Щодо надання відпустки без збереження заробітної плати у зв’язку з потребою дитини у домашньому догляді
Проте замість отримання наказу щодо надання відпустки позивачка отримала повідомлення про звільнення з роботи за прогули.
Чи правомірні дії роботодавця?
Ні.
Порядок надання відпусток без збереження заробітної плати врегульовано статтями 179 КЗпП та 25 Закону України «Про відпустки». Відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, згідно з вимогами закону надаються в обов’язковому порядку та виключно за бажанням жінки, а тому надання їх не може залежати від бажання роботодавця.
Право на отримання відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною вважається реалізованим з моменту подання працівником належним чином оформленої заяви з доданими до неї відповідними підтвердними документами, тобто працівник подав таку заяву, повідомив роботодавця про волевиявлення щодо отримання відпустки для догляду за дитиною та у зв’язку із цим не вийшов на роботу у вказану ним дату.
У випадку дотримання наведеного порядку працівник вважається таким, що реалізував гарантоване державою право на отримання відпустки без збереження заробітної плати. Кадрове оформлення (видача відповідного наказу роботодавця) поданої заяви про відпустку не є юридичним фактом, з яким пов’язується виникнення у працівника права на відпустку за статтею 25 Закону України «Про відпустки» та частиною шостою статті 179 КЗпП у зв’язку з потребою дитини у домашньому догляді. (Постанова від 08.06.2021 № 87/8206/18 Верховний Суд. Велика Палата).
Членам виборних профспілкових органів, не звільненим від своїх виробничих чи службових обов’язків, надається на умовах, передбачених колективним договором, вільний від роботи час із збереженням середньої заробітної плати для участі в консультаціях і переговорах, виконання інших громадських обов'язків в інтересах трудового колективу, а також на час участі в роботі виборних профспілкових органів, але не менш як 2 години на тиждень.
Але на підприємстві не укладено колективний договір, а голова профспілки та члени профспілкового комітету хочуть, щоб роботодавець надавав їм ці 2 години щотижня. Роботодавець не має бажання цього робити. Чи є у роботодавця підстави не надавати ці 2 години?
Якщо все таки доведеться надавати ці години, то яким документом потрібно буде оформлювати ці відсутності та як їх табелювати?
Повідомляємо, що відповідно до статті 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15 вересня 1991 року № 1045 – XIV встановлено, членам виборних профспілкових органів, не звільненим від своїх виробничих чи службових обов’язків, надається на умовах, передбачених колективним договором чи угодою, вільний від роботи час із збереженням середньої заробітної плати для участі в консультаціях і переговорах, виконання інших громадських обов’язків в інтересах трудового колективу, а також на час участі в роботі виборних профспілкових органів, але не менше ніж дві години на тиждень.
Зазначена норма передбачає, що працівникам підприємства, яких обрано складу профспілкових виборних органів на громадських засадах, тобто вони не звільнені від виконання своїх виробничих чи службових обов’язків, то їм має надаватися можливість виконання таких обов’язків або інших громадських обов’язків в інтересах трудового колективу, у робочий час, але на умовах, передбачених колективним договором.
Отже, порядок надання вільного від роботи часу членам профспілкових виборних органів для виконання своїх обов’язків регулюється умовами колективного договору чи окремою угодою. Законом визначено лише декілька обов’язкових умов:
- надання вільного від роботи часу, але не менш як 2 години на тиждень;
- збереження середньої заробітної плати.
Таким чином, надання гарантій членам виборного профспілкового органу, мають бути врегульовано умовами колективного договору чи угодою, зокрема, визначення конкретних днів звільнення від роботи, зазначення періоду виконання громадських обов’язків, підстава (приказ, розпорядження) тощо.
У разі відсутності колективного договору або угоди роботодавець позбавлений можливості забезпечити гарантії для працівників підприємства, обраних до профспілкових органів.
Що стосується обліку робочого часу згаданих працівників, то в табелі шифрів відсутності працівників на роботі зазначається - ІН, виконання громадських обов’язків, передбачених законодавством.
Зоя Васильова, експерт Центру правової допомоги ФПУ