День весни, День подяки праці та День цвітіння вишні: у Раді обговорюють різні варіанти переліку державних свят
Нагадуємо, що пропонується впровадити такі нові свята:
- 25 лютого – День української жінки (День українки) – День народження Лесі Українки;
- 9 березня - Шевченків день – День народження Тараса Шевченка
- друга неділя травня - День матері.
Одночасно пропонується позбутися свят 8 Березня, 1 травня (“День праці”) та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня, залишивши День пам'яті та примирення 8 травня.
Цей законопроєкт набув суспільного резонансу. Авторам цього документу нагадали, що 8 березня та 1 травня - це загальносвітові міжнародні свята, а не радянські. Ці свята є державними в усіх країнах Європейського Союзу і відзначаються ними щороку, що свідчить про певну вагу та значимість цих свят для передових демократій.
У продовження цієї теми, у Раді з'явився альтернативний законопроєкт № 9009-1. На відміну від попереднього проєкту, тут пропонується залишити свято 8 березня, але назвати його Міжнародним днем захисту прав жінок. Крім того, пропонується відмовитися від святкування Дня перемоги 9 травня та запровадити вихідний день 8 травня як День пам’яті та примирення.
Але і це ще не все. Маємо ще один, альтернативний проєкт № 9009-2. У цьому разі, пропонується скасувати свято 8 березня, залишивши інші святкові дні без змін.
Автори цього документу запевняють, що традиція відзначати 8 березня на державному рівні зберігається лише у деяких країнах колишнього СРСР та у деяких країнах колишнього соціалістичного табору Натомість в країнах Європейського Союзу і в більшості країн західного світу Міжнародний день боротьби за права жінок не є офіційним державним святом та неробочим днем. У цей день натомість проводяться просвітницькі кампанії та заходи спрямовані на інформування суспільства та привернення уваги громадськості, ЗМІ, політичних лідерів та урядовців до необхідності вирішення проблем з якими стикаються жінки.
Всі ці законопроєкти зараз знаходяться на розгляді Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Голова якого, Галина Третьякова, надала свій, альтернативний, варіант.
Так, проєкт № 9009-3 пропонує внести зміни до статті 73 КЗпП щодо святкових неробочих днів, а саме:
змінити назву святкового неробочого дня:
- 1 травня – на «День подяки праці»;
визначити святковими неробочими днями:
- 8 березня – «День весни» (враховуючи мету світової спільноти щодо гендерної рівності);
- 06 червня – «День цвітіння української вишні» (як символ рідної землі та України);
- 21 вересня – «День миру» (день святкування мирного життя після Перемоги України над російською військовою агресією);
- 10 листопада – «День поваги до віку» (для розвитку в суспільстві почуття шани та прихильного ставлення до усіх вікових категорій населення).
Одночасно, пропонується виключити з Кодексу святкові дні: 7 січня - Різдво Христове, 9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та Трійцю.
Проте, Третьякова нагадала, що Кодекс законів про працю України не відміняє та не призначає свята, а лише визначає святкові неробочі дні.