ВАСУ объяснил, как формировать расходы в налоговом учете по операциям уступки права требования связанным лицам
ВАСУ в листі від 11.12.2013 р. № 1713/12/13-13 з метою забезпечення однакового застосування адміністративними судами норм Податкового кодексу України (далі — ПКУ), що регулюють порядок формування витрат у податковому обліку податку на прибуток за операціями з відступлення права вимоги пов’язаним особам, повідомив свою правову позицію щодо спорів із цього питання.
Ця позиція, зокрема, полягає в тому, що системне тлумачення норм ПКУ не дозволяє вважати відступлення права вимоги для цілей обліку з податку на прибуток окремою господарською операцією, відмінною від продажу товарів. Натомість така операція в розумінні п. 153.5 ПКУ є різновидом операції з продажу товарів. Причому продавцем відповідних товарів є особа, яка здійснює відступлення права вимоги за компенсацію.
ВАСУ вважає, що на операції з відступлення права вимоги поширюються обмеження у врахуванні витрат, передбачених абз. 2 п.п. 153.2.6 ПКУ. Тому витрати, понесені у зв’язку з відступленням права вимоги пов’язаній особі, не можуть перевищувати доходи, отримані продавцем як компенсація вартості проданої вимоги.