Надання соцвідпустки по догляду за дитиною до 3 років, окрім батьків, іншим родичам
Статтею 18 Закону України «Про відпустки (далі – Закон) передбачено, що після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відпустка може бути використана повністю або частинами також бабусею, дідом, чи іншими родичами, котрі фактично доглядають за дитиною,, або особою, яка усиновила, чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків, чи батьків-вихователів.
Відповідно до статті 20 Закону відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою матері, батька дитини або осіб, які фактично доглядають за дитиною, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Особам, які фактично доглядають за дитиною (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) не перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та працює, або вийшов (вийшла) на роботу на повний робочий день до закінчення терміну цієї відпустки.
Лише за умови надання довідки з місця роботи матері дитини гарантовано право батька дитини, бабусі чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, на отримання відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги).
Таким чином, право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку батька дитини, бабусі чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, залежить від права матері на таку відпустку.
Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи – підприємця.