Середня зарплата для лікарняних: готуємось до змін у 2025 році
Почнемо з того, що змін до Порядку № 1266 планується небагато, але вони безпосередньо вплинуть на розрахунок середньоденної зарплати для лікарняних та декретних. Тож щоб запобігти паніці, одразу скажу, що зміни треба буде застосовувати з дати набрання чинності відповідною постановою. Тому підкреслюю: Попередні лікарняні за новими правилами ми не перераховуємо!!!
Які ж зміни нас чекають?
Невідпрацьований місяць
Зміни щодо невідпрацьованого місяця у розрахунку середньоденної зарплати можна назвати так: нове — добре забуте старе.
Планують повернути норми, які втратили чинність з 01.01.2023.
Згідно з ними передбачається, що місяці розрахункового періоду, в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (з першого до останнього числа календарного місяця) виключаються з розрахункового періоду.
Що це означає? Якщо, наприклад, працівник був у відпустці за свій рахунок з 3 по 14 березня та з 17 по 31 березня (1, 2, 15 та 16 березня — вихідні дні), то увесь місяць виключається із розрахункового періоду.
Проте якщо у цьому місяці (у березні) буде нарахована якась виплата, з якої сплачувався ЄСВ (наприклад, щомісячна премія, яка нараховується у поточному місяці за попередні), то ця виплата також викидається з розрахунку лікарняних та декретних.
Ще раз наголошую, такі зміни треба застосовувати до лікарняних, за якими дата настання страхового випадку припала на день набрання чинності змін чи пізніше. Поки що розраховуємо за старими правилами.
Працівники та гіг-спеціалісти резидента Дія Сіті
Зміни торкнуться і застосування максимального обмеження за лікарняними та декретними працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті.
Наразі зазначено, що сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї), допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не повинна перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески (єдиний внесок).
Проєктом планується роз’яснити порядок визначення такого обмеження. До наведеної норми пропонується додати таке. Визначені обмеження обчислюються шляхом ділення розміру зарплати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено ЄСВ в останньому місяці розрахункового періоду, на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) з подальшим множенням частки на кількість календарних днів тимчасової непрацездатності відповідного місяця.
Тож нарешті буде прописано чіткі правила розрахунку обмежувача суми лікарняних та допомоги по вагітності та пологах для працівників та гіг-спеціалістів Дія Сіті.
Добровільно застраховані
Плануються зміни на краще (щодо більш справедливого розрахунку) в лікарняних та декретних для добровільно застрахованих осіб.
На сьогодні для добровільно застрахованих осіб, у яких тимчасова непрацездатність настала раніше ніж через 12 календарних місяців з дня підписання договору про добровільну участь, лікарняні розраховувалися шляхом ділення сум, з яких сплачувався ЄСВ за менший період, ніж 12 місяці, на кількість календарних днів у 12 місяцях (365 або 366). Тобто наразі дохід ми беремо, який є, а кількість календарних днів за розрахунковий період — за увесь рік. А це, як ви розумієте, значно зменшує суму лікарняних та декретних.
Планується запровадити механізм розрахунку, як і для звичайних найманих працівників. Якщо період дії договору про добровільну участь у страхуванні до дня хвороби менше 12 календарних місяців, розрахунок середньоденної проводитиметься з доходу за повні календарні місяці. І дохід братиметься за цей період, і кількість календарних днів відповідно.
Як наслідок — розрахунок лікарняних та декретних для добровільно застрахованих осіб буде проводитись більш справедливо.