Інформація по темі "" | Публікації по тегу
30.05.24
7121 7
Друкувати
Обране

Мінімальна зарплата - 2025: чого очікувати

За ініціативою профспілкової Сторони розпочато переговори щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати у 2025 році.

Відповідно до норм національного законодавства (зокрема, статті 10 Закону України «Про оплату праці») та домовленостей чинної Генеральної угоди, 27 травня 2024 року за ініціативою профспілкової Сторони відбулося засідання спільної робочої комісії повноважних представників Сторін з підготовки пропозицій щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2025 рік.

Довідково: СПО об’єднань профспілок листом від 02.04.2024 № 01-13/255-спо ініціював перед Мінекономіки та СПО сторони роботодавців початок переговорів про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2025 рік з метою своєчасної підготовки та подання консолідованих пропозицій до проєктів Бюджетної декларації України на 2025-2027 роки та Державного бюджету України на 2025 рік.

Під час засідання заслухано представника Мінекономіки щодо прогнозних макроекономічних показників розвитку економіки України на 2025-2027 роки. Так, Мінекономіки переглянуло прогноз, оприлюднений в жовтні 2023 року, а відповідно й скорегувало показники, схвалені ПКМУ від 15 грудня 2023 р. № 1315. Оновлені показники закладені до проекту Бюджетної декларації на наступний бюджетний період, яку вже подано на розгляд до Кабінету Міністрів України.

Зокрема, очікується зростання ВВП за підсумками 2024 року на рівні 3,5% та у 2025 році на 6% (проти прогнозованого зростання у 2024 р. на 4,6% та у 2025 р. на 6,8% відповідно до ПКМУ від 15 грудня 2023 р. № 1315); інфляція (грудень до грудня) у 2024 році складе 8,3%, у 2025 році - 8,9%.

Презентований Мінекономіки сценарій прогнозу включає припущення, які МВФ взяв під свій базовий сценарій прогнозу для України. Міністерство робить й альтернативні сценарії (інші припущення – інший прогноз, більше ризиків – нижчий прогноз зростання ВВП). Серед ризиків воєнного часу, зокрема, окремі логістичні проблеми, неповернення біженців із-за кордону та нестача робочих кадрів; руйнування енергетичного сектору.

Сторони озвучили свої пропозиції щодо визначення розміру основної державної соціальної гарантії в умовах воєнної агресії рф та завданого величезного удару економіці України.

Представниця Мінсоцполітики зазначила, що, за підрахунками Мінсоцполітики, фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2025 році складе 9639 грн (у цінах квітня 2024 року цей показник склав 8611 грн) і розмір мінімальної заробітної плати має бути не нижче цього показника, проте рішення щодо підвищення мінімальної заробітної плати необхідно приймати з урахуванням реалій та фінансових можливостей бюджету.

Представник Мінфіну доповів, що враховуючи фінансові можливості Держбюджету, ситуацію в країні та інші фактори, у поданому до КМУ проєкті Бюджетної декларації враховано встановлення мінімальної заробітної плати на 2025 рік на рівні 8000 грн. Щодо розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС – на 2025 рік він прогнозується на рівні грудня 2024 року, який буде визначений в кінці поточного року.

Олександр ШУБІН, перший заступник Голови СПО об’єднань профспілок зазначив, що розуміючи, що ми перебуваємо в кризовій ситуації, Профспілкова сторона пропонує шукати рішення щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати між двома показниками: фактичним розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін, який озвучений під час переговорів Мінсоцполітики  (9639 грн у 2025 р.), а також розміром 50% від прогнозної середньомісячної заробітної плати працівників на кінець 2024 року (за попередніми розрахунками профспілок – 10 905 грн).

Така пропозиція враховує:

- домовленості чинної Генугоди при визначенні розміру мінімальної заробітної плати орієнтуватися на фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

- прийняту у 2022 році Директиву (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі та домовленості чинної Генугоди щодо забезпечення співвідношення мінімальної заробітної плати до середньомісячної заробітної плати на рівні 50% на кінець року.

Разом з тим, у лютому ц.р. Адміністративною Радою МОП досягнуто домовленість щодо визначення поняття «living wage», як рівня заробітної плати, необхідного для забезпечення гідного рівня життя працівників та їхніх сімей, з урахуванням обставин у країні та розрахованого за роботу, що виконується протягом нормальної тривалості робочого дня.

Також, Олександр Шубін наголосив на необхідності:

- вирівнювання посадового окладу (тарифної ставки) працівника І т.р. ЄТС та мінімальної заробітної плати, що сприятиме відв’язці інших невластивих платежів від прожиткового мінімуму, принаймні, для працездатних осіб та завершенню реформи, яку розпочато Мінсоцполітики та підтримано Комітетом ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів;

- продовження роботи з оптимізації структури та механізму визначення мінімальної заробітної плати, яку Мінекономіки розпочало у 2021 році за участі соціальних партнерів, зокрема, на виконання домовленості Генеральної угоди;

- актуалізації мінімальної заробітної плати протягом 2025 року;

- підсилення ролі колективно-договірної складової. Директивою (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі рекомендується, зокрема, забезпечити охоплення понад 80% працюючих колективними договорами та угодами, в яких встановлюються розмір мінімальної заробітної плати та інші системи оплати праці. З цією метою необхідно скасувати п. 5 Перехідних положень Закону України від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» про заборону використання мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для колдоговорів, що сприятиме збільшенню надходжень до бюджетів від секторів, які можуть працювати та сплачувати вищі зарплати.

У той же час, заступник Голови СПО роботодавців Сергій БІЛЕНЬКИЙ висловився за підвищення мінімальної заробітної плати у 2025 році до 8500 гривень (на 6% – 8,5% від поточного рівня відповідно до інфляційних очікувань та можливостей держави). Водночас, було запропоновано повернутися до переговорів щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати у 2025 році у разі позитивних тенденцій в економіці.

Федерація професійних спілок

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
7
Оксана
30.05.2024
Якщо представник Мінфіну доповів, що розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС – на 2025 рік прогнозується на рівні грудня 2024 року, який буде визначений в кінці поточного року, то чи можна стверджувати, що підвищення ЄТС, яке обіцяли в квітні або у липні, буде тепер у грудні?
EVGENIY Оксана
30.05.2024
Зараз нічого не можна стверджувати напевне
Оксана EVGENIY
30.05.2024
А чи можут підняти ЄТС "заднім" числом? Хвилююсь, що потім доведеться робити перерахунок за квитень і т.д.
EVGENIY Оксана
30.05.2024
Теоретично можуть, але не чекайте що з 1 квітня піднімуть це вже точно не станеться, не має навіть проектів таких
школа 38
30.05.2024
Заплановане з квітня 2024 року підвищення зарплати бухгалтерам вже не очікувати?! Вже і надбавка за складність майже перекривається мінімалкою. ((((((((
EVGENIY школа 38
30.05.2024
З квітня точно не чекайте, може тепер з липня і то це не точно
1234
30.05.2024
міністр освіти написав, що чекають субвенцію і буде підвищення зп вчителям...тому, може і з квітня, і з липня
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×