Цікаве з форуму: Обліковуємо програми створені власними силами та облік ПО придбаного після 01.01.2015 р.
Ситуація насправді дещо неоднозначна. З одного боку, на програми, розроблені спеціально для Вашої установи, Ви маєте права користування, розпорядження і володіння. Тобто фактично ці програмні продукти знаходять у власності Вашої установи. З другого ж боку, це право власності не підтверджене документально. Але у цьому випадку я схиляюся на бік ревізорів, які указали на необхідність обліку таких програм як об'єктів нематеріальних активів. Чому? Та хоча б тому, що створені власними силами установи (її працівниками чи на замовлення іншими особами) програми Законом України "Про авторське право і суміжні права" від 23.12.93 р. № 3792-ХІІ визначаються як службові твори. Причому виключне майнове право на такий службовий твір належить роботодавцю, якщо інше не передбачено трудовим договором (контрактом) та (або) цивільно-правовим договором між автором і роботодавцем (ст. 16 Закону про авторське право). У свою чергу, авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей, для виникнення і здійснення авторського права не вимагається. Пряму вказівку на це містить ст. 11 Закону про авторське право.
З урахуванням цього є всі підстави для обліку програмного забезпечення, створеного власними силами установи, у складі нематеріальних активів. До речі, для відображення операцій з надходження, руху та вибуття таких об'єктів слід застосовувати первинні документи, форми яких затверджені наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. № 732 "Про затвердження типових форм первинного обліку об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів". Таким чином, при списання програм з балансу установи необхідно оформити Акт вибуття (ліквідації) об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів за типовою формою № НА-3.
Тепер про норми нових Метод. рекомендацій з бухгалтерського обліку нематеріальних активів, і зокрема, щодо порядку обліку програм, які придбані (отримані) на умовах користування без отримання права на володіння ними та розпорядження. Так от в п. 17 розд. ІІ Метод. рекомендацій чітко указано, що об'єкт нематеріальних активів, отриманий в користування, обліковується суб'єктом державного сектору (ліцензіатом) на позабалансовому рахунку в оцінці, визначеній виходячи із розміру винагороди, встановленого в договорі. При цьому платежі за надане право використання об'єктів інтелектуальної власності у вигляді періодичних платежів, обчислених у порядку та строки, встановлені договором, включаються ліцензіатом до витрат звітного періоду.
З цього випливає, що всі програмні продукти та ін. об'єкти інтелектуальної власності, отримані у користування, з 2015 року слід обліковувати на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи". Але це стосується лише об'єктів, які надійшлиз 1 січня 2015 року, а ті, що були отримані раніше, відображаємо лише в управлінському обліку.
З приводу технічної та конструкторської документації (про проектно-кошторисну документацію звісно не говоримо), то вважаю за доцільне обліковувати її у складі нематеріальних активів, але все ж таки краще для цього використовувати субрахунок 121"Авторські та суміжні з ними права". Проте офіційної точки зору Мінфіну з цього приводу поки що нема.
З форуму budget.factor.ua