Щодо штатних нормативів центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги
Міністерство охорони здоров'я України розглянуло звернення <...> щодо наказу МОЗ України від 21.08.2014 р. N 585 "Про затвердження примірних штатних нормативів центру первинної медичної (медико-санітарної) допомоги та його структурних підрозділів" і в межах компетенції повідомляє.
Провізор клінічний / фармацевт відповідно до кваліфікаційних характеристик (Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників: Випуск 78 "Охорона здоров'я") забезпечує хворих висококваліфікованою медичною допомогою шляхом надання рекомендацій лікарям та хворим про найбільш ефективні лікарські препарати, разом з лікарем здійснює підбір ліків та визначає їх індивідуальні дози для хворих залежно від віку, статі, основного захворювання та супутньої патології, визначає режим введення лікарських препаратів конкретним хворим, прогнозує можливі ускладнення при одночасному використанні декількох препаратів тощо.
Тобто функція забезпечення якісною інформативно-консультаційною допомогою пацієнта при відпуску безрецептурних і особливо при призначенні рецептурних ліків покладається на клінічного провізора.
Розміри посадових окладів (тарифних ставок) працівників закладів охорони здоров'я визначаються за тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки, які встановлюються професіоналам, фахівцям залежно від наявної кваліфікаційної категорії, робітникам - кваліфікаційного розряду у межах діапазону, визначеного для цих посад (професій) Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, і відображаються у тарифікаційному списку.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2.2.17 спільного наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 р. N 308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення" <...> провізорамклінічним встановлюється від 10 до 13 тарифного розряду залежно від кваліфікаційної категорії.
Адміністративно-управлінський та допоміжний персонал не може перевищувати 20 % від загальної штатної чисельності працівників ЦПМСД.
Ця норма є достатньо актуальною, особливо в умовах, в яких опинилася на сьогодні країна та, зокрема, галузь охорони здоров'я, вона покликана обмежувати кількість введення до штатного розпису немедичного персоналу лише насправді необхідними посадами.
Примірні штатні нормативи центру первинної медико-санітарної допомоги та його структурних підрозділів мають рекомендаційний характер, при цьому не допускається введення посад таких найменувань, що не передбачені чинними штатними нормативами лікувально-профілактичних закладів, а для лікарського персоналу, крім того, чинною номенклатурою лікарських посад, яка затверджена наказом МОЗ України від 28.10.2002 р. N 385, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.11.2002 р. за N 892/7180. Не допускається також використання не за призначенням посад, які вводяться залежно від обсягу робіт.
Штатний розпис формується залежно від обсягу медичної допомоги, що надається таким закладом охорони здоров'я.
Відповідно до статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до власних повноважень місцевих рад належать питання управління закладами охорони здоров'я, організація їх матеріально-технічного і фінансового забезпечення.
Таким чином, остаточне визначення обсягів асигнувань на утримання закладів охорони здоров'я місцевого підпорядкування, а також ухвалення рішення щодо штатної чисельності комунальних закладів охорони здоров'я здійснюється відповідними органами виконавчої влади у процесі формування та затвердження місцевих бюджетів.
Начальник управління
реформ системи охорони здоров'я
К. Надутий