Інформація по темі "" | Публікації по тегу
15.04.20
6857 1
Друкувати
Обране

Аліменти під час карантину

Виктор Мороз, управляющий Партнер адвокатского объединения "Suprema Lex".


 

Діти хочуть їсти, незважаючи на коронавірус.

Незважаючи на те, що в Україні введено карантин через поширення пандемії коронавірусної хвороби COVID-19, обов’язок батьків щодо утримання їх дітей не припиняється. Але як стягувати та сплачувати аліменти в умовах карантину? Чи є карантин як форс-мажорна обставина підставою для звільнення від обов’язку сплачувати аліменти? Чи можна через карантин збільшити або зменшити розмір аліментів?

Законодавець прямо передбачив, що утримання дитини до досягнення нею повноліття, є обов’язком батьків, який реалізовується способом, визначеним за їх домовленістю в грошовій і (або) натуральній формі.

Так, аліменти можуть сплачуватися на підставі договору про сплату аліментів на дитину (аліментний договір), в якому батьки можуть визначити розмір аліментів та строки їх виплати, а також інші умови утримання дитини, зокрема, участь у додаткових витратах на утримання дитини. Такий договір укладається в письмовій і потребує обов’язкового нотаріального посвідчення. У разі ж порушення умов такого договору, аліменти можуть бути стягнуті на підставі виконавчого напису нотаріуса без потреби звернення до суду.

При цьому, розмір аліментів, визначений аліментним договором не може бути нижче за мінімальний гарантований державою розмір аліментів, який не може бути менше 50 % прожиткового мінімуму та, наразі, для дітей до 6 років становить 889,50 гривень, а для дітей від 6 до 18 років, - 1109 гривень.

Враховуючи, що сторони аліментного договору є значно більш вільними в можливостях визначити умови утримання дитини, ніж сторони відповідного судового спору, та беручи до уваги, що в умовах карантину робота судів є досить обмеженою, а нотаріусам дозволено здійснювати свою діяльність, вважаю, що укладення аліментного договору є, наразі, найбільш оптимальним способом врегулювання відносин щодо утримання дитини.

Досягненню домовленостей, які можуть бути покладені в основу аліментного договору, може сприяти процедура медіації, в ході якої завдяки роботі з інтересами кожного з батьків, є можливість досягти найбільш гармонійного рішення щодо утримання дитини.

Якщо ж, все-таки, домовитися не вдалося, стягувати аліменти необхідно в судовому порядку. Це можливо або шляхом звернення до суду з заявою про видачу судового наказу, або із зверненням до суду з позовною заявою про стягнення аліментів.

Наказне провадження, в межах якого суд видає судовий наказ, є більш швидким варіантом вирішення спірних відносин щодо стягнення аліментів та дозволяє отримати необхідне судове рішення без потреби відвідувати суд, але має своїм недоліком обмеженість суми аліментів, яка не може перевищувати однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів на одну дитину та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку або 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо аліменти стягуються у твердій грошовій сумі.

Якщо ж є потреба у стягненні більшої суми аліментів, необхідно звертатися до суду із позовною заявою, розгляд якої в умовах карантину може затягнутися, та, в більшості випадків потребує безпосередньої участі сторін в судових засіданнях. Щоправда, сторони можуть просити розглядати спір без їх участі, але це може перешкодити ефективному та повноцінному дослідженню судом обставин справи та призвести до негативних наслідків у вигляді неповного задоволення позову.

Як же вирахувати суму аліментів, яку можна просити суд стягнути? Законодавець визначив, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, передбачивши, що мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Для визначення розміру аліментів необхідно враховувати конкретні обставини життя та забезпечення дитини та доходу того з батьків, з кого відповідні аліменти стягуються. Так, законодавець відніс до обставин, які необхідно враховувати при визначенні розміру аліментів стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Не лякайтесь такому широкому переліку обставин, що можуть бути враховані судом при визначенні розміру аліментів, а, ліпше, запам’ятайте правило, яким керуються суд при вирішенні даного питання, - розмір аліментів визначається як співвідношення потреб дитини із можливістю платника аліментів такі потреби задовольняти.

Враховуючи ж, що в Україні далеко не всі «живуть на одну зарплату», законодавець передбачив, що суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати. Отже, якщо платник аліментів офіційно має невеликий дохід, але дозволяє собі придбання дорогих автівок, дорогий відпочинок тощо і є можливість це підтвердити, наприклад, фотографіями із соціальних мереж, суд врахує такі обставини при визначенні розміру аліментів.

Після отримання судового рішення щодо стягнення аліментів варто звертатися за його примусовим виконанням до державної виконавчої служби або приватного виконавця. Варто зауважити, що режим карантину не припиняє обов’язок щодо сплати аліментів. Достатньо цікавим в цьому сенсі є приклад футболіста російського ФК «Рубін» Тарасова, який відмовився від сплати аліментів, пославшись на те, що через карантин не може вийти з дому. З точки зору українського законодавства такі дії платника аліментів, однозначно, є ухиленням від сплати аліментів.

Так, згідно Сімейного кодексу України, у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, але не більше 100 % заборгованості. Більше за те, у разі заборгованості зі сплати аліментів понад 4 місяці до платника аліментів можуть бути встановлені обмеження щодо виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, права полювання. А у випадку ухилення від сплати аліментів понад шість місяців можлива й кримінальна відповідальність аж до обмеження волі на строк до двох років.

Щоправда, ключовим при стягненні пені за несплату аліментів є питання наявності вини платника аліментів у невиконанні свого обов’язку. Враховуючи ж, що під час карантину зросла кількість звільнень та змін в істотних умовах праці у вигляді «урізання» розміру заробітної плати та відправлення працівників у відпустку за власний рахунок, у платника аліментів можуть бути підстави для звільнення від відповідальності за несплату аліментів. Для цього платнику аліментів необхідно звернутися до суду із позовом про звільнення від сплати заборгованості, який повинен бути обґрунтований появою обставин, що мають істотне значення.

Більше за те, карантин може бути підставою для перегляду розміру аліментів. Так, законодавець передбачив можливість збільшення або зменшення розміру аліментів за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану когось із них. Показовим є приклад американського актора Джеремі Реннера, зірки «Месників», який звернувся до суду із позовом щодо зменшення розміру аліментів, які він сплачує на утримання своєї доньки, у зв’язку із зменшенням його доходів через пандемію короновірусу. З точки зору українського законодавства аналогічні позови також мають перспективу, але питання в тому як довго вони будуть розглядатися за обмеженої роботи судів під час карантину. Щоправда, і в одержувача аліментів пандемія короновірусу може призвести до зміни матеріального стану, що може бути цілком обґрунтованою підставою для збільшення розміру аліментів.

Таким чином, пандемія коронавірусної хвороби не є підставою для припинення зобов’язань зі сплати аліментів, але може бути підставою для перегляду їх розміру, а також звільнення від відповідальності за невиконання відповідного обов’язку. В умовах обмеженої роботи судів на час карантину питання щодо утримання дітей краще вирішувати шляхом домовленостей, які потрібно закріпити у відповідному договорі, що потребує нотаріального посвідчення, але якщо домовитися не вдається, можна звернутися й до суду. 

Ліга.Блоги

env_icon Отримуйте новини поштою!

Ми будемо надсилати вам найсвіжіші матеріали кожного тижня

Для цього вкажіть своє ім'я та електронну скриньку

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


коментарі
(1)
Світлана
04.04.2021
Стаття нелюдини а тварини! Ви не обдумали нічого взагалі! А є татусі які розлучені за вини дружини і їм не показують діток а вони мають платити а чому? Є таке що кошти тринькають мамаші! Є таке що жінки бізнес роблять на аліментах шукаючи богатого ! продовжувати можна багато а ви лише грошики хочете щоб за владу давали чоловіки!! От така і влада в україні
Залишити коментар:
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
30
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×

 

Договір публічної оферти

Угода

про умови використання інформаційних ресурсів сайту

Ця Угода укладена між ТОВ «НВП «ФАКТОР» (далі - Компанія) і будь-яким Користувачем (далі загально названі - Сторони) веб-сайту (-ів) buhgalter.com.ua і / або budget.factor.ua, далі іменуються - Сайт.

Загальні положення

Наведені нижче умови є електронною формою документа, що визначає порядок використання, а саме, надання Користувачеві доступу до інформаційних ресурсів через Сайт.

Ця угода (Договір) носить характер публічної оферти, тобто є еквівалентом "усної угоди" і відповідно до чинного законодавства України має належну юридичну силу.

Сайт є об'єктом авторського права і як складного твору, а також "компіляції даних" ("бази даних") охороняється на території України, відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права".

Всі авторські майнові права на Сайт належать Компанії. Позначення «buhgalter», «Factor» є знаком для товарів і послуг (торговою маркою) і не може використовуватися Користувачем без отримання відповідної ліцензії.

Компанія докладає всіх зусиль щодо забезпечення достовірності і актуальності інформації, представленої на Сайті. Однак Компанія не бере на себе фінансової та іншої відповідальності за результати застосування цієї інформації.

