Інформація по темі "" | Публікації по тегу
22.02.23
5234 0
Друкувати
Обране

Роз’яснення з найактуальніших питань пенсійного забезпечення

На сайті Мінсоцполітики надали роз'яснення щодо найактуальніших питань пенсійного забезпечення в Україні. Зокрема, поради щодо правильної реєстрації, оформлення і подання документів для отримання пенсії, а також процедури перерахунку та інші корисні поради. Ця інформація допоможе людям краще зрозуміти процес отримання пенсії та підготуватись до нього.

Питання

Відповідь

 

 

Поліпшення пенсійного забезпечення

Відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально залежно від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

Із 01.03.2019 діє новий механізм щорічної індексації пенсій, призначених за нормами Закону. Так, відповідно до частини другої статті 42 Закону (зі змінами) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

У 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, у 2020-му і 2021 році – в розмірі 1,11.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 „Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” з 01.03.2022 проведено перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14, підвищено до 2 300 грн мінімальну пенсійну виплату особам із повним страховим стажем (35/30 років для чоловіків / жінок) і особам з інвалідністю І групи та збільшено з 1 934 грн до 2 100 грн мінімальну пенсійну виплату непрацюючим пенсіонерам із числа одержувачів мінімальних пенсій.

У 2023 році передбачається підвищення пенсійних виплат шляхом їх індексації в порядку, на умовах і в строки, визначені Кабінетом Міністрів України.

На сьогодні Мінсоцполітики проводить фінансово-економічні розрахунку для  проведення з 1 березня 2023 року індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону.

При цьому, зважаючи на зменшення надходжень до Державного бюджету України в умовах ведення війни та складної економічної ситуації в країні, рішення щодо підвищення державних соціальних гарантій приймаються з урахуванням наявних фінансових ресурсів держави і вже прийнятих рішень щодо соціального захисту населення та поточних потреб сектору безпеки і оборони.

 

Виплата та доставка пенсій на період введення воєнного стану, а також поновлення виплати пенсій на деокупованих територіях

Відповідно до статті 47 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванняˮ пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше ніж 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно у грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від його задекларованого або зареєстрованого місця проживання організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 № 457 „Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України” (зі змінами) установлено, що нарахування і виплата, зокрема, пенсій, належних особам, які проживають у населених пунктах, що перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), продовжується у повному обсязі з урахуванням особливостей, визначених постановами Кабінету Міністрів України  від 26.02.2022 № 162 „Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану” (зі змінами) (далі – Постанова № 162).

Постановою № 162 визначено, що в тому разі, коли одержувач пенсії повідомив орган Пенсійного фонду України особисто, за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України про тимчасову зміну фактичного місця проживання, виплата пенсії за його бажанням може проводитися через АТ „Укрпошта” (у відділенні або з доставкою додому за місцем перебування) або шляхом переказу коштів одержувачу без відкриття рахунка в банку.

У разі отримання від АТ „Укрпошта” письмового повідомлення про відсутність технічної можливості здійснення виплати і доставки пенсій одержувачам в окремих населених пунктах Пенсійний фонд України перераховує суми пенсій цих одержувачів на поточні рахунки, які відкриваються в АТ „Ощадбанк”, без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку.

Перераховані на окремі поточні рахунки АТ „Ощадбанк” суми пенсій виплачуватимуться одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з цим банком або повертатимуться банком Пенсійному фонду України для подальшої виплати у спосіб, зазначений одержувачем у заяві.

Після відновлення можливості АТ „Укрпошта” виплачувати і доставляти пенсії нараховані на поточні рахунки суми пенсій повертатимуться банком Пенсійному фонду України для подальшої виплати через поштові відділення.

Водночас зазначаємо, що в деокупованих населених пунктах територіальних громад Запорізької, Донецької, Луганської, Миколаївської, Харківської, Херсонської областей (за наявності в АТ „Укрпошта” технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій) Пенсійний фонд України без звернень одержувачів забезпечує відновлення виплати пенсій, яку було припинено в період із 01.08.2022 у зв’язку з неотриманням призначеної пенсії особою протягом     6 місяців підряд.

Такі пенсії виплачуються АТ „Укрпошта” особисто одержувачу.

Фінансування виплат особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як одержувачі пенсій, проводиться відповідно до вимог законодавства вчасно та у повному обсязі. 

 

Призначення пенсії особам, які набули право на пенсію

Відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) призначення пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи).

