Е-декларацію можна подати після закінчення війни
Тримісячна відстрочка
Одразу відповімо: крайній строк подання декларації перенесли.
Нагадаємо: законодавчо установлено, що подати е-декларацію за 2021 рік потрібно до 00 годин 00 хвилин 1 квітня 2022 року (ч. 1 ст. 45 Закону № 1700[1]). Саме через те, що строки піджимають, постало запитання: звітувати чи ні?
Фахівці НАЗК розмістили своєму сайті досить докладне роз’яснення від 07.03.2022 № 4 [2] на тему подання електронної декларації та інших документів особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента), а також проведення перевірок.
Завдяки Закону № 2115 [3] фізичним особам дозволено подати документи, подання яких вимагає чинне законодавство, в документальній та/або електронній формі протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи.
Відлік тримісячного строку почнемо з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок (ст. 253 ЦКУ). Оскільки йдеться про строк, що визначений місяцями, то він спливає у відповідне число останнього місяця строку (ч. 3 ст. 254 ЦКУ).
Докладніше пояснимо на прикладі.
Приклад. Декларація щорічна (річна або після звільнення) за 2021 рік. Подаємо у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
Така декларація охоплює звітний 2021 рік та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Припустимо, що воєнний стан скасовано 20.03.2022 (дай Боже, це станеться якнайшвидше). Щорічну декларацію за 2021 рік слід буде подати до 21.06.2022 включно.
Такі ж правила діють і для подання інших видів декларацій, як-то:
- декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану;
- декларація кандидата на посаду, якщо особу призначено на вакантну посаду державної служби або служби в ОМС у період дії воєнного стану.
Якщо не вклались у три місяці
Звісно, у цей непростий час можливо все. Законодавці передбачили алгоритм дій на випадок, якщо особа не встигне відзвітувати у відведений тримісячний строк після закінчення війни.
Йдеться про ситуацію, коли немає фізичної можливості подати документи через наявні безпосередні наслідками участі у бойових діях. Таких осіб звільнять від адміністративної та/або кримінальної відповідальності за неподання чи несвоєчасне подання декларації та інших необхідних документів. Також в цьому разі нададуть ще один місяць з дня закінчення наслідків, які унеможливили подання документів.
Чи декларувати знищене майно?
На жаль, війна несе величезні руйнування. Тож виникає запитання: чи варто декларувати майно, знищене внаслідок бойовий дій?
Знищення майна є однією з підстав припинення права власності на нього (ст. 346 ЦКУ).
Знищено об’єкт нерухомості. Відомості про нього підлягають відображенню у розд. 3 «Об’єкти нерухомості» декларації до моменту виключення їх з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Знищено транспортний засіб. До зняття його з обліку відповідно до п. 45 Порядку № 1388 [4] відомості про нього слід відображати у розд. 6 «Цінне рухоме майно – транспортні засоби» декларації.
Знищено об’єкт незавершеного будівництва або цінного рухомого майна (крім транспортних засобів). Відомості про таке майно не підлягають декларуванню.
ВАЖЛИВО!
У щорічній декларації (річній або після звільнення), деклараціії кандидата на посаду за 2021 рік наводимо відомості про об’єкти декларування станом на 31 грудня 2021 року
Тож знищене у період з 24.02.2022 майно внаслідок агресії Російської Федерації у цих деклараціях не відображаємо.
[3] Закон України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ.