Інформація по темі "" | Публікації по тегу
21.01.19
11501 5
Друкувати
Обране

Велика розборка: що таке ЄСВ і кому він потрібен

В Україні середній рівень ЄСВ становить 22%. При цьому в Естонії "на пенсію" йде 22%, Польщі - 19,5%, США - 15%

У питаннях ЄСВ журналісти "Сегодня" розбиралися за підтримки директора юркомпанії "Прима лідер груп" Діни Дрижакової.

Що таке ЄСВ?

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) запрацював в Україні в 2010 році. Його введення було направлено на скорочення кількості окремих відрахувань, адже до 2011-го стягувалися окремі платежі до Пенсійного фонду, фонд страхування по безробіттю, від нещасних випадків на виробництві. Ставки диференціювалися, в залежності від виду платника, класів профризику, виду діяльності. 

Сьогодні ЄСВ – консолідований (зведений) страховий внесок. Його збір здійснюється в системі загальнообов'язкового державного страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі. Мета сплати – забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, застрахованих осіб і членів їх сімей. Адже в підсумку люди отримують страхові виплати в рамках діючих видів загальнообов'язкового соціального державного страхування. 

В цілому первинною метою запровадження ЄСВ було консолідувати діяльність фондів в частині розподілу внесків на соціальне і пенсійне страхування. Впровадження внеску повинно було наповнити бюджет ПФ і вирішити пенсійне забезпечення українців. Але на практиці в систему вносилося чимало змін, що свідчить про недосконалість механізму.

Чи є єдиний соцвнесок в інших країнах?

Якщо порівняти платежі "на пенсію" в Україні із загальною ставкою в 22% з іншими країнами, вимальовується цікава картина з різними показниками. Наприклад, на ці цілі в Естонії направляється 22%, в Білорусі – 29%, в Польщі – 19,5%, в США – 15%. 

Але, крім внесків із заробітної плати, за кордоном діють відрахування на індивідуальні накопичувальні пенсійні рахунки, звідки виплачуються додаткові суми до пенсій. Причому в більшості економічно розвинених країн світу громадяни з невисокими зарплатами звільняються від сплати прибуткового податку. Зате основний тягар наповнення держбюджету лягає на заможне населення, для яких встановлена прогресивна шкала оподаткування.

Зокрема, в Австралії функціонує п'ять ставок податку. Громадяни, чиї доходи за рік менше $ 6 тисяч, звільняються від оподаткування. А громадяни, доходи яких перевищують $ 180 тисяч, 45% доходу віддають до держбюджету. Якщо ж говорити про Канаду, то там не обкладаються податком доходи розміром до 10 382 доларів. А ось ті, хто отримав понад 128 тисяч доларів, зобов'язані заплатити 29% від свого заробітку в державну казну.

Чи можна отримати пільги при оплаті єдиного соціального внеску? Чи можна не платити?

Максимальна база нарахування ЄСВ у 2018 році встановлена в розмірі 15 мінзарплат - це 55 845 грн. Тобто, якщо місячний дохід перевищує цю суму, внесок із суми перевищення на стягується.

Важливо відзначити, що не платять ЄСВ і ті фізособи-підприємці і фермери, які отримують пенсію. Ці категорії громадян звільнені від сплати внеску за себе, оскільки пенсійні виплати є частиною пенсійного страхування і вони не включаються до бази ЄСВ. Якщо ж пенсіонер отримав дохід від іншої діяльності, наприклад, за цивільно-правовим договором, в такому випадку утримання ЄСВ проводиться з доходу, крім пенсії, за діючими ставками єдиного соцвнеску.

Важливо вивчити і саму структуру розподілу ЄСВ в бюджеті. Отже, внесок ділиться на загальнообов'язкове соцстрахування на випадок безробіття (7,1767%), загальнообов'язкове держстрахування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (7,726%), загальнообов'язкове держпенсстрахування (78,5576%;), загальнообов'язкове держсоцстрахування від нещасних випадків на виробництві (6, 5397%). 

Хто і скільки платить єдиний соцвнесок?

Платниками ЄСВ є підприємства, організації, фізичні особи-підприємці (незалежно від системи оподаткування), роботодавці, військовослужбовці тощо. 

Якщо говорити про розмір внеску, з січня 2016 основна ставка ЄСВ становить 22% (раніше 34,7%). А з січня 2017 го мінвнесок для фізосіб-підприємців – платників єдиного податку 1-ї групи склав 352 грн. Діють зменшені ставки і для окремих категорій населення. Наприклад, для працівників-інвалідів ставка ЄСВ становить 8,41% від зарплати. Ще спецставки ЄСВ встановлено для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів – 5,5%. Якщо ж організація інвалідів всеукраїнська, ставка – 5,3%. 

Давайте розглянемо приклад розрахунку ЄСВ із зарплати працівника в 3723 грн. Людині доведеться заплатити податок з доходу фізосіб: 3723 грн х 18% = 670,14 грн. І потрібно сплатити військовий збір: 3723 грн х 1,5% = 55,85 грн. Також важливо сплатити ЄСВ: 3723 грн х 22% = 819,06 грн. Тобто всього податків буде нараховано: 670,14 грн + 55,85 грн + 819,06 грн = 1545,05 грн. В результаті людина повинна отримати на руки: 3723 грн – 670,14 грн – 55,85 грн = 2997,01 грн. Чому стільки? Справа в тому, що нарахований ЄСВ в 819,06 грн оплачується в бюджет за рахунок коштів роботодавця. 

Важливо відзначити, часто співробітники отримують зарплату нижче мінімалки, тоді ЄСВ сплачується з розрахунку встановленої мінімальної зарплати. Тобто мінразмер ЄСВ в 2018-м розраховується за формулою: 3723 грн х 22% = 819,06 грн на кожного працівника. До слова, аналогічну суму в цьому році зобов'язані платити і "сплячі" фізособи-підприємці. Вони повинні платити внесок, навіть якщо декларують відсутність доходу.

Чи можна замінити або взагалі скасувати ЄСВ?

Сьогодні немає можливості скасування єдиного соціального внеску, адже він є основним джерелом надходження до Пенсійного фонду України

Правда, при цьому існує величезна проблема збору в бюджет цього платежу. За даними Держфіскальної служби України, за 7 місяців 2018 року в казну надійшло 126,8 млрд грн. Це на 27,4 млрд більше, ніж за аналогічний період минулого року, оскільки зростання надходжень відбулося за рахунок збільшення мінімальної зарплати в 2018 році.

Але, за даними Міністерства економрозвитку і торгівлі, рівень тіньової економіки України становить 42% ВВП, а річний обсяг "зарплат у конвертах" оцінюється в 175 млрд грн. Природно, бюджет не отримує надходжень з цих доходів.

Тому уряд має вжити заходів щодо детінізації доходів, врегулювання відтоку трудових ресурсів, створення нових робочих місць. І тут, за даними Держкомстатистики, резервом надходжень можуть стати доходи 9,4 мільйона осіб, які з 26 мільйонів населення працездатного віку взагалі не платять податки.

Крім того, доцільно вивчити питання про дію максимальної бази нарахування єдиного соціального внеску. А все тому, що сьогодні дохід понад 55 845 грн не обкладається цим внеском. Тому має сенс ввести прогресивну шкалу оподаткування єдиним соцвнеском сум понад максимальну базу.

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
5
особа
21.01.2019
з 01.08.2017 працює Фонд СС ...і розподіл один... а не на ТВП та НВ
Енгрібьорд особа
22.01.2019
То все велика "сила звички". Скільки років були різні фонди, що навіть зараз. коли намагаєшся довести людині, що виплатою "звичайних" лікарняних та травмами на виробництві займається один фонд - ніхто відразу не вірить
Н.В.
22.01.2019
хочу в Канаду
Ж.Н.
22.01.2019
Сколько у нас в стране грамотных экономистов, аналитиков. Все все понимают, все говорят о том как нужно сделать, и никто ничего не делает, начиная с нашего правительства которое принимает законы которые не работают.
Олег
23.01.2019
У злодійській державі цей колгосп працювати не може.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі