Інформація по темі "" | Публікації по тегу
31.01.20
19872 0
Друкувати
Обране

ПДФО: хто та у якому розмірі зможе скористатись податковою соціальною пільгою?

Хто зможе скористатися?

Загалом, податкова соціальна пільга (далі - ПСП) – це право платника податку на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця, що свого роду, зменшення податкового навантаження на малозабезпечені категорії громадян.

Така пільга застосовується до доходу у вигляді заробітної плати (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди). При цьому, існує граничний розмір місячного доходу, що надає право на її застосування. Розраховується наступним чином: величина прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлена на 1 січня звітного податкового року, множиться на коефіцієнт 1,4, після чого отриманий результат округляється до найближчих 10 грн (пп. 169.4.1 ПКУ). Тож граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП у 2020 році 2 940 грн (2102,0 *1,4).

Передбачені також обмеження до кола осіб та доходів, відносно яких може застосовуватися ПСП (п.п. 169.2.3 ПКУ). Це зокрема особи, які окрім заробітної плати, упродовж звітного місяця отримують з бюджету ряд інших виплат у вигляді стипендії, грошового або майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад'юнктів, військовослужбовців.

Розміри ПСП:

- 50 % прожиткового мінімуму:

ПСП базова («на себе»).  Розмір ПСП у розмірі, дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (з розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. Тобто у 2020 році така ПСП дорівнює 1 051 грн (2102,0*50%).

- 100 %:

ПСП «на дітей». ПСП у розмірі 100% розміру базової ПСП, надається з розрахунку на кожну дитину одному з батьків, у яких є двоє і більше дітей у віці до 18 років (1050,0* кількість дітей). І тут є особливість, яка полягає передусім в особливому механізмі визначення граничного розміру заробітної плати для застосування пільги. Так, у одного з батьків така межа визначається як добуток загальновстановленої граничної величини зарплати і кількості дітей (2940,0*кількість дітей) (пп. 169.4.1 ПКУ). Застосовується до кінця року, в якому дитина досягає 18-річного віку.

У разі якщо платник податку має право на застосування ПСП з двох і більше підстав, застосовується одна ПСП з підстави, що передбачає її найбільший розмір. Виключенням є випадок, коли платник податків утримує двоє і більше дітей, у тому числі дитину-інваліда - розміри пільг підсумовуються (п.п. 169.3.1 ПКУ).

- 150 %:

Сума такої ПСП у цьому році становить – 1576,50 грн (150%*(2102,0*50%)). Застосовується до доходів у вигляді зарплати і прирівняних до неї доходів працівника, який (п.п. 169.1.3 ПКУ):

- є самотньою матір'ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, опікуном - з розрахунку на кожну дитину у віці до 18 років;

- утримує дитину-інваліда - з розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років;

- є особою, віднесеною законом до першої або другої категорій осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, включаючи осіб, нагороджених грамотами Президії Верховної Ради УРСР у зв'язку з їх участю в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

- є учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад'юнктом;

- є інвалідом I або II групи, у тому числі з дитинства, крім інвалідів, пільга яким визначена пп. " б" пп. 169.1.4 ПКУ;

- є особою, якій присуджено довічну стипендію як громадянину, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність, включаючи журналістів;

- є учасником бойових дій на території інших країн в період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", крім осіб, визначених в пп. " б" пп. 169.1.4 ПКУ.

- 200 %:

У поточному році це - 2 102 грн (200%*(2102,0*50%)). Застосовується до працівника, який є (пп. 169.1.4 ПКУ):

- Героєм України, Героєм Радянського Союзу, Героєм Соціалістичної Праці або повним кавалером ордену Слави або ордену Трудової Слави, особою, нагородженою чотирма і більше медалями "За відвагу";

- учасником бойових дій під час Другої світової війни або особою, що у той час працювала в тилу, та інвалідом І і ІІ групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн в період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- колишнім в'язнем концтаборів, гетто і інших місць примусового утримання під час Другої світової війни або особою, визнаною репресованою або реабілітованою;

- особою, яку було насильно вивезено з території колишнього СРСР під час Другої світової війни на територію держав, що знаходилися у стані війни з колишнім СРСР або окупованих фашистською Німеччиною і її союзниками;

- особою, що знаходилася на блокадній території колишнього Ленінграда (Санкт-Петербург, Російська Федерація) в період з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року.

 Резюмуємо:

ПСП можуть скористатись працівники (лише за одним місцем роботи), які отримують заробітну плату, при цьому граничний розмір їх доходів не перевищує 2 940 грн. Однак застосовуючи пільгу «на дітей», ця сума збільшується кратно кількості дітей.

Використання ПСП, яка вища базової, передбачає подання працівником заяви про застосування ПСП з приведенням норми Кодексу, яка надає йому право на певний розмір ПСП та документів, які підтверджують таке право.

Розміри ПСП у 2020 році:

50%  – 1 051 грн;

100% - 1 051 грн * кількість дітей;

150% - 1 576,5 грн;

200% - 2 102 грн.

 

Офіс ВПП ДПС

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
0
Яка вдача - ви можете стати першим, хто прокоментує цей матеріал.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі