Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
12894 1
Друкувати
Обране

Порядок обчислення страхового стажу за соцстрахуванням у зв'язку з ТВП

Згідно із ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105 (далі – Закон № 1105) страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.


Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру соцстрахування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Страховий стаж обчислюється в місяцях.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу за формулою:

ТП = Св : В, де

ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;

Св – сума ЄСВ, сплаченого за відповідний місяць;

В – мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

До страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 (далі – Закон № 2240), а також періоди, починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зміни, внесені до ч. 4 ст. 21 Закону № 1105 з 11.10.2017 р.).

Отже, для зарахування фізичній особі страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, обчисленого за загальними правилами, необхідно виконання двох умов:

1) підлягати страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;

2) щомісяця сплачувати нею або роботодавцем страхові внески, нараховані на суму заробітної плати.

Тобто, у період, починаючи з 01.01.2011 р. і до теперішнього часу, страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру соцстрахування.

Так, періоди, коли особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (ТВП), і відповідно даних зазначеного реєстру за неї були сплачені страхові внески, зараховуються до стажу таким чином:

– місяці, в яких страхові внески до Фонду були сплачені із суми, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати, визначений для цього місяця відповідно до законодавства, враховуються, як один місяць (1,0);

– за місяці, в яких страхові внески до Фонду були сплачені із суми, меншої за розмір мінімальної заробітної плати, страховий стаж обчислюється за формулою, зазначеною вище, і до страхового стажу зараховується лише відповідна частина місяця (0,99–0,01). Після визначення частин місяців, що зараховуються до страхового стажу, їх сумують.

За період з 28.02.2001 р. по 31.12.2010 р. страховий стаж обчислюється у відповідності до даних, зазначених у трудовій книжці, зараховуються періоди перебування особи в трудових відносинах.

Визначення загального трудового стажу, набутого особою до набрання чинності Закону № 2240, здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.1998 р. № 1658 (далі – Правила № 1658), а до набрання чинності Правил № 1658 – відповідно до Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.1973 р. № 252 (далі – Правила № 252).

Також при обчисленні страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності необхідно враховувати періоди, які зараховуються до страхового стажу без сплати страхових внесків до Фонду, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 та абз. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2240, а саме:

– період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

– період отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів;

– період отримання пенсії по інвалідності з 2011 року.

Так, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.06.2003 р. № 1058 визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, непов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Враховуючи те, що в інформації з Держреєстру соцстрахування, яка надається застрахованій особі Пенсійним фондом, не зазначається факт призначення та періодів виплати пенсії по інвалідності, вважаємо за можливе користуватися при обчисленні страхового стажу за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з ТВП відповідною довідкою органу Пенсійного фонду, в якій зазначено дату призначення та періоди надання зазначеної пенсії.

Страховий стаж за період отримання пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання з 2011 року необхідно обчислювати на підставі відповідної довідки органу Пенсійного фонду, і включати до нього як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Також слід зазначити, що до страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності враховуються до набрання чинності Закону № 2240 (28.02.2001):

– періоди проходження служби у Збройних Силах, Нацгвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ, відповідно до абз. 2 п. 4 Правил № 1658 (з 29.10.1998 р. по 27.02.2001 р.);

– періоди проходження служби у Збройних Силах СРСР, в органах Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР та Міністерства внутрішніх справ СРСР, в народному ополченні та партизанських загонах, відповідно до підпункту а) пункту 8 Правил № 252 (з 01.07.1973 р. по 28.10.1998 р.).

Щодо страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з ТВП за час навчання у вищому закладі освіти (у тому числі на підготовчих відділеннях), в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання, то відповідно до норм Законів № 1105 та № 2240, а також Правил № 1658 та № 252, зазначені періоди не зараховуються до страхового стажу.

Документальним підтвердженням даних, на підставі яких здійснюється обчислення страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з ТВП, є:

– з 01.01.2011 р. по теперішній час дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, надані застрахованій особі Пенсійним фондом у вигляді довідки за період перебування в трудових відносинах із роботодавцями за місцями роботи;

– до 31.12.2010 р. дані, зазначені в трудовій книжці, про періоди перебування застрахованої особи в трудових відносинах із роботодавцем;

– до 27.02.2001 р. також дані, зазначені у відповідних документах про періоди проходження служби у Збройних Силах, Нацгвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ;

– записи в трудовій книжці працівника про призначення допомоги по безробіттю та її припинення або довідка центру зайнятості про періоди виплати допомоги по безробіттю.

 

Фонд соцстраху

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі
(1)
!!
16.10.2018
Працівник приступив до роботи та на другий день захворів. Стажу за 12 останніх місяців - нуль. Як це ввести в "Медок" ? Нуль контроль не допускає.

Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд