Мінфін щодо оприлюднення інформації про використання публічних коштів
Мінфін в листі від 15.06.2016 р. N 31-20040-07-10/17399 відповів на питання щодо оприлюднення інформації про використання публічних коштів
Чи дійсно інформацію на веб-порталі установи повинні оприлюднювати самостійно?
Відповідно до п. 3 ст. 1 та п. 1 ст. 2 Закону інформація, що оприлюднюється згідно з цим Законом, готується і оприлюднюється розпорядниками та одержувачами коштів державного і місцевого бюджетів України, органами Пенсійного фонду, суб'єктами господарювання державної та комунальної власності, Національним банком України, державними банками, державними цільовими фондами, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону відповідальність за порушення вимог Закону (неоприлюднення інформації, оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації, несвоєчасне оприлюднення інформації) несуть керівники.
Чи дійсно розпоряднику необхідно створити власний профіль "Службовий кабінет"?
Так. Для звітування та оприлюднення інформації на веб-порталі необхідно створити власний профіль "Службовий кабінет", інструкцію розміщено на веб-порталі за адресами http://e-data.gov.ua, http://spending.gov.ua у розділі "Допомога / Інструкції створення та управління кабінетом". Інформація на веб-порталі оприлюднюється (публікується) шляхом накладання на неї електронного цифрового підпису.
Чи дійсно для реєстрації "Службового кабінету" має бути наявний ключ ЕЦП?
Для реєстрації та оприлюднення інформації необхідно мати ключ електронно-цифрового підпису (далі - ЕЦП). На даний момент можливо використовувати ЕЦП таких акредитованих центрів сертифікації:
- Акредитований центр сертифікації ключів ІДД ДФС;
- АЦСК органів юстиції України;
- АЦСК ТОВ "Центрсертифікації ключів "Україна";
- ЦСК "MASTERKEY" ТОВ "АРТ-МАСТЕР";
- АЦСК ТОВ "КС".
Перелік актуальних центрів сертифікації ключів викладено у інструкції за адресами: http://e-data.gov.ua, http://spending.gov.ua у розділі "Допомога / Інструкції створення та управління кабінетом".
Чи доцільно використовувати ЕЦП, виданий АЦСК ДФС?
Для роботи з веб-порталом можна використовувати ЕЦП будь-якого центру сертифікації ключів, вказаних в п. 3.
На веб-порталі використання публічних коштів доступна можливість розміщення як зведеної звітності, так і в розрізі бюджетних програм. Реалізована можливість завантажувати форми звітності у файлі .dbf, який автоматично завантажується на портал в розрізі бюджетних програм.
До повноважень якого органу віднесено перевірку оприлюднення інформації?
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України N 972 від 29.10.2015 р. Портал знаходиться у дослідній експлуатації до 30 червня 2016 року. Окремий орган, на який буде покладено повноваження щодо перевірки оприлюднення інформації на веб-порталі, поки не визначено.
На розгляді у комітетах Верховної Ради України знаходиться законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо встановлення відповідальності за порушення вимог Закону України "Про відкритість використання публічних коштів", яким пропонується доповнити статтю 2123 "Порушення права на інформацію та права на звернення" КУпАП новою часиною, яка включає адміністративну відповідальність та сплату штрафу посадовою особою у разі неоприлюднення, оприлюднення недостовірної інформації, несвоєчасного оприлюднення інформації відповідно до Закону.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про доступ до публічної інформації" громадський контроль за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до публічної інформації здійснюється депутатами місцевих рад, громадськими організаціями, громадськими радами, громадянами особисто шляхом проведення відповідних громадських слухань, громадської експертизи тощо.
Чи є робота відповідного веб-порталу "в тестовому режимі" підставою не виконувати вимоги Закону?
Функціонування веб-порталу в "тестовому режимі" не звільняє від виконання норм Закону та постанов Кабінету Міністрів України. За період дослідної експлуатації здійснюється інформаційне наповнення веб-порталу, доопрацьовується функціонал веб-порталу, зміни, які відбуваються, відображаються у Інструкції користувача. Повторно вносити внесену раніше оприлюднену інформацію не потрібно.