Підписка - повний доступ до всіх матеріалів, розміщених на Сайті. Підписка надається за певну плату на певний строк відповідно до умов відповідного тарифу Підписки.

Автоподовження підписки - сервіс автоматичного продовження підписки.

 

 

1. Прийняття Угоди

 

1.1. Для того, щоб отримати право доступу до інформаційних ресурсів Сайту, Користувачеві необхідно спочатку висловити свою згоду з цією угодою. Користувач не має санкціонованого доступу до інформаційних ресурсів Сайту, якщо він не прийняв або не згоден з умовами цієї угоди.

1.2 Згідно з умовами Договору Компанія надає Користувачам Передплату на платній основі з метою перегляду користувачами окремих матеріалів, розміщених на Сайті. Категорії платної інформації визначаються Товариством самостійно.

1.3. За згодою Користувача з умовами цієї угоди, Користувачеві надається доступ до інформаційних ресурсів Сайту. Інформаційні ресурси надаються «як є» і не припускають наступних доопрацювань.

1.4. Користувач має право припинити користуватися Сайтом в будь-який момент, без спеціального повідомлення Компанії про припинення користування Сайтом.

1.5. Для отримання доступу до ресурсів від Користувача може знадобитися надання інформації про себе (наприклад, відомості про особу, відомості про юридичну особу та інші контактні дані) з метою продовження користування Користувачем послугами Компанії.

1.6. Беручи до уваги безперервне впровадження нових розробок, Користувач визнає і погоджується з тим, що Компанія має право на власний розсуд припинити (тимчасово або остаточно) надання доступу до ресурсів Сайту (або будь-яких окремих функцій Сайту) всім користувачам взагалі або Користувачеві зокрема, без попереднього повідомлення.

1.7. Компанія на постійній основі впроваджує нові розробки для того, щоб надавати найкращі можливі послуги своїм користувачам. Користувач визнає і погоджується з тим, що форма і характер послуг (дизайн сайту, обсяг наданої інформації, тематика і ін.) можуть час від часу змінюватися без попереднього повідомлення Користувача.

 

 

2. Відповідальність сторін

 

2.1. Матеріали Сайту видаються без будь-яких гарантій, неявних або інших. Компанія не несе відповідальність за повноту і точність інформації, що міститься в матеріалах сайту, відповідність її вимогам Користувача.

2.2. Всі ризики, що виникають при використанні матеріалів (ресурсів) Сайту, несе Користувач. Компанія ні за яких умов не несе відповідальності за будь-які понесені Користувачем збитки, у чому б вони не виражалися, в тому числі, в разі якщо компанія була повідомлена про можливість заподіяння збитків.

2.3. Ризик настання негативних наслідків в результаті використання рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті, в повному обсязі несе Користувач. Компанія не гарантує і не підтверджує точність і достовірність, рекомендацій, думок і тверджень, що містяться на Сайті.

2.4. Компанія не несе ніякої відповідальності за будь-які помилки, неточності, втрати часу, порушення в роботі обладнання і ліній комунікацій, проникнення комп'ютерних вірусів, втрати і зміни даних, виникнення дефектів в роботі програм. які виникли, незалежно від причин, в результаті використання Сайту.

2.5. У разі здійснення Користувачем дій, передбачених ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (порушення авторського права і суміжних прав), Компанія залишає за собою право, без попереднього повідомлення Користувача, за своїм вибором здійснювати дії щодо захисту немайнових і майнових авторських прав та суміжних прав в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

 

3. Порядок і умови оформлення Передплати

 

3.1 Для оформлення Передплати Користувачеві необхідно:

3.1.1 Авторизуватись або зареєструватися на сайті buhgalter.com.ua шляхом заповнення всіх необхідних полів реєстраційної форми

3.1.2 Уважно ознайомитися з умовами договору і прийняти його,

3.1.3 Ввести необхідні для оплати дані, якщо того вимагає Платіжна система; підтвердити оплату і оплатити.

3.2 Оплата доступу до сайту buhgalter.com.ua проводиться Користувачем на умовах 100% передплати.

3.3 Компанія попереджає користувачів, а Користувачі розуміють і погоджуються з тим, що Платіжна система може стягувати понад вартості послуг будь-якого роду комісії та збори, включаючи комісії мобільних операторів (за їх наявності), надаючи свої послуги тільки в разі, якщо такі комісії і збори будуть оплачені користувачем. Інформацію про такі комісії і збори (за їх наявності) Користувач самостійно може дізнатися в Платіжній системі. Комісії та збори не повертаються і не відшкодовуються Компанією. Користувач, який скористався послугами платіжної системи, вважається попередженим і згодним з їх умовами.

3.4 Компанія має право в односторонньому порядку і без попереднього повідомлення Користувача змінювати умови цього договору, наповнення пакетів Підписка, розміри тарифів і т.п. шляхом розміщення відповідного документа в новій редакції на сайті.

3.5 Зміни умов цього Договору набирають чинності з моменту опублікування на сайті buhgalter.com.ua

3.6 Зміни, що стосуються наповнення пакетів Підписка, розмірів тарифів застосовуються тільки для підписок, придбаних після такої зміни.

3.7 Відмова від послуг після оплати неможлива.

3.8 Користувач не має права:

3.8.1 реєструватися як інша особа; вводити в оману інших користувачів щодо своєї особи, використовуючи реєстраційні дані іншої людини; навмисне спотворювати уявлення про самого себе, свій вік або свої відносини з іншими особами або іншими організаціями; передавати реєстраційні дані, логін і пароль для доступу до системи іншим особам;

 

4. Автоподовження підписки

 

4.1 Учасники оплачують доступ до сайту buhgalter.com.ua щомісяця, надають згоду на послуги автоматичного регулярного продовження Підписки на новий термін (автоподовження Підписки). Після активації даної послуги оплата нового терміну Підписки здійснюється шляхом автоматичного безакцептного списання коштів з рахунку користувача. Послуга автоподовження Підписки надається до тих пір, поки Користувач не повідомить про її скасування в особистому кабінеті користувача, заповнивши необхідну форму.

4.2 Послуга вважається скасованою з наступного оплатного періоду.

4.3 Послуга активується при здійсненні першої або чергової оплати Підписки, що означає згоду користувача з тим, що після закінчення оплаченого строку дії Передплати Договір автоматично пролонгується на тих же умовах на той же термін з автоматичним списанням вартості Передплати з рахунку Користувача

4.4 У разі недостатності коштів на рахунку користувача або неможливості проведення платежу Підписка на новий термін не надається, а послуга «автоподовження Підписки» відключається, до моменту появи коштів на рахунку користувача або заміни користувачем рахунку в особистому кабінеті).

4.5 При зміні Товариством тарифів на підписку автоподовження Підписка на черговий новий термін, наступний за періодом, протягом якого відбулася така зміна буде здійснено за новим тарифом.

 

5. Припинення відносин з Компанією. зміна угоди

 

5.1. Компанія і Користувач домовилися, що компанія має право припинити підтримувати Сайт (надавати доступ / надавати послуги) в будь-який час на власний розсуд.

5.2. Компанія залишає за собою право припинити доступ до Сайту, якщо: доступ до Сайту втрачений через відсутність зв'язку на маршруті від Користувача до Сайту; Користувачеві відмовлено в доступі до Сайту внаслідок порушення ним «Інтрукціі користування сайтом» (http://budget.factor.ua/faq.php) або перевищення обсягу прав на використання Сайту.

5.3. Компанія залишає за собою право за своїм вибором без попереднього повідомлення та / або роз'яснення причин: змінювати, виправляти, обмежувати, припиняти чи зупиняти дію Сайту і будь-яких його розділів (матеріалів, ресурсів, сервісів); відмовляти Користувачеві в доступі до користування Сайтом і / або будь-якого його розділу. Задоволення / розгляд потреб Користувача при використанні Сайту не є обов'язком Компанії.

 

6. Заключні положення

 

6.1. Сайт може містити посилання на інші Інтернет - сайти. Дані сайти не перебувають під контролем Компанії і Компанія не несе відповідальності за зміст даних сайтів та / або зміст сайтів, посилання на які знаходяться на даних сайтах. Посилання на інші сайти включені в Сайт тільки для зручності користувачів і не означають згоду Компанії та його посадових осіб з вмістом даних сайтів. Інші Інтернет - сайти можуть містити посилання на Сайт без спеціального дозволу Компанії.

6.2. У разі незгоди Користувача з будь-яким з умов цієї угоди він зобов'язаний негайно припинити використання Сайту і / або будь-якого з його розділів.

6.3. У разі якщо компетентними органами / особами частина цієї угоди буде визнана недійсною, такою, що суперечить законодавству і не підлягає застосуванню, це не тягне неможливість застосування інших положень цієї угоди. Ця угода діє повною мірою в рамках, встановлених чинним законодавством.

6.4. До відносин в рамках цієї Угоди застосовується право України. Користувач і Компанія домовилися підкорятися при виникненні будь-яких спорів, що виникають у зв'язку зі справжньою угодою (використанням Сайту), виключно юрисдикції судів України.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 30 грн