Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
15972 7
Друкувати
Обране

Підтвердження права одинокої матері на додаткову відпустку

Для підтвердження права одинокої матері на додаткову відпустку має бути пред'явлений будь-який офіційно та засвідчений документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини (справа б/н, 01.06.2016 р.).


Автор: Олександр Боков, Інтернет-ресурс "Протокол".

Фабула судового акта: Відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки» жінці, яка працює і  має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається  щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 (до 01 січня 2010 року - 7) календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. Частиною 1 ст. 83 КЗпП України передбачено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - інваліда з дитинства підгрупи А I групи. Аналогічне положення закону передбачено й ст. 24 Закону України «Про відпустки».

Наведені норми права досліджувались судами при розгляді справи за позовом працівниці, що позиціювала себе як одинока матір,  про стягнення грошової компенсації за невикористану щорічну додаткову відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку та відшкодування моральної шкоди. В якості доказу на користь своїх вимог позивачка зазначала, що під час оформлення на роботу вона, зокрема, надала свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про розірвання шлюбу, а також довідку про те, що виховує дитину одна. Судом першої інстанції позов був задоволений частково, але це рішення скасовано апеляційнимсудом, з чим також погодився і ВССУ.

Ухвалюючи нове рішення, суд зазначив, що позивачем не надано доказів того, що вона є одинокою мамою, оскільки на підтвердження вказаного позивачем надано свідоцтво про розірвання шлюбу та фотокопію довідки  зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні, яка не може бути в розумінні ст. ст. 58, 59 ЦК України належним та допустимим доказом оскільки не завірена, а її оригінал не надано.

Можливо відповідний запит суду до закладу освіти за клопотання позиваки вирішив би справу на її користь, але цього не відбулось.

Мотивація рішення ВССУ заслуговує на увагу, оскільки досить докладно окреслює підходи до вирішення подібних справ. Так суд зазначає, що  чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, які слід пред'явити матері, яка виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки.

Відтак, для підтвердження права на зазначену відпустку в цьому випадку роботодавцю має бути пред'явлений будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини.

Зокрема, одним з таких документів, наприклад, може бути: рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав; ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів; акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини; довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі вбатьківських зборах) тощо.

ВССУ, крім того нагадав, що визначення «одинокої матері» наведено у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від  06 листопада 1992 року № 9 та п. 5 ч. 12 ст. 10 Закону України «Про відпустки».

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі (7)
Кристина
07.02.2018
Добрый день. Подскажите пожалуйста, какой документ мне нужно предоставить для организации,где я работаю, чтобы получать дополнительный отпуск, как мать одиночка. Как он должен быть оформлен и кем заверенній. У меня такая ситуация: с отцом ребенка я никогда не была расписана, с самого рождения ребенка он с нами не жил, но в свидетельстве о рождении записан , как отец….На данный момент я в официальном браке с другим мужчиной. Моего ребенка он не усыновил, так как в свидетельстве о рождении отец указан и прав родительских он не лишён. Отец ребенка платит алименты, но с ребенком никогда не общался и в его воспитании не берёт и не брал никогда участия.
Надія Кристина
08.02.2018
Якщо є свідоцтво про усиновлення то ви не є одинокою матір'ю.Якщо ж у св-ві про народження дитини батько записан зі слів матері, то у Загсі береться довідка (витяг) про те що батько записан зі слів матері.
Надія Кристина
08.02.2018
Хоча....На додаткову відпустку довідку беремо ізміської(сільської)ради, що батько в вихованні дитини участі не бере
Кристина Надія
08.02.2018
Дякую
Пит-бульк
07.02.2018
Не совсем понял, так справка со школы считается основанием верить в мать-одиночку, или не считается?)))
Наталія Пит-бульк
13.02.2018
Да, ця довідка є підставою для надання відпустки.Хоча я вважаю це бредом, так як батьки можуть мати багато причин не ходити школу із за завантаженості на роботі. В мій час на мої шкільні збори і т.д. ходив батько,але це не означало що моя мама не приймала участь у моєму виховані. І зараз,що багато батьків ходять в школу( ті,які проживають з дітьми).В основному ходять мами.
Баранова Юлия Наталія
14.02.2018
Якщо новий офіційний чоловік не всиновлював дитину то потрібно до заяви додати копію свідоцтва про народження дитини і довідку зі школи, що батько не приймає участі у вихованні. Якщо діток 2 і ви є мати-одиначка кількість днів складає 17 із документів також потрібна заява , копії свідоцтв про народження та з РАЦСУ витяги з державного реєстру (коштують вони приблизно 90 грн)
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд