Як дотримуються правил етичної поведінки в органах місцевого самоврядування - результати дослідження
Опитування продемонструвало, що органи місцевого самоврядування готові долучатися до встановлення та дотримання етичних норм та правил. Існує потреба громад у методичній допомозі з формування ефективних заходів забезпечення етичної поведінки у місцевих радах. Зокрема, більшість опитаних підкреслили необхідність створення додаткових методичних рекомендацій, посібників та модельних кодексів щодо вдосконалення та забезпечення дотримання правил етичної поведінки депутатами місцевих рад та інших осіб з виборними місцевими посадами. Крім того, більшість представників місцевого самоврядування – 69,2%, виступили з підтримкою відповідальності за порушення етичних правил, за умов вдосконалення таких механізмів.
“Одним з пріоритетних напрямків роботи НАЗК зараз є розбудова доброчесності в органах місцевого самоврядування. У липні цього року НАЗК вперше провело Форум доброчесних громад, який об’єднав усі регіони України, Агентство розробило універсальний посібник з питань доброчесності для всіх організацій та напрацювало план імплементації декларації доброчесності для органів місцевого самоврядування. Ми всі розуміємо, що майже кожен відхід від правил етики, у тому числі корупційне правопорушення, виникає через конфлікт інтересів. Основою етичних правил є принцип, згідно з яким інтереси територіальної громади завжди мають переважати над приватними інтересами посадових осіб. Відтак, презентоване сьогодні опитування має стати фундаментом для нашої подальшої співпраці та спільних дій з органами місцевого самоврядування”, – зазначив очільник НАЗК.
Він також зауважив, що Антикорупційна стратегія на 2021-2025 роки передбачає низку заходів для розбудови доброчесності органів місцевого самоврядування.
Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак наголосив на незмінній підтримці України та важливості дотримання правил етичної поведінки в органах місцевого самоврядування.
“Рада Європи підтримувала і буде підтримувати Україну як у боротьбі проти агресора, так і на шляху її реформ. Українська реформа децентралізації є однією з найкращих та найуспішніших в усій Європі. Демократія залежить від громадської довіри, а тому без впевненості громадян у доброчесності тих, кого вони обирають на місцях, хто приймає рішення, демократичні принципи зазнають поразки”, – заявив Голова Офісу Ради Європи в Україні.
Після презентації дослідження представники НАЗК та Офісу Ради Європи в Україні провели двосторонню зустріч, де обговорили ключові питання співпраці у сфері протидії корупції, лобіювання, доброчесності у судовій системі та в органах місцевого самоврядування, виконання рекомендацій Групи держав проти корупції (GRECO). Крім того, домовились про подальший розвиток співпраці у межах Плану дій Ради Європи для України “Стійкість, відновлення, відбудова” на 2023-2026, зокрема в контексті зміцнення демократичного управління.
З інфографікою за результатами опитування можна ознайомитись за посиланням. Запис трансляції презентації можна переглянути тут.