639 0

Компенсация стоимости коммунальных услуг и расходов на содержание помещения: как учитывать арендодателю?

Спеціалісти Міндоходів у Базі знань відповіли на таке запитання: як у орендодавця відображаються суми компенсації вартості комунальних послуг (опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення) та витрат на утримання приміщення, що відшкодовуються орендарем? 

Контролери роз’яснили, що якщо орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг, а здійснює відшкодовування орендодавцю в частині понесених ним витрат на оплату комунальних послуг, то в договорі оренди обов’язково має бути визначено порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та їх оплати (компенсації).

Відповідно до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 р. № 28, орендодавець є основним споживачем електроенергії, а орендар — субспоживачем. При цьому споживач не позбавлений права відпускати енергію субспоживачам.

Згідно з Правилами в орендаря як субспоживача електроенергії має бути два договори: з основним споживачем, тобто орендодавцем (щодо використання його електромереж), і з постачальником електроенергії.

Якщо орендодавцем не надані орендарю повноваження щодо укладення останнім відповідних договорів із постачальником електричної енергії, то за передану та поставлену орендарю електричну енергію має розраховуватись орендодавець як безпосередній власник електроустановок, які надаються в оренду.

Ураховуючи зазначене, якщо орендодавець згідно з договором оренди отримує від орендаря відшкодування витрат на оплату спожитих комунальних послуг (опалення, електричної енергії, водопостачання, водовідведення) та на утримання приміщення, то при обчисленні об’єкта оподаткування орендодавець ураховує суми такої отриманої компенсації у складі доходу на підставі п.п. 135.5.15 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), а суму коштів, сплачених постачальнику комунальних послуг, — у складі інших витрат операційної діяльності, пов’язаних із господарською діяльністю (п.п. «в» п.п. 138.10.4 ПКУ). При цьому такі витрати мають бути підтверджені відповідними первинними документами, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку.

Суми отриманої від орендаря компенсації вартості комунальних послуг та витрат на утримання приміщення відображаються платником податку — орендодавцем у рядку 03.7 додатка ІД до рядка 03 декларації з податку на прибуток, форма якої затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. № 872, а сума коштів, сплачених постачальнику комунальних послуг, — у рядку 06.4.43 додатка ІВ до рядка 06.4 цієї декларації.



загрузка...
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (0)