Пенсія за віком автоматично (без звернення особи) територіальними органами Пенсійного фонду України  призначається за наявності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку) при досягненні особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону.

За зверненням особи пенсія призначається на підставі заяви, поданої з необхідними документами до будь-якого органу Пенсійного фонду, незалежно від місця проживання.

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію. Якщо заява про призначення пенсії за віком буде подана протягом трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, пенсію буде призначено з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку.

Відповідно до частини п’ятої статті 22 Закону для здійснення доступу застрахованих осіб до послуг у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування забезпечується функціонування веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

Послуги, надання яких передбачає, зокрема, реалізацію застрахованою особою права на пенсійне забезпечення, надаються за умови ідентифікації такої особи з використанням кваліфікованого електронного підпису або інших надійних засобів ідентифікації у порядку, що визначено Положенням про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України.

Згідно з цим Положенням особи, які є користувачами кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID, можуть подати заяву про призначення пенсії через веб-портал. У такому випадку до заяви додаються скановані копії документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

 

 

Відмова в призначення пенсії через відсутність необхідного страхового стажу

Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) з 01.01.2018 встановлено умови виходу на пенсію залежно від тривалості страхового стажу.

Відповідно до статті 26 Закону пенсійний вік і право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого особою відповідного страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років.

Особи мають право на призначення пенсії за віком:

після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 по 31 грудня 2023 року – не менше 30 років;

після досягнення віку 63 років за наявності страхового стажу, зокрема,  з 1 січня 2023 по 31 грудня 2023 року – від 20 до 30 років;

після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу, зокрема,  з 1 січня 2023 по 31 грудня 2023 року – від 15 до 20 років.

Водночас інформуємо, що особам, які досягли пенсійного віку та не набули необхідного для призначення пенсії страхового стажу, органами соціального захисту населення встановлюється державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю згідно із Законом України „Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”.

Умовами призначення державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю є наявність віку 65 років та малозабезпеченість.

 

 

Підвищення розміру пенсійної виплати у зв’язку із зростанням з 01.12.2022  розміру прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб

Відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2022 рік” прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність, з 1 грудня 2022 року зріс на 66 грн і становить 2093 грн, що стало підставою для проведення перерахунку пенсій.

В результаті перерахунку збільшено розміри мінімальної та максимальної пенсійних виплат, а також складові пенсійних виплат, які залежать від прожиткового мінімуму.

Розміри підвищення пенсій з 1 грудня 2022 року кожному пенсіонерові визначено індивідуально в залежності від того, яку складову пенсійної виплати перераховано (мінімальний розмір пенсії за віком, доплату за понаднормовий стаж, підвищення, надбавку чи мінімальну пенсійну виплату).

Крім того, з 1 грудня 2022 року для непрацюючих пенсіонерів, яким не виповнилось 70 років, встановлена мінімальна пенсійна виплата в розмірі 2 500 грн (за наявності страхового стажу 30 / 35 років (жінки / чоловіки) і більше. За наявності меншої тривалості стажу розмір мінімальної пенсійної виплати визначається пропорційно до наявного страхового стажу, виходячи з розміру 2500 гривень.

 

 

Щодо виплати щомісячної компенсаційної

виплати для 70 – 80-річних осіб

 

З метою здійснення послідовних заходів щодо підтримки найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж у 2020 році Уряд за ініціативою Президента України Володимира Зеленського започаткував програму адресних вікових доплат до пенсій для підвищення захисту від бідності літніх людей, які не можуть забезпечувати себе за рахунок праці. Цією програмою поступово щороку охоплюються нові вікові категорії пенсіонерів.

Так, з 01.04.2020 особам, яким виповнилося 80 років і більше встановлено щомісячну компенсаційну виплату в сумі до 500 грн, а з 01.10.2021 особам, яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку, установлено щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 400 грн у межах зазначеного розміру.

При цьому розмір зазначеної компенсаційної виплати починаючи з 2022 року щороку з 1 березня підвищується із застосуванням коефіцієнта збільшення за рішенням Кабінету Міністрів України.

Водночас з 1 жовтня 2022 року встановлено щомісячну компенсаційну виплату особам, яким виповнилося від 70 до 75 років, у розмірі 300 гривень. Починаючи з 2023 року зазначена виплата щорічно з 1 березня буде індексуватися. 

