Як правильно обмежити розмір допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю?
Так, відповідно до п. 29 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (далі – Порядок №1266), затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 №439, сума допомоги для таких осіб визначається виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць повинна становити:
для допомоги по тимчасовій непрацездатності:
- - не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;
для допомоги по вагітності та пологах:
- - не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати
- - не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку.
Алгоритм розрахунку застосовується таким чином:
- Визначити розмір денної виплати, відповідно до Порядку №1266, із фактично нарахованої заробітної плати за розрахунковий період поділивши на кількість календарних днів зайнятості та помноживши на відповідний відсоток залежно від страхового стажу;
- Здійснити розрахунок середньоденної виплати обчисленої із мінімальної заробітної плати або двократного розміру мінімальної заробітної плати (для допомоги по вагітності та пологах), встановленої у місяці настання страхового випадку (з 01.01.15 — 1218 грн., з 01.12.15. - 1378 грн.), шляхом ділення її на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44).
- У разі перевищення розміру денної виплати, обчисленої із фактичної заробітної плати за виплату із мінімальної, у такому випадку застосовується обмеження. Тобто, для розрахунку листка непрацездатності застосовується середньоденна виплата із мінімальної заробітної плати.
Що стосується випадків, коли сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то відповідно до роз’яснення Міністерства соціальної політики, викладеного у листі від 08.05.2015 №6811/0/14-15/18, необхідно здійснювати доплату до рівня мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Сума доплати розраховується як різниця між фактичним розміром допомоги та сумою допомоги, розрахованої таким чином:
1218 грн. : 30,44 х 126 к.д. = 5041,26 грн.
Додаткову інформацію можна отримати у Чернігівській міській виконавчій дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за телефоном: 662-040 та 678-236.
Чернігівська міська виконавча дирекція
обласного відділення Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності