Інформація по темі "" | Публікації по тегу
18.04.25
3095 5
Друкувати
Обране

Термін виплати відпускних під час воєнного стану 2025

Коли слід виплачувати відпускні у 2025 році: до відпустки чи можна після? Чи є спеціальні правила під час воєнного стану?

Строки виплати

Згідно із ст. 21 Закону про відпустки від 15.11.96 № 504/96-ВР та ч. 3 ст. 115 КЗпП заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж до її початку. якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором.

Тобто раніше цього строку виплатити відпускні можна, а пізніше — ні.

Раніше у цих законодавчих нормах було передбачено, що відпускні виплачують не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки. Але ця норма вже декілька років змінена та не працює. Триденний термін виплати відпускних був підкоригований Законом № 2352

Законодавство прямо не забороняє виплачувати відпускні після початку відпустки. До того ж є гнучка норма щодо колективного договору. Але не радимо встановлювати у своїх нормативних документах строк виплати відпускних після початку відпустки.

Адже ст. 9 КЗпП визначено, що умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними. А виплата відпускних після початку відпустки є відтермінуванням належних працівникові сум на більш пізній строк. І це можна вважати прямим погіршенням становища працівників порівняно з умовами виплати їх у гарантований законодавством термін або раніше.

Таку думку висловили у роз’ясненні на своєму сайти фахівці Мінекономіки.

Виплата відпускних у воєнний час

Під час воєнного стану в Україні виплата відпускних продовжує регулюватися тими ж нормами, що і в мирний час. Згідно з чинним законодавством, відпускні повинні виплачуватися до початку відпустки, якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором.

Особливості для воєнного стану:

Проте знову ж таки звертаємо увагу на пораду, що ми надали вище. Важливо дотримуватися норм законодавства, навіть у складні часи, щоб уникнути можливих санкцій чи непорозумінь між працівниками та роботодавцями.

Джерело:
Factor.Academy
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
5
Наталя
18.04.2025
У мене були випадки, коли сьогодні видають наказ про відпустку працівнику, яка починається завтра. Враховуючи те, що окрім нарахування відпускних бухгалтеру треба зареєструвати бюджетні зобов'язання, подати в фінансовий орган заявку на фінансування, а після його отримання подати в казначейство платіжні інструкції на перерахування податків та готівки, працівник не отримає відпускні до початку відпустки. Чи може в такому випадку "врятувати" заява від працівника-відпускника про виплату відпускних в термін виплати авансу або зарплати?
Галина Наталя
18.04.2025
У нас такого немає, бо заяву про відпустку в обо'язковому порядку візує головний бухгалтер. Якщо хтось хоче відпустку сьогодні на завтра, то лише за власний рахунок.
Заява про "виплатіть потім" суперечить законодавству.
Ілона Наталя
18.04.2025
В мене на початку року начальник написала заяву 30.12.2024, що з 01.01-03.01.2025 йде у відпустку, кадрова служба в наказі написала, що згідно заяви виплатити відпускні у першу половину січня (як в заяві). Тому можливо
EVGENIY Ілона
18.04.2025
Якщо так зробили у вас це не означає, що зробили правильно і тим більше не означає, що таке можливо, це лише означає що ви так зробили, але яка буде за це відповідальність питання залишається. Різні перевірки можуть по різному до цього ставитись, те що пройшло в одних не обов'язково пройде в інших.
Ілона EVGENIY
18.04.2025
Можливо, я теж була не в захваті від того, що мене "поставили в известность" після виплати зарплати, але я бухгалтер, начальник підпорядковується міському голові, він погодив (хоча голови в це не "вникают", кадри надали мені наказ, я нарахувала. Далі буде видно
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
70
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×