 

 

Призначення пенсій особам, які втратили годувальника

Призначення пенсій особам, які втратили годувальника, може проводитися за нормами законів України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058) або „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон № 2262). При нарахуванні пенсії за тим чи іншим законом забезпечується дотримання відповідних положень щодо умов, порядку обчислення пенсії, визначення стажу, заробітку тощо.

Пенсія в разі втрати годувальника призначається та виплачується органами Пенсійного фонду України.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їхніх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті  29 Закону № 2262 пенсії в разі втрати годувальника сім’ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім’ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім’ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення  (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їхніх сімей, регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібˮ, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції 15.07.2007 за № 135/13402 (зі змінами).

Водночас інформуємо, що умови призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону № 1058 визначено статтею 36 зазначеного Закону. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами). 

 

Щодо страхових виплат внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання

 

Верховною Радою України прийнято Закон України від 21.09.2022 № 2620 „Про внесення змін до Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 2620).

Закон № 2620, згідно з яким викладено у новій редакції Закон України від 23.09.1999 № 1105 „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 1105), набрав чинності з 01.01.2023.

Відповідно до Закону № 1105 Пенсійний фонд України визначено уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, зокрема від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили страту працездатності.

Так, Розділом VII „Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1105  передбачено припинити діяльність Фонду соціального страхування України (далі – ФССУ) та управлінь виконавчої дирекції ФССУ, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023. Пенсійний фонд України та його територіальні органи визначено правонаступниками ФССУ, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції ФССУ та їх відділень.

Отже з 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону № 1105, відповідно до якої страхові виплати від нещасного випадку на виробництві або внаслідок професійного захворювання здійснює не ФССУ, а Пенсійний фонд України. 

 

Щодо надання соціальних послуг

 

У зв’язку з припиненням Фонду соціального страхування України (ФССУ) та непроведенням ним страхових виплат за грудень 2022 року потерпілим на виробництві, деякі громадяни не змогли вчасно отримати належні кошти на оплату таких соціальних послуг, як спеціальний медичний догляд, побутове обслуговування, технічні та інші засоби реабілітації тощо.

Серед пріоритетів Міністерства соціальної політики – ефективне та вчасне забезпечення страхових виплат громадянам за всіма напрямками. З метою врегулювання проблеми заборгованості по соціальних послуг для потерпілих на виробництві,  Міністерством розроблено проект постанови Уряду, яка дасть можливість спрямувати фінансовий ресурс на погашення заборгованості за грудневими виплатами на:

спеціальний медичний догляд;

постійний сторонній догляд;

побутове обслуговування;

додаткове харчування;

лікування потерпілих та їх медичну реабілітацію;

санаторно-курортне лікування;

технічні та інші засоби реабілітації;

очне протезування, придбання окулярів і контактних лінз;

слухові апарати;

лікарські засоби та вироби медичного призначення;

бензин, ремонт і техобслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування.

Проект постанови вже винесено на розгляд Кабінету Міністрів і найближчим часом вона буде ухвалена на засіданні Уряду.

Одночасно  Міністерство соціальної політики підготувало проекти рішень КМУ, які забезпечать можливість отримання потерпілими на виробництві, які цього потребують,  допоміжних засобів реабілітації (ДЗР)  від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗІ) за кошти державного бюджету.

Наразі триває процес врегулювання передання від Пенсійного фонду до ФСЗІ копій медичних складових особових справ потерпілих від нещасного випадку. На підставі цих документів Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю зможе забезпечити належне та вчасне надання потерпілим необхідних засобів реабілітації.

Крім того, наразі готується проект постанови КМУ, яка передбачатиме можливість забезпечення потерпілих на виробництві медичними засобами (пелюшки, підгузки, слухові апарати, очні протези, катетери тощо) за кошти державного бюджету через систему охорони здоров'я.

Потерпілі від нещасного випадку, які потребують соціальних послуг (таких як постійний сторонній догляд та побутове обслуговування) зможуть отримувати їх від надавачів послуг. Відшкодовуватиме закупівлю  відповідних соцпослуг Пенсійний фонд України.

Для реалізації зазначеного механізму Мінсоцполітики наразі розробляється відповідний проект постанови Уряду. Питання забезпечення спеціальним  медичним доглядом також буде законодавчо врегульовано у найближчий час.

Щодо необхідних лікарських засобів, Міністерство соціальної політики спільно з Міністерством охорони здоров’я розробляють нормативний акт, що дозволить розширити програму реімбурсації (відшкодування) лікарських засобів з урахуванням препаратів, необхідних для потерпілих від нещасного випадку та  профзахворювань. 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі