UA | RU

Роз'яснення Мінсоцполітики щодо деяких питань оплати праці у зв'язку зі змінами в законодавстві

Міністерство соціальної політики щодо застосування Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі – Закон) інформує.


Законом приведено поняття мінімальної заробітної плати у відповідність до європейської практики та міжнародних норм, зокрема шляхом:

запровадження нової методології визначення мінімальної заробітної плати (як нижньої межі оплати праці, що гарантується державою);

встановлення мінімального посадового окладу у розмірі, не меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини при побудові схем посадових окладів, визначенні плати за надання адміністративних послуг, судового збору, суми податків тощо.

  Із 01.01.2017  прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» затверджено у розмірі 1 600 гривень, мінімальну заробітну плату в місячному розмірі – 3 200 гривень, у погодинному розмірі – 19,34 гривні.

Згідно із Законом при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

У випадку, коли працівнику встановлені доплати за роботу у шкідливих умовах праці, зазначені доплати мають виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати (3 200 гривень).

Якщо ж умовами оплати праці передбачено підвищення посадових окладів працівників, наприклад, за роботу в установах і організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, за роботу в певних типах закладів, за роботу у шкідливих та важких умовах праці, то зазначене підвищення враховується до мінімальної заробітної плати.

Якщо працівник виконав місячну норму праці, а нарахована йому заробітна плата є нижчою від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, роботодавець зобов’язаний  провести доплату до її рівня, яка виплачується щомісячно одночасно із заробітною платою.

Якщо ж працівник не виконав місячну норму праці, перебував у відпустці, на лікарняному, працює неповний робочий час  тощо, то оплата його праці проводиться пропорційно виконаній нормі праці.

Час простою не з вини працівника оплачується згідно з нормами статті 113 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) не нижче двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) без проведення доплати до рівня мінімальної заробітної плати.

При запровадженні підсумованого обліку робочого часу з обліковим періодом місяць, робота понад нормальну тривалість робочого часу за обліковий період оплачується як надурочна і зазначена виплата здійснюється понад розмір мінімальної заробітної плати.

Якщо робота при підсумованому обліку робочого часу виконується в межах встановленої працівнику тривалості робочого часу,  яка є меншою нормальної тривалості робочого часу, відповідно до графіку роботи, йому нараховується заробітна плата у розмірі не нижчому від мінімальної заробітної плати.

Для підприємств, на яких встановлено підсумований облік робочого часу,  з метою зменшення годин надурочної роботи та навантаження на фонд оплати праці рекомендується застосовувати такі облікові періоди як півріччя, рік.

Законом також внесено зміни до законів України, в яких заробітна плата або посадові оклади визначались на основі мінімальної заробітної плати. Відповідно до цих змін розміри заробітної плати та посадових окладів будуть визначатись у співвідношенні до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.

Звертаємо увагу, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

  Із 01.01.2017 посадові оклади (тарифні ставки) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери розраховуються виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, визначеного у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, який у 2017 році  становить 1 600 гривень.

При цьому керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери з метою недопущення «зрівнялівки» в розмірах заробітної плати доручено забезпечити в межах фонду оплати праці диференціацію заробітної плати працівників, які отримують її  на рівні мінімальної, за рахунок встановлення доплат, надбавок, премій залежно від складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його праці.

У зв’язку з цим місцевим державним адміністраціям треба взяти на особистий контроль питання забезпечення підвищення мінімальної заробітної плати, особливу увагу звернути на недопущення «зрівнялівки» в розмірах заробітної плати, скорочення працівників, переведення їх на неповний робочий час.

Підвищення мінімальної заробітної плати не може бути підставою для звільнення. Водночас відповідно до статті 32 КЗпП у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці (систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших) працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Статтею 56 КЗпП передбачено, що за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

  Також звертаємо увагу, що змінювати істотні умови праці роботодавець може лише за наявності змін в організації виробництва та праці. Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» визначено, зокрема, що зміною в організації виробництва і праці визнається раціоналізація робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну або на індивідуальну форму, впровадження передових методів, технологій тощо.

МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

 
Теги:


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі (75)
Карина
12.01.2017
Даже Минсоцполитики ссылается на ЗУ " Про оплату труда", в котором не упомянута индексация в п.3-1. На каких основаниях тогда в консультациях пишут о том, что индексацию необходимо исключить из МЗП 3200?
наташа
12.01.2017
що робити з бухгалтером 8 т.розряду+20%? буде така зп як в тех.персоналу. (в сторожа і то більша. бо нічні йдуть понад мін..зп. а в бухгалтера надбавка включається до мін.БАРДАК чи може є якісь зміни підкажіть.
Вадим наташа
12.01.2017
"Забезпечити в межах фонду оплати праці диференціацію заробітної плати". Наприклад встановити премію або збільшити доплату до 50 %. Я вас розумію, у мене така сама ситуація, технічки і сторожі сміються з дурних бухгалтерів,які вчилися 5 років , щоб отримувати меньшу зарплату.

Тетяна Вадим
18.01.2017
Так премії, якщо вони не разові або до ювілейних дат, також включаються до МЗП, хитро придумано "Не допустити зрівнялівки шляхом встановлення доплат, надбавок та премій, а разом з тим всі надбавки та доплати які можна встановити спеціалістам ( за складність, високі досягнення і т.д.) уже включені до МЗП, крім того, в бюджетних установах їх не можна встановити більш як 50%, тож шкурка вичинки не варта. А якими надбавками можна регулювати, підкажіть, вигадати якісь нові чи що????
Вікторія
12.01.2017
підскажіть,як бути якщо працівник працює на 1,075 ст. але з/пл меньше 3200,йому доплачувати до 3200 чи до 3440 за фактично відпрацьований час??????
людмила Вікторія
19.01.2017
Як розрахувати зарплату сумісникам? Є зовнішній (0,5) та внутрішній (1,5 ставки)???

Подробиці: https://buhgalter.com.ua/news/oplata-praczi/rozyasnennya-minsotspolitiki-shchodo-deyakih-pitan-oplati-pratsi-u/?utm_source=%D0%AD%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%20%D0%A4%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80&utm_campaign=a72995cb79-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email
Вадим
12.01.2017
0,075 ст. -суміщення чи він відпрацювує ці години після основної роботи ? Якщо суміщення то доплачуєте тільки до 3200 .
Вікторія Вадим
12.01.2017
Ні,це його основне місце?!дякую
Вадим Вікторія
13.01.2017
Доплачуєте до 3440.
Вікторія Вадим
13.01.2017
дякую.
Инна Вадим
13.01.2017
в комментариях к этой статье https://buhgalter.com.ua/articles/oplata-praci/viplati-pratsivnikam/nova-dobre-zabuta-stara-doplata-do-mzp/ вы отвечаете, что нужно отдельно доплачивать 1 ст 3200+ 0,5ст 1600. В этой утверждаете, что 1,5ст доплачивать до 3200. Так как быть?
Вадим Инна
13.01.2017
Якщо 0,5 ст -суміщення або заступництво , тобто працівник одночасно виконує основну роботу і додаткові обов"язки то доплачувати не потрібно. Якщо 0,5 ст -сумісництво , тобто працівник окремо відпрацьовує години по основній посаді і по додатковій то потрібно. Як приклад, директор школи працює з 9 до 18 год, має 0,5 ст. вчителя і читає уроки з 10 до 14 год. Це називається суміщення , в такому випадку для визначення доплати до МЗП збивається разом ЗП по обох посадах. Якщо ж директор читає уроки після 18 год, фактично коли він уже не працює директором то це називається сумісництвом - і доплата до МЗП визначається окремо по кожній посаді.
Антоніна Вадим
13.01.2017
Викладацька робота директора школи не є суміщенням, навіть тоді, коли ця викладацька робота виконується в основний робочий час. Читайте п. 91 Інстрккції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 та спільний наказ МФУ, МЮУ, МПУ № 43 про умови роботи за сумісництвом. Однак за викладацьку роботу, якщо вона оплачується зі ставки вчителя без категорії, тобто 11 тарифного розряду, можлива доплата. Але її "зїсть", як мінімум, надбавка за вислугу років".
Володимир
12.01.2017
Що робити з сумісниками на 0.5 ставки 8-го розряду платити по розряду чи половину від 3200? дякую!
Вадим Володимир
12.01.2017
Суміснику також дораховуємо до МЗП, якщо на 0.5 ст то до 1600 грн.
Коля
12.01.2017
Багато осіб непенсійного віку взагалі не мають ні зарплат, ні пенсій ,-- звільнені з роботи у зв"язку з "ліквідаціями" державних установ , тобто з ініціативи держави, по незалежним від працівників причинам позбавлені засобів існування, тому вимушені жити на утриманні своїх сімей. ----------------------------------------------------------------------------- І як же їм тепер не порадіти за працюючих пенсіонерів, які будуть тепер отримувати підвищені зарплати і пенсії.
Лера
13.01.2017
Добрий день!Шановні колеги підкажіть будь ласка державному службовцю спеціалісту,повиситься зарплата до 3200?
Олександра
13.01.2017
Доброго дня..Підкажіть будь-ласка...Бібліотекар основне місце 0,5 ставки+ 0,5 лаборанта.як рахувати лаборанта, якщо в сумі получається більше за 3200. Дякую
Наталья Олександра
13.01.2017
0,5 лаборанта-совместительство или доплата до основного оклада?
Олександра Наталья
13.01.2017
Сумісництво
zora Наталья
17.01.2017
якщо працівник на одному підприємстві має 0,5+0,5=1 - повна ставка навіть при різних посадових окладах жодна з 0,5 не є сумісництвом
Людмила
13.01.2017
Підскажіть будь ласка, пів місяця за свій рахунок, заробітна плата 3200,за відпрацьовані дні 1920 грн. Доплату до єсв проводити до 704 грн?
Марія Людмила
14.01.2017
Очень нужен ответ на этот вопрос.
ри Людмила
15.01.2017
Да, если человек числился у вас весь месяц и что-то ему начисляли( хоть 100 грн), то есв надо заплатить 704
роксанна
13.01.2017
Доброго дня! Бухгалтери райдержадміністрації (відділів) поділіться інформацією як ви рахуєте цього місяця аванс? Мені сказали, що оклади і ранги брати старі. Дали надбавку 30%(дотягнути деяким працівникам до мінімалки).
А індексацію рахуєте?
Наталья
13.01.2017
Підскажіть будь ласка, який оклад з 1.01.17 ставити водію та прибиральнику службових приміщень, які праціюють по 77 наказу
Вася
13.01.2017
берете грудневі оклади і підвищуєте на коефіцієнт росту 1 т.р. за ЄТС (1600 : 1335)
мсс Вася
15.01.2017
уважно прочитайте наказ 77 коефіцієнт росту 1 т.р. застосовується не до грудневого окладу
Вася мсс
16.01.2017
Для робітників, у яких посадові оклади менші ніж розмір мінімальної заробітної плати, посадові оклади (тарифні ставки) у штатному розписі установлюються на рівні мінімальної заробітної плати.

{Пункт 1 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Міністерства праці та соціальної політики № 117 від 31.05.2010 - застосовується з 1 січня 2010 року}

ага...там і таке є...так що ви пропонуєте їм усім по 3200 грн встановити оклади?
Вася Вася
16.01.2017
до того ж востаннє схемні оклади змінено із 01.05.2016..тому можна коєф. 1600: 1185...але у підсумку вийде те саме що грудневі поножить на 1600:1335
мсс Вася
16.01.2017
посилання на процитований Вами пункт не доречно, адже з 1 січня 2017 р мінімальна заробітна плата , як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат не застосовується
Анна
14.01.2017
Підскажіть, будь ласка, якщо підприємство сільськогосподарське і не фінансується з бюджету, з якої тарифної ставки першого розряду формувати тарифну сітку?
Анна
14.01.2017
Підскажіть будь ласка, с/г підприємство, не бюджетна установа, яку мінімальну тарифну ставку першого розряду повинне всановлювати при формуванні тарифної сітки?
Олег Анна
15.01.2017
Навіть 1 грн.. Небюджетні установи можуть формувати власні тарифні сітки, встановлювати власні надбавки та доплати , але головна вимога - з.п. найманого працівника не повинна бути меньшою за встановлений місячний або погодинний розмір мінімальної з.п.. Напевно, Вам, доцільно було б встановити 1 розряд на рівні МЗП.
мсс Олег
15.01.2017
наві що Ви так підставляєте вимога закону 1600 грн., а не 1 грн.
Наталка
16.01.2017
Вичитала, що працюючим пенсіонерам не доплачується МЗП. Чи правда це?
Юлія
16.01.2017
Доброго дня підскажіть будьласка як нараховувати надбавку за роботу в нічний час 30%.
1варіант (від окладу 1635,00) сума надбавки становитиме 490,50 грн.
2 віріант здійснювати доплату до мінімальної (1635+1565)+30% за роботу в нічний час сума становить 960 грн.

При звільнені працівника з роботи 03 січня 2017 року сторож з доплатами за нічний час. За 1 день роботи нараховувати пропорційно від нарахованого 3200 + 30%
мсс Юлія
16.01.2017
по закону має бути варіант один - 30% за кожну годину відпрацьовано в нічний час з встановленої тарифної ставки (окладу), хоча можливо у Вас умовами оплати праці і так передбачено
Юлія мсс
16.01.2017
Дякую!
Юлія мсс
16.01.2017
А щос тосується прибиральниці і її доплати за шкідливі умови праці. те саме що й сторожів?
(1635,00 +доплата до мінімальної 1565,00)+(10% від окладу 1635,00)=3363,50 грн.
мсс Юлія
16.01.2017
якщо мова про деззасоби, то для початку потрібно зясувати чи використовує вона у процесі своєї праці диззасіб передбачений Переліком... більшість диззасобів відносяться до певного класу небезпеки, що й дає підстави стверджувати про наявність несприятливих умов праці... в окремих галузях передбачені Переліки робіт з несприятливими умовами праці, де передбачено - виготовлення дезрозчинів та їх використання ... тому й виходить, що для прибиральниці буде наведений Вами розрахунок
123 Юлія
17.01.2017
оклади змінились з 01.01.2017...1900грн.
Buxgalter
16.01.2017
Хто підкаже, в якому нормативному документі написано, що робота з деззасобами відноситься до робіт в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров"я? Невже цю доплати потрібно нараховувати "зверху" мінімального розміру 3200?

cuca Buxgalter
18.01.2017
є певні затверджені інструкції по проведенню дезінфекції, може десь в них вказано?
Юра
16.01.2017
при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат
=======
чи підпадає під цей пункт 25% надбавка водію за ненормований робочий день?
Вика Юра
17.01.2017
Ні, не підпадає. Ненормований робочий день і надурочний час - це різні поняття.
Світлана
16.01.2017
чи змінюватимуться посадові оклади на 1 травня та 1 грудня разом із прожитковим мінімумом ?
мсс Світлана
16.01.2017
ні
Ніна
16.01.2017
Як розрахувати зарплату сумісникам? Є зовнішній (0,5) та внутрішній (1,5 ставки)???
Анна
17.01.2017
Як не допустити " «зрівнялівки» в розмірах заробітної плати", якщо в територіальному центрі соціальні робітники отримують оклад (6 т.р).+15% шкід умови+20% за обслуговування ліжачих хворих = 4012 грн, а бухгалтер і економіст ( 9 т.р.) -3460 грн, якщо "в межах фонду оплати праці" це неможливо.

lola Анна
17.01.2017
ніяк)
Паша Анна
17.01.2017
по моєму ви не правильно рахуєте. соц. робітники (6 т.р.+15%+20%=3132) (3200-3132=68)
(3132+68=3200). 15% та 20% не є доплатою це підвищення до посадового окладу.
Якщо я не правий то справте мене будьласка.
Інна
17.01.2017
Для відрядних розцінок на підприємстві тарифну сітку із якого мінімуму розробляти?
Андрій
17.01.2017
Як розраховуються ставки тім, в кого т. р. вище 11-го? ,т.б.більше 3200. Множенням 1600 на коефіцієнт і все? (Я не бухгалтер).
Лариса Андрій
19.01.2017
так
Оксана
17.01.2017
Згідно із Законом при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час. А як бути з святковими, доплатою за ведення військового обліку військовозобов"язаних, надбавка за таємність та шифри?????Підскажіть будь-ласка
Лілія Оксана
20.01.2017
Святкові не входять в 3200 грн, - це прописано в ст. 3-1 ЗУ Про оплату праці
Андрій
17.01.2017
чи нараховується сумісникам заробітна плата в розмірі 50% від посадового окладу, чи 50% від суми 3200 ГРН ( мінімальноїзарплати ?
buxgaiter Андрій
19.01.2017
Сумісникам 50% нараховують від тарифної ставки (окладу) відсутнього працівника
Наталія
18.01.2017
Питання нарахування гірських 25% - враховуються чи не враховуються вони до дорахування до МЗП ?
Елена
18.01.2017
У соцробітників терцентру 15 та 20 % включати в мінімалку 3200 чи рахувати понад 3200?
маня
19.01.2017
водителя 0,5 окл 3 тариф.розряд мобилизовали в августе 2014,нужно ли начислять доплату до МЗП,если выплаты,расчитанные по среднему зароботку,в сумму зарплаты для определения доплаты до МЗП не включаются
Ярослав
19.01.2017
Працюю на 1 ст. на основному місці і є внутрішнім сумісником 0.5 ст. (будинок культури).Як мені буде нараховано з/п? 3200+1600 чи за внутрішнім сумісництвом не буде?
Галина
24.01.2017
за внутрішнє і зовнішнє сумісництво все зрозуміло, а що робити із заміною (на час відсутності основного працівника) коротче кажучи, як доплатити людині за фактично відпрацьовані години понад місячну норму робочого часу. Ця доплата йде понад 3200, чи в 3200.
Галина Ярославу
27.01.2017
так 3200+1600
Світлана
27.01.2017
Підкажіть, будь-ласка. Бібліотекар 8т.р. 2624. Яка доплата враховується до МЗП : доплата за особливі умови праці 25%, доплата за книжковий фонд 15%, доплата за бібліотечний стаж 10%, та чи повинна бути доплата до МЗП?
Наталя
30.01.2017
підкажіть, будь ласка, якщо працівник на погодинній оплаті праці, до якої суми йому доплачувать до 3200 чи до мин.погодинної 19,34 *на кількість відпрацьованих годин січня тобто19,34*160=3094,4. Не можу найти ніде чіткої відповіді.
Антон
31.01.2017
2 працівники працють по змінам 8 год. приблизно 120 год, 128 год. фактично відпрацьованого часу. 120*19.34=2320грн. Чи потрібно ще робити доплату до 3200?
Світлана
31.01.2017
підкажіть. я працюу у школі на 0,75 ставки секретаря та отримувала 35?% за інтенсивний труд. В січні я отримала тільки 0,75 ставки від зарплатні 3200. Куди поділася олата за інтенсивний труд
Наталія
15.02.2017
Шановні .Я мс в психіатричній лікарні,ставка2320,мені шкідливістьвнесли в мзп. доплата задеззасоби 10% 290+300нічні-податок вийшло3081 що на500 менше ніж у лікарні загального типу. Як бути .
юлия
10.04.2017
работаю на основной работе уборщицей на 0.5 ставки , практически каждый месяц подменяю почтальона ставка 0.9 как насчитывается общая зар. плата , при выполнении обоих работ
Світлана
07.11.2017
Добрий день,я працюю кухарем 3розряду у дошкільному закладі,12%праці біля плит нараховуєть в мнз3200гр чи зверху
Анна
18.12.2017
Доброго дня!
Якщо працівника позбавлено місячної премії в розмірі 100% за порушення трудової дисципліни, в результаті чого нарахована заробітна плата склала менше 3200 грн., потрібно робити донарахування до мін. з/п?
Таня
03.02.2018
Добрый день подскажите 12%за шкидливисть входить в минимальную зарплату Чи нарахування понад 3723, дякую Кухар 5розряду оклад 2396 5р в ним
Оксана
22.02.2018
Прошу роз’яснити, чи входить доплата за ведення військового обліку до мінімвальної зарплати 3723? Дякую
Залишити коментарі:
Ваше ім`я
Коментарі