Інформація по темі "" | Публікації по тегу
14.06.18
13245 5
Друкувати
Обране

Як стягнути аліменти за новим законодавством

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» внесено зміни доч. 3 статті 181 Сімейного кодексу України, яка визначає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом із яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів визначає той із батьків, з яким проживає дитина. Отже, спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, може бути зміненим рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Аліменти виплачуються на користь того з батьків, з ким проживає дитина: якщо дитина проживає з матір'ю, аліменти на її утримання сплачує батько, і навпаки.

Якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не можуть утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога.

          Порядок виплати аліментів в Україні визначається ст.ст. 181–185, 191, 199 Сімейного кодексу України (надалі СК).

    Аліменти можна оформити за взаємною згодою. У цьому випадку один із батьків може подати заяву за своїм місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про нарахування аліментів на дитину, вказавши розмір та строк. Заява подається особою, яка буде сплачувати аліменти, а не особою, на користь якої сплачуються аліменти. Аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

  Або ж батьки можуть укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплат. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Порядок звернення до суду визначається ст.ст. 118–120 Цивільно-процесуального кодексу України.

   Слід зазначити, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини, і той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпоряджанні аліментами, одержаними на її утримання. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України. 

Яким може бути розмір аліментів?

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Прожитковий мінімум встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.

У 2018 році прожитковий мінімум на дітей становить: віком до 6 років:

  • з 01 січня – 1492 гривні,
  • з 01 липня – 1559 гривень,
  • з 01 грудня – 1626 гривень;

віком від 6 до 18 років:

  • з 01 січня – 1860 гривень,
  • з 01 липня – 1944 гривні,
  • з 01 грудня – 2027 гривень.

Якщо стягуються аліменти на 2 і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. При досягненні повноліття найстаршою дитиною аліменти будуть стягуватись за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття. Для зміни розміру аліментів стягувач має право звернутися до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей.

Той із батьків або інший законний представник дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі: на 1 дитину – однієї чверті, на 2 дітей – однієї третини, на 3 і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів. При цьому, розмір аліментів на кожну дитину не повинен перевищувати десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Розмір аліментів може бути згодом змінено за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

Чернівецька РДА 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
5
Лена
14.06.2018
Як стягувати аліменти, якщо дитині більше 18 років і продовжує навчатись? Брати прожитковий мінімум для працездатних осіб?
Ірина
16.06.2018
Аліменти виплачуються на дитину до досягнення нею 18 років. Якщо дитині виповнилося 18 років потрібно звернутися до суду з заявою про стягнення аліментів, розмір таких аліментів призначає суд (http://zrazok.pozovsud.com.ua)
Леся
23.06.2018
Як добиватися сплати аліментів якщо аліменщик працює на підприємстві-банкроті і затримують заробітну плату по сім місяців
Олександра
21.08.2018
Як стягувати з боржника, якщо він працює за сумісництвом, і сума його доходу в місяць 1300грн?
Ольга
17.10.2018
Підскажіть будьласка, чи стягуються аліменти з відшкодування моральної шкоди та з відшкодування витрат по сплаті судового збору?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі