Інформація по темі "" | Публікації по тегу
10.06.22
86752 22
Друкувати
Обране

Особливості роботи педагогічних працівників під час літніх канікул. Чи впливає на це воєнний стан?

Подовжена тривалість щорічної основної відпустки для педагогічних працівників закладів освіти не скасовується, а лише обмежується на період дії воєнного стану.

Автор: Cергій Яцковський, експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE


Завершився 2021-2021 навчальний рік. І, незважаючи на надскладу ситуації в країні, на усіх учасників освітнього процесу чекають літні канікули. І якщо дітей ця перспектива хоч трохи радує, то у педагогічних працівників закладів освіти викликає занепокоєння та хвилювання. Адже наразі питань щодо організації режиму роботи педагогічних працівників у літній період більше, ніж відповідей на них. Отже давайте розбиратися: які особливості роботи педагогічних працівників під час літніх канікул та яка наразі тривалість відпустки педагогічних працівників? І чи впливає на ці норми воєнний стан? 

Щорічна відпустка педагогічних працівників

Відповідно до ст. 12 Закону № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю не більше 24 календарні дні.

Зауважте, що вказаним Законом не заборонено у період дії воєнного стану надавати працівникам, які мають дітей, додаткову відпустку, що передбачена ст. 19 Закону України «Про відпустки». Часто про це питають, отже відповів.

Стосовно щорічної основної відпустки педагогічних працівників, то частиною чотирнадцятою статті 10 Закону України «Про відпустки» установлено, що керівним, педагогічним працівникам, спеціалістам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу. Отже, щорічна основна відпустка, в тому числі її частина, має бути надана педагогічним працівникам влітку у період літніх канікул учнів.

 

До уваги! 

Подовжена тривалість щорічної основної відпустки для педагогічних працівників закладів освіти не скасовується, а лише обмежується на період дії воєнного стану. Надання невикористаних у період дії воєнного стану днів щорічної відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

 

Робота під час літніх канікул

У літній період педагогічні працівники закладів освіти не проводять заняття, але оскільки робочий час вчителів включає не лише навчальну діяльність, а й іншу педагогічну діяльність, передбачену посадовими обов’язками і режимом робочого часу, вчитель може, зокрема, здійснювати виховну, методичну, організаційно-педагогічну тощо діяльність. Також вчитель може:

  •  підвищувати свою кваліфікацію;
  •  проводити методичну роботу;
  •  здійснювати календарно-тематичне планування, брати участь у роботі предметних комісій;
  •  формувати індивідуальні освітні траєкторії учнів тощо.

Така робота також вимагає витрат робочого часу. Але порядку нормування такої роботи немає. При цьому залучення має бути в межах тих самих 18 годин на тиждень і в будь-якому випадку не меншим за педагогічне навантаження, яке було до початку літніх канікул. У шкільного психолога, наприклад, навантаження має бути не меншим за 40 годин.

Хочу також нагадати, що відповідно до п. 25 Типових правил (Наказ МОН № 455 від 12.20.1993) під час канікул, які не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педагогів до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, який не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул. Організація їх роботи здійснюється згідно з планом роботи в канікулярний період.

У разі неможливості надання невикористаних днів щорічної основної відпустки протягом року, частина невикористаних днів може бути замінена грошовою компенсацією відповідно до ст.24. Закону України «Про відпустки». 

Щодо оплати праці педагогічних працівників під час літніх канікул

Тут варто звернути увагу на пункт 71 Наказу МОН № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти», а саме: «За час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тій же установі, проводиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул». Згідно з пунктом 77 Інструкції  у випадку, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від учителя (викладача) причин (сільгоспроботи, епідемії, несприятливі метеорологічні умови, воєнний стан тощо), його оплата здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу. В разі відсутності такої роботи час простою оплачується в порядку і розмірах, визначених Кодексом законів про працю України, але не менше ⅔ тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу) (постанова КМУ від 07.03.2022 № 221). 

Найпопулярніше на сьогодні питання: чи можуть оголосити простій в закладі освіти після виходу вчителів з основної відпустки?

Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Так сказано у частині 1 статті 34 КЗпП. Тож варто врахувати той особливий період, в якому ми живемо, – воєнний стан. Якщо через бойові дії заклад освіти не має змоги працювати, директору доведеться оголосити простій. Якщо ж немає змоги працювати конкретний вчитель, то або щодо нього оголошується простій, або призупиняють дію трудового договору. Тому, я вважаю, що простій може бути оголошеним керівником закладу чи установи, якщо не має іншої можливості забезпечити виконання роботи працівниками.

Слід також зазначити, що у період воєнного стану у нас з’явилось поняття «Призупинення трудового договору», яке було введено саме в період дії воєнного стану (частиною 1 статті 13 Закону № 2136). Призупинення трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи. Оголосити його можна лише в період дії воєнного стану. Йдеться, звісно, не про звільнення! Трудові відносини відновлюються за першої можливості, а робоче місце зберігається за працівником.

У чому принципова різниця між простоєм і припиненням трудового договору? Простій, як правило, оформлюється виключно за всіма правилами ведення діловодства – видається розпорядчий документ про оголошення простою, з яким має бути ознайомлений праціник. Про призупинення дії трудового договору повідомляється будь-якими доступними засобами зв’язку. Також під час простою працівникам сплачують не нижче, ніж дві третини тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) ставки, а от під час призупинення, як і під час відпустки без збереження заробітної плати, педагогам заробітна плата не виплачується.

Право ухвалювати рішення в будь-якому з варіантів надається керівнику закладу освіти в межах передбаченої законодавством (ст 23, 26 Закону України «Про освіту») організаційної та академічної автономії закладу освіти.

 

І насамкінець

Більшість освітян, з якими я спілкувався, вважають за доречне повернути по відношенню до вчителів норму закону про право роботодавця, у разі можливості, надавати передбачену законодавством про освіту тривалість щорічної відпустки 56 днів. Сподіваюсь, це почують народні депутати та приймуть впродовж червня відповідні зміни, запропоновані до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» від 05.04.2022 №7251 (документ готується до другого читання) в частині зняття обмеження тривалості щорічної відпустки, що надається педагогічним працівникам протягом періоду дії воєнного стану.

Джерело:
decentralization.gov.ua
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
22
Леся
10.06.2022
Сподіваюся, що окрім вчителів, народні депутати пдумають про бухгалтерів, які як обслуговуююючий персонал в школах. І тепер ще треба додати нам роботи з тими відпускниими
Lyusi Леся
10.06.2022
Нарахування відпускних входять у прямі обов'язки бухгалтерів.
Юлія Леся
10.06.2022
коли це про бухгалтерів думали і цінили? )) та ще й депутати!
Світлана Юлія
12.06.2022
А коли бухгалтери ставились до вчителів з повагою? Ніколи за 42 роки моєї діяльності бухгалтер не дав належної відповіді на питання вчителя. Усе через плече та крізь щуби
Наталія Світлана
14.07.2022
Культура та виховання не має професії.. У вашому тексті читається зневага взагалі до бухгалтерів. Дуже прикро і дивно, що за 42 роки Ві не зустріли ні одного порядного бухгалтера...
Ольга
10.06.2022
Якщо вчитель знаходиться за кордоном , щорічну відпустку відбув, ще не повернувся. Що робити в такому випадку далі. Що надавати педпрацівнику?
Олена
10.06.2022
Вчителів відправляють у відпустку за власний рахунок на 32 дні. Ставка вчителя включає в себе: 18 годин- безпосередньо викладання, а 22 г- підготовка, методична, виховна, підвищення кваліфікації та ін. Психолог: 20 годин- безпосередня робота, 20- підготовка, перевірка,ипросавта, методична та ін. Якщо даєте відповідь то потрібно вивчити питання повністю.
Бабенко Валентина
10.06.2022
А , якщо воєнний стан затягнеться надовго?
Давайте, хай депутати частину своєї зарплатні одержать після закінчення воєнного стану. А їх зарплатню не прирівняти до вчительської!!!
Марина
11.06.2022
А як жити тех .працівникам які уже четвертий місяць на простої із зарплатою 1500-2000 гр.і як сказали, до кінця военного стану так і буде ,хоть би один депутат так пожив тоді б щось змінилося!!! І ніякої допомоги неможливо оформити бо ти працюєш в держ.установі ???
Елена
11.06.2022
А что делать, если директор со ставки учителя физкультуры переводит на ставку гпд?
Наталия
12.06.2022
А что делать, если директор не хочет продлить трудовой договор, мотивируя нехваткой часов.
Людмила
12.06.2022
Як бути керівникам закладів освіти? Вчитель виїхав за кордон. Поки відбувалася освітня робота, він проводив уроки дистанційно. Після відпустки вчитель ще не планує повертатися додому до вересня місяця. Інші вчителі, після відпустки, ходять щоденно на роботу і працюють в межах свого навантаження ще й займаються волонтерством. Заробітну плату отримають однаково, що вчитель працює і той вчитель, який не ходить на роботу і перебуває за кордоном. Хіба це справедливо по відношенню до інших?! То де ж та економія бюджету? Одні відпочивають та розважаються, а інші, які не мали змоги виїхати, працюють та піднімають освіту й економіку країни?! Тут щось незрозуміле, це питання повинні розглянути, бо це несправедливо!!!
Тетяна Людмила
04.07.2022
Я, за кордоном. І я не відпочиваю і не розважаюся. Також займаюся волонтерством. Не потрібно усіх по собі міряти
Ірина
12.06.2022
Якщо у науково-педагогічного працівника завершується трудовий договір, а конкурс не було проведено, тоді яка тривалість відпустки враховується для компенсації при звільненні??? Після закінчення війни хто опочуватиме різницю 56-24?
Ліка.
13.06.2022
А вихователі? Вони працюють. Їм буде 56 днів відпустки? Вони не педагоги? Чи їм вистачить 2/3 зарплати? Чому депутатам не 2/3?
Світлана
13.06.2022
А , що вихователів мають ні за що. Ми ж не педагоги, а обслуговуючий персонал. Вихователі роблять усе : із дітьми , копають, садять, сапають, білять, фарбують, а зарплата копійки та ще й попрікають , що вам платять. Коли буде справедливість? Чому захищаютьь наші діти нас від війни, а депутати набивають собі гроші в кармани та жирують, а захистити рідну Україну не йдуть , бо вони під себе пишуть закони. Схаменіться пора вже жити всім за законом, йде війна, скільки гине людей , а ви і надалі дурите та обкрадаєте людей та жируєте по ресторанах, а в когось немає за що купити хліба. Бог вам суддя.
Іванна Рибчак
13.06.2022
Доброго дня. ніде в статті не вказано чи вчителі, можуть працювати онлайн з дому чи обов"язково відвідувати навчальний заклад. якщо в мене дитина 7 років і всі офіційно працевлаштовані, то що виходить, що мені потрібно у воєнний час або наймати няню, щоб підвищити свою кваліфікацію онлайн з приміщення школи, або лишати дитину саму, за яку я теж відповідаю перед законом. як діяти в такому випадку?
бух
13.06.2022
ого скільки вчительок набігло transparent_pxl.pngяк не хочеться відпустки в 24 дні, звикли відпочивати все літо
Іванна Рибчак бух
14.06.2022
та не зовсім. або хто як. сидимо ціле літо за компом і готуємо роздатковий матеріал. щороку по декілька курсів. вивчаємо нові підручники. все нові вимоги з"являються. скільки технологій і сайтів і програм довелось вивчити за ці два роки. нові методи роботи. ви ж не думаєте, що онлайн викладання таке ж як і в школі. для дітей не те. і для вчителів теж.
бух Іванна Рибчак
16.06.2022
тільки не треба цього всього розказувати бухгалтерам transparent_pxl.pngособливо про зміни в законодавстві та вимоги до всього нового. Не там жалієтеся, ой не там transparent_pxl.png
Микола
14.06.2022
А якщо деяких вчителів мобілізували до ЗСУ ще в березні як їм бути?Чи зможуть вони повернутися на свої робочі місця?
Кондратова Любов
22.06.2022
Викладач ( вчитель) не повинен бути заручником безгрошів'я протягом місяця.
Він обрав фах викладання і йому надана відпустка ,відповідно до роботи з контенгентом..
Оплата в період воєнного часу може бути зменшена, але не скасована повністю. Це негуманно, при наймні..
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×