Как облагается независимая профессиональная деятельность?
ГУ Міндоходів у Закарпатській області зазначило, що незалежна професійна діяльність — участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більше, ніж чотирьох фізичних осіб.
Пунктом 178.2 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) передбачено, що доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою 15%, крім випадків, визначених у пунктах 167.2–167.4 ПКУ. У разі, якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (12180 грн. у 2014 році), ставка податку становить 17% суми перевищення.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Пам’ятайте, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат. Унійщоденно на підставі первинних документів здійснюються записи про операції, що відбулися у звітному податковому періоді.
Податкову декларацію платники, які провадять незалежну професійну діяльність, подають за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб, тобто до 1 травня року, що настає за звітним. Сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій податковій декларації, необхідно самостійно до 1 серпня року, який настає за звітним.