Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
20745 6
Друкувати
Обране

Карантин у школі, матуся вдома [пам'ятка бухгалтеру]

КМУ ввів карантин.
Закривають школи, садочки...

Як бути матусі/татусю?
Залишитися вдома?
А що з КЗпП, роботою та оплатою?



Розглянемо варіанти

1. ЛІКАРНЯНИЙ ЛИСТ?

Перше, що спадає на думку. Насправді – не варіант.

Для догляду за здоровою дитиною на період карантину листок непрацездатності не видається.

2. ВІДПУСТКА

На період карантину можна взяти частину щорічної відпустки або піти у відпустку «на дітей» (за наявності права на неї). Що врахувати?

Щорічна відпустка. Є особи, які можуть піти в щорічну відпустку у будь-який момент і неважливо, що написано в графіку відпусток (див. ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки). Наприклад, жінка з двома та більше дітьми до 15 років або з дитиною з інвалідністю; одинока мати (батько), яка виховує дитину без батька (матері), опікун, піклувальник.

            Нюанс: відпускні треба виплатити не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки (ст. 115 КЗпП). Інакше — порушення. Тому якщо ви сьогодні відправляєте, а відпустка розпочинається завтра, то візьміть у працівника заяву про пізніший строк виплати відпускних.

            Детально див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 31.

            Соцвідпустка на дітей. Якщо працівник має право на таку відпустку (шукайте його в ст. 19 Закону про відпустки) і він ще не скористався нею, то може сходити в таку відпустку в карантинний період.

            Соцвідпустку на дітей надають в обов'язковому порядку за заявою працівника. Тобто якщо працівник хоче — відмовити не можна (листи Держпраці від 06.02.2018 р. № 204/0/101-18 /284 і від 05.08.2016 р. № 435/13/116-16).

            Про відпускні див. вище.

            Детальніше про соцвідпустку на дітей див. «Податки та бухгалтерський облік», 2020, № 13.

Якщо для працівника гроші не головне, то підійде й відпустка без збереження заробітної плати.

Відпустка за свій рахунок. Максимальна тривалість «договірної» відпустки — 15 календарних днів протягом року (ст. 26 Закону про відпустки).

Тривалість «безвідмовних» відпусток за свій рахунок, що надаються згідно зі ст. 25 Закону про відпустки, залежить від підстави надання.

Зауважимо, що п. 31 ст. 25 Закону про відпустки передбачено надання відпустки без збереження зарплати на період оголошення КМУ (!) карантину на відповідній території. Відпустка надається матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років.

Детальніше про відпустку за свій рахунок див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 18.

3. РОБОТА

У вас є кадри, які готові однією рукою дитину виховувати, а іншою працювати?

Чи такий кадр – ми з вами. Бухгалтер.

Яка може бути в бухгалтера відпустка? Хоч коронавірус, хоч потоп або землетрус. Реєструвати ПН і займатися іншими корисностямихто буде? Отож…sad

Розглянемо можливі варіанти організації робочого часу таких ось «живчиків».

3.1. Неповний робочий час. Зазвичай установлюють за домовленістю між працівником і роботодавцем. АЛЕ! Роботодавець зобов'язаний установити неповний робочий час, якщо з таким проханням до нього звертається, зокрема, жінка, що має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю (ст. 56 КЗпП).

Відмовити не можна.

3.2. Робота вдома. Ні, це не про працівників-надомників smiley. Якщо працівник тимчасово (у період карантину) попрацює вдома, він не стає надомником (див. Конвенцію № 177 про надомну працю Міжнародної організації праці від 20.06.96 р.). Заводити «надомну катавасію» не треба. А що потрібно?

Якщо роботодавець не проти, працівник подає йому заяву з проханням дозволити працювати удома. У цій заяві, серед іншого, мають бути зазначені дата початку і період, протягом якого працівник виконуватиме свої трудові обов'язки вдома. Якщо працівник хоче змінити графік роботи (див. нижче), про це також слід зазначити в заяві. Далі — наказ.

3.3. Гнучкий режиим. Гнучкий режим робочого часу — це така форма організації праці, за якою для працівника встановлюється режим праці із саморегулюванням часу початку, закінчення і тривалості робочого часу протягом робочого дня.

Якщо сторони трудового догвора не проти, то чому б і ні? Але треба все оформити документально (заява працівника + наказ + (за потреби) зміни в правила внутрішнього трудового розпорядку).

 

Лілія Ушакова, податковий експерт «Податки та бухгалтерський облік»

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

 


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (6)
Урядова
12.03.2020
Зауважимо, що п. 31 ст. 25 Закону про відпустки передбачено надання відпустки без збереження зарплати на період оголошення КМУ (!) карантину на відповідній території. Відпустка надається матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років. Детальніше про відпустку за свій рахунок див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 18.Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/kadrova-sprava/karantin-u-shkoli-matusya-vdoma-pamyatka-buhgalteru/Зауважу, що у Законі немає посилання на КМУ!!!! А в пропонованій статті взагалі немає ні слова про карантин на певній території. То які документи мають буди під таким наказом?
Тетяна Урядова
13.03.2020
Згідно зі ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб"1645-IIIкарантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Тож наразі на всій території України запроваджено карантин згідно з постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211. Тому працівники мають право піти у відпустку за свій рахунок згідно з п. 31 ст.18 Закону про відпустки.
Віра Урядова
13.03.2020
Народ! Яка відпустка за свій рахунок! ВЧИТЕЛІ- ПО ТАРИФІКАЦІЇ, УСІ ІНШІ-СЕРЕДНЬОМІСЯЧНА. НІХТО НЕ ПОВИНЕН ВТРАТИТИ У ЗАРПЛАТІ. ЧИТАЙТЕ ДОКУМЕНТИ, ЗВЕРТАЙТЕСЬ У ПРОФСПІЛКУ. ЗАХИЩАЙТЕСЬ!
Ганна Віра
13.03.2020
так стаття ж не про вчителів, а про те, що робити, якщо установа працює!!!!!, а у працівниці є маленька дитина, яку нема з ким залишити
бух
12.03.2020
а як бути з оплатою вихователів у садочку, оскільки три тижні дітей не буде, відправляти за власний рахунок?
Юлія бух
13.03.2020
2/3 заробітної плати.... "відправити за свій рахунок" відповідно до законодавства ми не маємо права. На жаль роз'яснень щодо заробітної плати немаєtransparent_pxl.pngНам міськрада дала рішення, в якому прописано, що заробітна плата платиться відповідно законодавства. А якого? Який алгоритм дій ми не знаємо transparent_pxl.pngМожливо через те, що загальнодержавний карантин у нас ввівся вперше....
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд