Інформація по темі "" | Публікації по тегу
16.01.19
56663 2
Друкувати
Обране

Щодо застосування Класифікатор професій при визначенні назв посад (професій) органів місцевого самоврядування

У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто ваше звернення щодо застосування Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.10 р. № 327 <...> (далі – Класифікатор професій), при визначенні назв посад (професій) органів місцевого самоврядування та повідомляється.

У Класифікаторі професій класифікація професій, посад, професійних назв робіт та занять здійснюється за ієрархією Міжнародної стандартної класифікації занять (за розділами, підрозділами, класами, підкласами та групами).

Структура Класифікатора професій складається з таких розділів (частин): Вступна частина; Опис розділів; Класифікація професій; Додаток А (систематизація професій за кодами); Додаток Б (систематизація професій за абеткою); Додаток В (похідні слова й механізм утворення деталізованих назв професій).

У Класифікаторі професій передбачено, серед іншого, професійні угрупування (розділ «Класифікація професій») 1143.5 «Вищі посадові особи органів місцевого самоврядування»; 1229.3 «Керівні працівники апарату місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування» та 2419.3 «Професіонали державної служби».

До зазначених професійних угрупувань вміщено базові назви посад, що застосовуються в органах місцевого самоврядування, наприклад: «Голова органу місцевого самоврядування (міський, сільський та ін.)» (код 1143.5); «Керуючий справами виконавчого апарату», «Начальник управління», «Начальник відділу» «Завідувач сектору» тощо з кодом 1229.3; «Спеціаліст державної служби» з кодом 2419.3.

Класифікатором професій передбачено правила розширення (уточнення) назв професій (Додаток В).

Так у Додатку В Класифікатора передбачені похідні слова до професій (професійних назв робіт), які згідно з приміткою 1 зазначеного Додатку застосовуються за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог із збереженням коду новоутвореної професії.

Відповідно до Примітки 2 цього Додатку назви професій можуть бути розширені за потребою користувача для внутрішнього використання термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у Класифікаторі чи відповідних нормативно-правових актах.

Під час утворення похідних та розширених назв посад (професій) зберігається код базової посади (професії).

Таким чином, з урахуванням зазначених приміток від базових назв посад «Начальник управління» та «Начальник відділу» утворюються, наприклад, назви «Заступник начальника управління правового забезпечення» та «Заступник начальника відділу з організаційних питань» з кодом 1229.3, а також назва посади «Заступник міського голови» з кодом 1143.5.

Слід звернути увагу на те, що статтею 101 Закону України «Про столицю України – місто-герой Київ» визначено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

З урахуванням зазначеного, для посади «Заступник міського голови – секретар Київської міської ради» застосовується базова посада «Голова органу місцевого самоврядування (міський, сільський та ін.)» з кодом 1143.5.

В той же час для утворення назв посад заступників голови Київської міської державної адміністрації застосовується базова посада «Голова міської державної адміністрації» з кодом 1120.2 (наприклад: «Перший заступник голови Київської міської державної адміністрації» (код 1120.2), «Заступник голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень» (код 1120.2).

Наказом Головного управління державної служби України від 29.12.09 р. № 406 «Про затвердження типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування» передбачено типову професійно-кваліфікаційну характеристику спеціалістів (головного, провідного, І категорії, II категорії, спеціаліста без категорії), які виконують роботу, пов’язану з одним з напрямів роботи виконавчого комітету.

Отже, від базової назви посади «Спеціаліст державної служби» відповідно до примітки 2 Додатку В до Класифікатора професій можуть утворюватися назви посад «Головний спеціаліст», «Провідний спеціаліст», «Спеціаліст І категорії», «Спеціаліст II категорії» та «Спеціаліст» з кодом 2419.3.

Також повідомляємо, що проектом Зміни № 8 до Класифікатора професій професійне угрупування 2419.3 «Професіонали державної служби» буде змінено на «Професіонали державної служби та місцевого самоврядування», назву посади «Спеціаліст державної служби» — на назву «Спеціаліст державної служби (місцевого самоврядування) без зміни коду 2419.3.

Крім цього, на нашу думку, для визначення назв посад патронатної служби також можуть застосовуватися посади з професійних угрупувань сфери державної служби (1229.3 «Керівні працівники апарату місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування» та 2419.3 «Професіонали державної служби»).

У випадку відсутності у Класифікаторі професій назви посади, яка б повністю відповідала покладеним на працівника обов’язкам, у Класифікаторі професій підбирається найближча за своїм значенням назва, а в посадовій інструкції зазначаються всі специфічні особливості роботи за цією посадою.

Так, у Класифікаторі професій містяться назви посад «Радник» (код 2490, професійне угрупування «Професіонали, що не входять в інші класифікаційні угрупування»), «Радник» (код 2429, професійне угрупування «Інші професіонали в галузі правознавства»), «Консультант» (код 2419.2, професійне угрупування «Професіонали у сфері маркетингу, ефективності господарської діяльності, раціоналізації виробництва, інтелектуальної власності та інноваційної діяльності»), «Консультант з економічних питань» (код 2441.2, професійне угрупування «Економісти»), «Референт» та «Помічник керівника підприємства (установи, організації)» (код 3436.1 професійне угрупування «Помічники керівників підприємств, установ, організацій») тощо.

У Класифікаторі професій також передбачено професійне угрупування 1229.7 «Керівники інших основних підрозділів в інших сферах діяльності», до якого вміщено базові назви посад «Завідувач відділу», «Начальник відділу», «Завідувач сектору», від яких утворюються назви «Начальник відділу патронатної служби», «Заступник начальника відділу патронатної служби» з кодом 1229.7.

Назви посад службовців апарату (секретаріату) органів місцевого самоврядування та назви професій робітників, зайнятих обслуговуванням органів місцевого самоврядування, визначаються відповідно до Класифікатора професій, а кваліфікаційні категорії та розряди – відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Лист Мінсоцполітики від 02.11.18 р. № 1690/0/101-18/284

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
2
Юлія
22.01.2019
Хотілося б прочитати про це в журналі, щоб роз'яснили фахівці по кожній посаді органу місцевого самоврядування, в тому числі, як узгодити перейменовані посади із Постановою 268. Цікавлять, наприклад, такі посади, як начальник військово - облікового бюро , спеціаліст із питань земельного впорядкування. І, якщо можна, весь алгоритм перейменування посад розпишіть, будь ласка.
оксана
05.11.2019
Нас також цікавлять такі ж вищеназвані посади
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі