Нюанси роботи в закупівлях через електронний каталог
Основні закупівельні організації, що спрямовують роботу каталогу, наразі три — ДУ «Професійні закупівлі», ДП «Медичні закупівлі України», ДП «Українські спеціальні системи».
Запит пропозицій постачальників це найкоротша конкурентна закупівля, яка у середньому триває всього 7–8 днів. Закуповувати товари в електронному каталозі шляхом запиту пропозицій постачальників значно швидше, ніж проведення відкритих торгів. Тут не потрібно розробляти тендерну документацію і проводити кваліфікацію постачальників, а отже, не потрібна й тендерна пропозиція від потенційних переможців торгів. В запиті відсутнє оскарження в АМКУ, що також впливає на швидкість та оперативність.
Замовник запитує в постачальника лише ціну предмета закупівлі, а система визначає найбільш економічно вигідну ціну без аукціону.
Пунктом 10 Особливостей визначено, що придбання замовником товарів, вартість яких становить або перевищує 100 тисяч гривень, здійснюється, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі. Відповідно до п. 12 Особливостей, у разі здійснення закупівлі товару, вартість якого становить або перевищує 100 тисяч гривень, з використанням електронного каталогу, замовник здійснює відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 № 822.
Свого роду проведення закупівель через електронний каталог Prozorro Market є альтернативою проведення відкритим торгам з особливостями.
Постанова КМУ № 822 від 14.09.2020 визначає Порядок формування та використання електронного каталогу з урахуванням вартісних меж, встановлених Особливостями.
Щоб розпочати роботу з закупівлями через електронний каталог замовнику насамперед необхідно зареєструватися на одному з електронних майданчиків.
Для замовників користування електронним каталогом є безоплатним. Для переможця відбору, з яким замовник уклав договір, справляється плата в розмірі, визначеному Постановою КМУ № 822.
Які ж основні нюанси при здійсненні закупівлі через електронний каталог шляхом запиту пропозиції постачальників (далі — запит, ЗПП) має наразі закупівельна сфера? І що повинен знати замовник, здійснюючи закупівлі в електронному каталозі Prozorro Market?
На сьогодні немає обмежень щодо вартісних меж при проведенні закупівлі через ЗПП, разом з тим, проведення закупівель через електронний каталог обов'язкове для медичних замовників від 50 тисяч гривень на визначені Додатком до Постанови №1178 лікарські засоби та медичні вироби і — для всіх замовників, що купують продукти харчування від 100 тисяч гривень з Переліку до Постанови №1178.
У ЗПП щодо предмета закупівлі товару, вартість якого є меншою ніж 500 тисяч гривень, замовник може визначити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором електронного каталогу, але якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 500 тисяч гривень, закупівля через каталог здійснюється відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.
Строк для подання постачальником ціни пропозиції не може бути меншим, ніж два робочих дні з дня оприлюднення замовником запиту пропозицій постачальників в електронній системі закупівель (але може бути більшим).
У запиті пропозицій постачальників щодо закупівлі товару замовник може визначити виключно інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення в межах специфікації товару, визначеної адміністратором.
Запит не повинен містити вимог до постачальника та інших документів, які не передбачені Порядком формування та використання електронного каталогу. Однак запит пропозицій постачальників повинен містити проєкт договору з обов’язковим зазначенням підстав та у разі потреби із зазначенням порядку змін його умов.
Проєкт договору не повинен містити характеристики товару, що не визначені ЗПП. Рекомендую в проєктах договорів передбачати також забезпечення виконання зобов’язання за договором про закупівлю у вигляді / формі банківської гарантії.
Якщо при оголошенні запиту замовником не було оприлюднено проєкт договору, таку закупівлю необхідно скасувати та оголосити ще раз з обов’язковим оприлюдненням проєкту договору.
Подання пропозиції постачальником вважається підтвердженням наміру укласти договір. Постачальник, пропозиція якого за результатами оцінки електронною системою закупівель визначена економічно вигідною, визначається переможцем відбору. Тобто електронна система закупівель самостійно обирає переможця закупівлі в запиті пропозиції постачальників.
Замовник укладає договір з переможцем відбору не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору. У разі обґрунтованої потреби строк для укладення договору може бути продовжений до 10 календарних днів. (Нагадую, що відповідна обґрунтована потреба має бути визначена в протоколі уповноваженої особи).
Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у запиті пропозицій постачальників, зокрема у проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу. У разі, якщо постачальник не погоджується з вашим проектом/просить внести зміни/замінити товар - це можливо якщо укласти договір, відповідний до проекту, а після внести зміни у передбачених договором випадках; або постачальникові надати письмову відмову від укладання договору на визначених ЗПП умовах; або відхилити учасника як такого, що не підписав договір у встановлений законодавством строк.
За результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір, укладений без використання електронної системи закупівель.
Відповідь на найпоширеніше питання наприкінці року — договір про закупівлю, укладений шляхом запиту пропозиції постачальників можна продовжувати на 20 % для проведення процедури закупівлі на початку наступного року.
І не забувайте, що у разі проведення закупівлі через електронний каталог та укладення договору про закупівлю, замовники обов’язково оприлюднюють звіт про виконання такого договору протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.
Вдалих вам закупівель через електронний каталог!