2185 0

Цікаве з форуму: Обліковуємо програми створені власними силами та облік ПО придбаного після 01.01.2015 р.

Допоможіть списати нематеріальні активи(програмні забезпечення) ,які стоять на обліку,але не визнаються такими.Були куплені дуже давно,але прав на самі програми,їх реалізацію, немає.Через бухгалтерську довідку?Як правильно аргументувати?І взагалі чи можна вважати нематеріальним активом программу якою ми користуємось і вона посуті є інструментом для надання платих послуг?

Ситуація насправді дещо неоднозначна. З одного боку, на програми, розроблені спеціально для Вашої установи, Ви маєте права користування, розпорядження і володіння. Тобто фактично ці програмні продукти знаходять у власності Вашої установи. З другого ж боку, це право власності не підтверджене документально. Але у цьому випадку я схиляюся на бік ревізорів, які указали на необхідність обліку таких програм як об'єктів нематеріальних активів. Чому? Та хоча б тому, що створені власними силами установи (її працівниками чи на замовлення іншими особами) програми Законом України "Про авторське право і суміжні права" від 23.12.93 р. № 3792-ХІІ визначаються як службові твори. Причому виключне майнове право на такий службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем (ст. 16 Закону про авторське право). У свою чергу, авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей, для виникнення і здійснення авторського права не вимагається. Пряму вказівку на це містить ст. 11 Закону про авторське право.
З урахуванням цього є всі підстави для обліку програмного забезпечення, створеного власними силами установи, у складі нематеріальних активів. До речі, для відображення операцій з надходження, руху та вибуття таких об'єктів слід застосовувати первинні документи, форми яких затверджені наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. № 732 "Про затвердження типових форм первинного обліку об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів". Таким чином, при списання програм з балансу установи необхідно оформити Акт вибуття (ліквідації) об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів за типовою формою № НА-3.

Тепер про норми нових Метод. рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, і зокрема, щодо порядку обліку програм, які придбані (отримані) на умовах користування без отримання права на володіння ними та розпорядження. Так от в п. 17 розд. ІІ Метод. рекомендацій чітко указано, що об'єкт нематеріальних активів, отриманий в користування, обліковується суб'єктом державного сектору (ліцензіатом) на позабалансовому рахунку в оцінці, визначеній виходячи із розміру винагороди, встановленого в договорі. При цьому платежі за надане право використання об'єктів інтелектуальної власності у вигляді періодичних платежів, обчислених у порядку та строки, встановлені договором, включаються ліцензіатом до витрат звітного періоду.
З цього випливає, що всі програмні продукти та ін. об'єкти інтелектуальної власності, отримані у користування, з 2015 року слід обліковувати на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи". Але це стосується лише об'єктів, які надійшлиз 1 січня 2015 року, а ті, що були отримані раніше, відображаємо лише в управлінському обліку.

З приводу технічної та конструкторської документації (про проектно-кошторисну документацію звісно не говоримо), то вважаю за доцільне обліковувати її у складі нематеріальних активів, але все ж таки краще для цього використовувати субрахунок 121"Авторські та суміжні з ними права". Проте офіційної точки зору Мінфіну з цього приводу поки що нема.

З форуму budget.factor.ua



загрузка...
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (0)