Інформація по темі "" | Публікації по тегу
26.01.18
72766 12
Друкувати
Обране

Якщо працівник-«окладник» не відпрацював місяць повністю

Коментар редакції газети "Оплата праці" до листа міністерства соціальної політики від 27.12.2017 р. № 2993/0/101-17 "Щодо виплати працівникові окладу (місячної тарифної ставки) у випадку, коли ним не відпрацьовано місячну норму праці"

 

 

Почнемо з головного — з висновка листа, що коментується.

Висновок. Якщо працівник, якому встановлено оклад (місячну тарифну ставку), відпрацював не всі робочі дні місяця, розрахунок суми основної зарплати провадиться виходячи із денного заробітку та кількості фактично відпрацьованих ним робочих днів у такому місяці.

Проблема ситуації. При погодинній оплаті праці суму основної зарплати за місяць знаходять помножуючи годинну тарифну ставку, встановлену працівнику, на кількість фактично відпрацьованих ним протягом місяця годин.

Якщо ж працівнику встановлено місячну тарифну ставку (оклад) і він повністю відпрацював усі дні за графіком роботи в місяці, за який провадиться розрахунок зарплати, то йому нараховують тарифну ставку (оклад) у повному розмірі. Водночас якщо такий працівник-«окладник» відпрацює через будь-які причини (відпустка, хвороба тощо) не усі дні місяця, які згідно з графіком є для нього робочими, то заробітна плата йому буде нарахована тільки за фактично відпрацьовані дні.

Тобто у цьому випадку оклад (місячну тарифну ставку) працівника потрібно розділити на кількість робочих днів за графіком роботи за місяць, за який провадиться розрахунок (находимо денний заробіток), а потім отриманий результат помножити на кількість днів, фактично відпрацьованих працівником цього місяця.

Але з дзвінків на «гарячу лінію» ми дізналися, що при проведенні трудових перевірок деякі інспектори праці дещо інакше бачать порядок розрахунку основної зарплати працівників, оплата праці яких провадиться виходячи з окладу (місячної тарифної ставки).

На їх думку, на підприємствах, в установах та організаціях з почасовою оплатою праці при розрахунку основної заробітної плати працівникам, оплата праці яких здійснюється виходячи з окладу (місячної тарифної ставки), потрібно діяти так. Оклад (місячну тарифну ставку) працівника розділити на норму робочого часу в годинах, встановлену йому на місяць, за який провадиться розрахунок (тобто, по суті, знайти годинний заробіток працівника), і помножити на кількість фактично відпрацьованих протягом місяця годин.

У результаті через «гру чисел» (оклад ділимо та множимо на дні чи ділимо і множимо на години) отримуємо (1) різні суми основної зарплати за місяць, який був відпрацьований не повністю, наприклад через хворобу чи відпустку, і (2) можливість стягнути з підприємства трудові штрафи, якщо підприємство, використовуючи в розрахунках дні, нарахувало працівнику меншу суму зарплати.

Щоб поставити всі крапки над «і», ми звернулися з офіційним запитом із цього питання до Мінсоцполітики. Відповідь на нього — у листі, що коментується.

Отже, якщо працівником виконано місячну норму праці, то йому мають нарахувати оклад. Якщо працівником відпрацьовано неповний місяць чи не виконано норму праці, то оклад нараховується пропорційно виконаній нормі праці (часу).

При цьому якщо, наприклад, відпрацьовано замість 20 робочих днів 15 днів тощо, то оплата провадиться виходячи із денного заробітку працівника та кількості відпрацьованих ним робочих днів місяця.

І тільки у випадках, коли працівник відсутній на робочому місці протягом декількох годин (запізнився на роботу на декілька годин, перебував у суді тощо), оплата відпрацьованих годин у цей день провадиться виходячи із розрахованого годинного заробітку працівника. Зверніть увагу, тільки у цей день! За інші робочі дні оплата праці провадиться виходячи із денного заробітку працівника.

Наведемо умовні числові приклади.

Приклад 1. Заробітна плата працівника, якому встановлено місячний оклад, за повністю відпрацьований місяць складає 4200 грн. У січні 2018 року працівник був відсутній на роботі через хворобу 5 робочих днів (з 15 по 19 січня включно). В установі запроваджено 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями у суботу та неділю.

У січні 2018 року працівник 5 робочих днів був відсутній на роботі через хворобу. Отже, фактично від відпрацював у цьому місяці 16 днів. У цьому випадку оплата праці провадиться виходячи із денного заробітку працівника та кількості відпрацьованих ним робочих днів місяця, тобто пропорційно відпрацьованим дням.

Розрахуємо, скільки потрібно нарахувати працівникові заробітної плати за фактично відпрацьований час:

4200 грн. : 21 роб. дн. х 16 роб. дн. = 3200 грн.,

де 21 — кількість робочих днів у січні 2018 року за графіком роботи установи;

16 — кількість фактично відпрацьованих днів у січні 2018 року.

Приклад 2. Заробітна плата працівника, якому встановлено місячний оклад, за повністю відпрацьований місяць складає 4200 грн. 23 січня 2018 року такий працівник був відсутній на роботі 2 години через перебування в суді. Інші дні відпрацьовані повністю. В установі запроваджено 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями у суботу та неділю.

Особливість цього прикладу у тому, що один день працівник був відсутній на роботі 2 години, тобто відпрацював не весь робочий день (8 годин), а лише декілька годин (8 - 2 = 6 год.) і в результаті за місяць не відпрацював норму робочого часу. Тобто при нормі робочого часу для 5-денного робочого тижня з двома вихідними днями у суботу та неділю 21 робочий день, або 168 годин, працівник фактично відпрацював лише 166 годин (168 - 2).

Але в цьому випадку не можна зарплату за місяць розраховувати пропорційно відпрацьованим годинам. Заробітну плату за фактично відпрацьований час потрібно розраховувати у декілька етапів.

По-перше, треба знайти суму оплати праці за повністю відпрацьовані дні. Оплата праці за ці дні провадиться виходячи із денного заробітку працівника, тобто пропорційно фактично відпрацьованим повним дням (аналогічно прикладу 1).

По-друге, потрібно окремо розрахувати зарплату за день, протягом якого працівник буввідсутній декілька годин. І цей розрахунок потрібно провадити виходячи з розрахованого годинного заробітку працівника, тобто пропорційно відпрацьованим годинам у цей день.

У січні 2018 року працівник відпрацював повних 20 днів та один день 6 годин. Отже, 20 днів треба оплатити виходячи з денного заробітку, а 6 годин — виходячи з годинного заробітку.

Розрахуємо денний и годинний заробіток працівника за січень 2018 року:

— денний: 4200 грн. : 21 роб. дн. = 200 грн.;

— годинний: 4200 грн. : 168 роб. год = 25 грн.,

де 21— кількість робочих днів у січні 2018 року за графіком роботи установи;

168 — кількість робочих годин у січні 2018 року за графіком роботи установи.

Сума заробітної плати працівника за фактично відпрацьований час у січні 2018 року складає:

200 грн. х 20 роб. дн. + 25 грн. х 6 роб. год = 4150 грн.,

де 20 — кількість фактично повністю відпрацьованих днів у січні 2018 року;

6 — кількість фактично відпрацьованих працівником годин 23 січня 2018 року через його перебування у суді.

Є й інший спосіб розрахунку:

4200 грн. - 25 грн. х 2 роб. дн. = 4150 грн.,

де 2 — кількість годин, пропущених (не відпрацьованих) працівником 23 січня 2018 року через його перебуванняу суді.

Лілія УШАКОВА, експерт з питань оплати праці


 

Щодо виплати працівникові окладу (місячної тарифної ставки) у випадку, коли ним не відпрацьовано місячну норму праці

Лист від 27.12.2017 р. № 2993/0/101-17

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо виплати працівникові окладу (місячної тарифної ставки) у випадку, коли ним не відпрацьовано місячну норму праці, та повідомляє.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі статтею 6 вищеназваного Закону основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).

Тарифна ставка — це норма оплати праці робітників відповідно до спеціальності й кваліфікації за одиницю часу (годину, день, місяць).

Посадовий оклад — це норма оплати праці керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців за місяць.

Якщо працівником виконано місячну норму праці, то йому мають нарахувати оклад, якщо працівником відпрацьовано неповний місяць чи не виконано норму праці, то оклад нараховується пропорційно виконаній нормі праці (часу).

При цьому, якщо відпрацьовано замість 20 робочих днів 15 днів тощо, то оплата провадиться виходячи із денного заробітку працівника та кількості відпрацьованих ним робочих днів місяця.

Водночас бувають випадки, коли працівник відсутній на робочому місці упродовж декількох годин (запізнився на роботу на декілька годин, перебував у суді тощо), у такому випадку оплата відпрацьованих годин у цей день провадиться виходячи із розрахованого годинного заробітку працівника.

Директор Департаменту О. Товстенко

 

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
12
Наталья
26.01.2018
А коли у працівника зар. плата 3723 (мінімалка) а працює по графіку 1через 1 (по 8 годин !) зар. плата виходить меньша нід мінімалка, то як бути в такому випадку
Жаслан Наталья
26.01.2018
А в кол договорі прописано яка норма годин чи днів виробітку для такого працівника?
eMelya
28.01.2018
А коли працівник працює не на повну ставку, у чому рахувати - в днях чи годинах? Наприклад, працівник відпрацював 15 днів замість 20, при зайнятості 0,7 ставки. А коли працівник пішов на лікарняний з другої половини дня, вийняток, але буває. Індексацію та доплату до мінзарплати нараховувати теж в днях чи в годинах?
nfyz таня eMelya
30.01.2018
як показати в звіті про ЄСВ коли працівник відсутній на робочому місці упродовж декількох годин (2ГОДИН) 1 день чи 2/8(дві восьмих)???????
Микола eMelya
29.01.2018
І індексацію також х 0,7 зайнятості. А коли ще й не всі дні за неповної занятості, тоді ці неповін МЗП, оклад і індексацію ще й пропорційно відпрацьованим дням
eMelya Микола
29.01.2018
У нас все табелюється в годинах. Про години й питання.
Микола eMelya
29.01.2018
Пропорційно занятості: МЗП х 0,7 зайнятістості Оклад х 0,7 зайнятості
Лідія
29.01.2018
З 02 по 26 січня робочий час скоротили з 6 до 5 годин. 29, 30, 31 січня -відпустка без збереження зарплати. Як правильно нарахувати заробітну плату за січень?
nfyz таня
30.01.2018
як показати в звіті про ЄСВ коли працівник відсутній на робочому місці упродовж декількох годин (2ГОДИН) 1 день чи 2/8(дві восьмих)
Злой Бух
01.02.2018
нельзя считать в днях, так как есть месяцы с нормой рабочего времени 167, 159, и даже 158. Работник может отсутствовать 8 ч, а может всего лишь 7 ч
Роман
29.08.2018
Шановна Лілія Ушакова, Ваш приклад 2 щодо розрахунку заробітку при невідпрацюванні 2-х годин є некоректним і спрацює лише тоді, коли у місяці нарахування не буде передсвяткових днів, робочий час в які скорочується на 1 годину і становитиме не 8 годин в день, а 7 год. Тоді місячна норма часу у Вашому прикладі складе 167, а не 168 годин і в такому разі добуток середньогодинного заробітку та кількості годин у день неповного відпрацювання не дорівнюватиме середньоденному.
ЗОЯ
06.02.2020
У січні 2020 працівник був на навчаннях з охорони праці 20 годин 2.01 та 3.01 по 8 годин та 6.01 4 години. Вислуга нараховується кожного місяця. За скільки днів потрібно рахувати надбавку за вислугу років у січні 2020р. такому працівнику?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×