в обліку балансоутримувача» від 05.02.2021 р. № 10-24-2411

Переоцінювати об’єкт оренди чи ні? Ось у чому питання

Закупівлі у лютому: шукаємо відповіді разом

Закупівельний процес набирає своїх обертів. Адже закупівельними процедурами цілком і повністю займаються замовники. Розглянемо, які запитання виникали у ваших колег у лютому, та поділимось з вами практичними порадами.

Територія кладовища: нюанси обліку для ОМС

На території селища знаходяться два кладовища. Виникає запитання: чи потрібно зараховувати такі об’єкти на баланс селищної ради? І якщо так, то на якому субрахунку їх слід обліковувати? Чи потрібно присвоювати цих об’єктам інвентарні номери?

«Дитячі» аліменти — 2021: бухгалтерські нотатки

Тема аліментів завжди актуальна для роботодавців. Адже саме вони мають утримувати та перераховувати ці виплати. Проте при виконанні такої роботи виникає чимало запитань. Знайти відповіді на них вам допоможе наша стаття.

Головбух ≠ сумісник: шукаємо докази разом

Чи може головний бухгалтер бюджетної установи працювати за сумісництвом фахівцем із публічних закупівель?

Декрет на «основній» роботі і неповна ставка за сумісництвом

Жінка за основним місцем роботи перебуває у відпустці для догляду за дитиною. Чи може вона працювати за сумісництвом на 0,25 ставки? Якщо так, то чи потрібно платити ЄСВ з МЗП?

«Карантинна» доплата медикам в освіті: чи потрібна атестація?

Чи потрібно проводити атестацію робочих місць медпрацівників закладів освіти для встановлення їм доплати за роботу у несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я 20 % посадового окладу?

Відпускна компенсація після декрету: як проводити розрахунок?

Працівниця 8 лютого 2021 року вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років. 19 лютого вона звільняється. При звільненні їй має бути виплачена компенсація за 14 календарних днів невикористаної щорічної відпустки.

Оклад працівниці — 3872 грн. Вона працювала на умовах неповної зайнятості (0,5 штатної одиниці). Як розрахувати суму відпускної компенсації?

Доплата до МЗП: нюанси для сумісництва

Працівник установи одночасно є внутрішнім сумісником. У лютому 2021 року він відпрацював усі дні, передбачені графіком. Йому нараховано: за основною посадою з урахуванням зайнятості — 3084 грн (4112 грн х 0,75 ст.); за сумісництвом — 1936 грн (3872 грн х 0,5 ст.). Як визначити суму доплати до МЗП?

Відрядження та доплата до МЗП: що враховувати?

Працівника бюджетної установи направлено у відрядження 1 і 2 березня 2021 року. Йому встановлено посадовий оклад у розмірі 4112 грн (7-й тарифний розряд за ЄТС) та премію — 30 % від окладу. У січні та лютому 2021 року він відпрацював усі дні. Загальна сума зарплати за цей період становить 12000 грн. Як оплатити час перебування у відрядженні в березні 2021 року? Чи потрібно у цьому місяці нараховувати доплату до МЗП?

Календар бухгалтера на березень 2021 року

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×