Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
15753 1
Друкувати
Обране

Керівник йде у відпустку. Хто має право підписувати документи у цей час?

Аналогічні питання виникають також під час відпустки головного бухгалтера. Тому розглянємо ці питання одночасно відносно двох посадовців підприємства, які підписують розпорядчі документі (наказі, розпорядження, банківськи, фінансові документи): керівника та головного бухгалтера.


Почнемо з головного. Відпустка є формою відпочинку, гарантованою усім працівникам ст. 45 Конституції України. В преамбулі Закону України «Про відпустки» зазначено, що відпустка надається працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

У період відпустки працівник не несе обов’язку виконувати роботу, обумовлену трудовим договором, і   підлягати внутрішньому трудовому розпорядку.

Відтак працівник повинен бути увільненим від виконання повноважень за посадою на час відпустки, дисциплінарне стягнення  не застосовується при перебуванні працівника у відпустці.

Адже фактично робота  під час відпустки (у тому числі й підписання документів) суперечить суті самого поняття – відпустка.

Тобто працівники, які перебувають у відпустці  чи на лікарняному, у розумінні трудового законодавства не можуть вважатися такими, що виконують в цей період роботу, обумовлену трудовим договором.

В нагоді може статися лист Міністерства  соціальної політики України від 17.10.2016 р. № 376/06/186-16, в якому наголошено на неможливості виконання керівником (головним бухгалтером) посадових обов’язків у період відпустки.

Доцільно  питання про призначення тимчасово виконуючих обов’язки врегулювати завчасно. Адже директор і бухгалтер  можуть бути  вдсутні не тільки в період відпустки,  але  й, наприклад,  у зв’язку з відрядженням.

Зазвичай найчастіше обов’язки директора/головбуха виконують їх заступники, якщо заступника немає – керівник структурного  підрозділу (заступник головбуха, рядовий бухгалтер) та т.і.

З метою уникнення можливих негативних наслідків до штату підприємства можна ввести посади, наприклад заступника керівника, обіймаючи яку працівники виконуватимуть обов’язки керівника (головного бухгалтера) у разі тимчасової відсутності останніх.

Спростить ситуацію, якщо питання призначення виконуючих обов’язки директора (головного бухгалтера) будуть прописані у посадових інструкціях працівників,  які будуть тимчасово заміняти.

Виконання обов’язків керівника (головного бухгалтера)  під час відпустки може здійснюватися шляхом:

  • відкликання працівника з відпусткиу встановленому порядку;

При цьому законодавством визначено вичерпні випадки, коли допускається відкликання: згідно із ч. 8 ст. 79 КзПП України відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства.  Тобто приклад, який ми розглядаємо – знаходження у відпусці, не  підпадає під ці обставини.

  • передачі повноважень (у тому числі права підпису) іншому працівнику.

Треба зазначити, що водночас Міністерство соціальної політики України в листі від 21.07.2011 р. № 590/13/84-11 указує,  що виконання службових обов’язків за більш відповідальною посадою за тимчасово відсутнього працівника, коли це пов’язано з розпорядчими функціями, є тимчасовим заступництвом.

Підприємство може самостійно визначати, який варіант оформлення тимчасово виконуючого обов’язки директора/головбуха вибрати в такому випадку. Адже із цього приводу чинне законодавство обмежень не  встановлює.

Оформити тимчасового наступника директора/головбуха можна шляхом:

  • тимчасового заступництва (заміщення). Працівник з вільняється від своєї основної роботи й виконує виключно обов’язки директора/головбуха;
  • виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. У такому випадку працівник буде виконувати обов’язки директора/головбуха без звільнення від своєї основної роботи (ст. 105 КЗпП).

Порядок оформлення та оплати тимчасового замісництва регламентується роз’ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N 30/39 “Про порядок виплати тимчасового заступництва”, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 820/39. 

ГУ Держпраці в Одеській області

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (1)
Тетяна
25.09.2020
Та не дай бог пустити когось "лівого" transparent_pxl.pngв мою маленьку сільську бухгалтерію, краще хай відзиваюсь на декілька днів
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд