Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.04.23
7244 6
Друкувати
Обране

Чи потрібно міняти програму для бухобліку? Або що робити якщо ваша програма бухобліку може згодом стати забороненою? (оновлено)

15 квітня 2023 року Україна офіційно ввела санкції проти низки російських IT-компаній. До списку потрапили "Компания ВК", "Яндекс" та "1С".

Санкційні обмеження для вказаних компаній стосуються не лише заборону здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг у вказаних юридичних осіб, але й заборона передання технологій і прав на об'єкти права інтелектуальної власності для таких компаній.

Комп'ютерні програми і є тими об'єктами права інтелектуальної власності, які можуть стати забороненими.

Що це значить для бухгалтерів бюджетних установ?

Доводимо до Вашого відома, що також ще у 2018 році Указом Президента України від 14.05.2018 №126/2018 (дію Указу продовжено Указом Президента України від 14 травня 2020 року № 184/2020 ) введено санкції щодо фізичних та юридичних осіб згідно рішення РНБО, серед яких, зокрема, опинилися українські компанії ІТ-сектору, які за ліцензійними договорами пропонували до продажу/розповсюдження програмні продукти, правовласниками яких є підсанкційні фізичні та юридичні особи з країни-агресора.

У вказаному списку маємо у позиціях 458-479 компанії із реєстрацією в Україні для яких застосовується захід у вигляді заборони на здійснення державних закупівель товарів, послуг, робіт та використання державними органами, підприємствами, установами і організаціями України наступних програмних продуктів:

  • «Система управління підприємством Афіна»;
  • «Система зведення та аналізу звітності Афіна»;
  • «Система управління бюджетною установою Афіна»;
  • «Система управління підприємством Афіна-Сіквел»;
  • «Система управління бюджетною установою Афіна-Сіквел»;
  • «Система управління Афіна-Сіквел для бюджетних установ»;
  • «Система управління Афіна-Сіквел для підприємств»; 
  • «Система управління підприємством «jSolutions»; 
  • «Система управління бюджетною установою jSolutions»;
  • «Система управління jПарус («джейПарус»)»,
  • «Система управління бюджетною установою jПарус-Бюджет
  • («джейПарус-Бюджет»)»;
  • «Комплексна система автоматизації управління бюджетною установою Парус-Бюджет, версія 8»;
  • «Комплексна система автоматизації управління підприємством Парус-Підприємство, версія 8».

Серед заборон також вказано і заборона передання технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності; обмеження або припинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.

Так, припинення надання телекомунікаційних послуг вдарить по онлайн-сервісах електронного документообігу та подання електронної звітності – користувачі просто не зможуть ними скористатися. А заборона передання технологій і прав на об’єкти права інтелектуальної власності  може спричинити анулювання ліцензій ліцензії на право користування ПЗ та неможливість у законний спосіб придбати оновлення таких програм.

Список програм з російським корінням також публікував Опендатабот.  Можливо, цей список не є вичерпним, адже спостерігалася така тенденція, що назви програм могли змінювати, використовуючи патріотичні гасла і знову продавати..

Нагальне питання: чи можемо ми продовжувати користуватись цими програмами?

Якщо підприємства-розповсюджувача вашої програми немає у санкційному переліку, то юридично ви можете продовжувати нею користуватись. Але якщо на компанії є санкції, то, звісно, ні.

Крім того, правоохоронними органами постійно ведеться робота із виявлення юридичних осіб-резидентів як України, так і РФ, які намагаються розповсюджувати такі програми на території України, і з плином деякого часу вони також стають підсанкційними.

Також присутній моральний аспект, але, звичайно, це вже особиста справа кожного. 

Що робити якщо назву вашої програми Ви знайшли у даній статті?

Зрозуміло, що в одну мить відмовитись від програми, якою ви користувались багато років, дуже важко. Ви маєте багато напрацювань та введених даних. Але рано чи пізно до цього доведеться прийти, тому варто підготуватись до цього заздалегідь.

Ось 5 основних моментів, на які варто звернути увагу:

  1. Обрати програму, яка б відповідала вимогам саме вашої установи;

  2. Переконатись, що програма розроблена в Україні або в Європі. Це мають бути не лише юридичні дані власника або компанії, а й наявність співробітників та докуметальні підтвердження того, що програма розроблена саме цією компанією, а не вкотре перефарбована програма 1С. Бо ми певні, що це буде ретельно переслідуватись, лише питання часу як швидко вона потрапить до санкційного переліка;

  3. Можливість скористатися програмою перед придбанням. Вимагайте демо-версію чи хоча б презентацію. Просто ідеально, якщо б ви моли “приміряти” програму перед придбанням. Бо це покупка, яка здійснюється на тривалий проміжок часу. Аби знову не обтяжувати себе труднощами переходу, не можна купувати “кота в мішку”. Треба бути впевненими, що все буде ок;

  4. Дізнайтесь щодо перенесення даних. Якщо ви працювали в якійсь програмі і хочете перейти на іншу, має бути механізм, що допоможе вам зробити це максимально “безболісно”;

  5. Дайте собі час. Звітність і бухоблік потрібно вести безперевно. Перехід з однієї програми на іншу займає час. Це не відбувається миттєво. Тому заплануйте роботу таким чином, що деякий час ви будете паралельно працювати у двох програмах. Одну програму налаштовувати і переносити дані. А в іншій вести свої поточні справи. Так, можливо, це дещо важче, але тим самим ви закладаєте для себе фундамент;

Ці 5 порад допоможуть вам зробити перехід на новий сервіс більш плавним, контрольованим та знизити рівень стресу.

Як знайти програму, яка підходить для моєї установи?

Якщо ваша установа належить до будь-якої з наведених категорій:

  • Школа/коледж/ліцей/дошкільний заклад;
  • Селищна/міська рада;
  • Управління освіти/культури;
  • Управління фінансів;
  • Виконавчий комітет;
  • Центр при раді,

Вам стовідсотково підійде програма FIT-Бюджет.

Чому саме ця програма?

Це українська розробка. Програма вже понад 5 років на ринку, має своїх користувачів і відповідає всім вищеперерахованим 5 пунктам. Ви можете спробувати програму самостійно, дізнатись про перенесення даних, поспілкуватись з менеджером та технічною підтримкою.

Все дуже просто і прозоро.

Якщо ви користуєтесь програмою, яку розповсюджує підсанкційна юридична або фізична особа, саме час замислитися про альтернативу.

Переходьте за посиланням, дізнавайтесь більше про FIT-Бюджет та залишайте заявку, аби отримати доступи та скористатися програмою.

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
6
Тетяна
25.04.2023
Підкажіть, а з Паруса базу даних переносите у FIT-Бюджет, цікавить саме перенесення даних по зарплаті за останні 10 років?
EVGENIY Тетяна
26.04.2023
Просто цікаво, а навіщо вам зарплата за 10 років? Якщо почнете працювати в цьому році в фіт бюджеті то через 10 років у вас буде зарплата за 10 років в фіт бюджеті. І що вам це дасть? В чому цей сакральний смисл?
Юрій EVGENIY
02.05.2023
В можливості формувати довідки по заробітній платі працівникам за попередні періоди
ОсвітаТака
25.04.2023
Думаю основна проблема в тому, що бухгалтер який нараховує заробітну плату звик працювати в програмі, яку знає і на якій вміє працювати, а перенавчатися на нову банально ніхто не хоче бо процес освоєння в будь-які новій програмі займає багато часу, а його як завжди не вистачає(зарплату потрібно нараховувати відразу, а не чекати поки хтось навчиться працювати в новій програмі.).
У нас "зарплатникам" декілька разів пропонували перейти на фітбюджет, але вони завжди зустрічали цю ідею "в_штики" і навіть були такі, що готові написати заяву на звільнення, аби тільки освоювати щось нове, а знайти нового зарплатника, який вміє нараховувати освітянську "заморочлеву" зарплату, проблемно та й ніхто щось не йде на таку посаду, більше на матеріали просяться.
Тетяна ОсвітаТака
25.04.2023
Правильно, засіли в цьому 1С, та на роботу не приймають людей, які в 1С не працювали, 😡 такі важні всі сидять! Всьому можна навчитися, так навіть шансу не дають! А тепер, хто раніше освоїть нову програму, той і буде працювати! А важні 1Совці місця звільнять нарешті! І, взагалі, потрібно підтримувати українські програми!!!
Тетяна ОсвітаТака
25.04.2023
Ну, це все дуже індивідуально... Мені, наприклад, байдуже яка програма, аби програміст налаштував, як мені потрібно. Інший інтерфейс - не біда. Особисто я готова перейти на FIT-Бюджет за умови, що мені усю базу перенесуть.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі