Де взяти гроші на зарплату педагогів: відповідь Мінфіну
По-перше, у Держбюджеті на 2023 рік вдалось передбачити видатки освітньої субвенції для виплати зарплати педпрацівникам, які забезпечують здобуття дітьми повної загальної середньої освіти, в обсязі 87,5 млрд грн.
По-друге, у Держбюджеті передбачено додаткову дотацію з держбюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях, що зазнали негативного впливу у зв'язку з агресією РФ в обсязі 23,9 млрд грн. Порядок та умови надання дотації Кабмін затвердив своєю постановою від 03.12.2022 № 1477. Таку дотацію спрямовують на вирівнювання диспропорцій у місцевих бюджетах, які виникли через війну з РФ.
По-трете, місцеві ради, як засновники ЗЗСО, мають забезпечити вимоги законодавства щодо оплати праці педагогічних та інших працівників. Такий обов'язок випливає з норм законів «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 № 280/97-ВР та «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
А саме, відповідно до ст. 32 першого згаданого закону до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти, організація матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів освіти, які належать територіальним громадам або передані їм. А у ст. 37 другого зазначено, що засновники ЗЗСО мають забезпечити вимоги законодавства щодо оплати праці педагогічних та інших працівників.
Отже, органам місцевого самоврядуванння доведеться шукати кошти на зарплату в місцевих бюджетах, ажде коштів освітньої субвенції, передбаченої у держбюджеті, на виплату зарплати педпрацівникам не вистачить. На це й звернув увагу Мінфін у зазаченому листі.
А якщо такі кошти не заплановані? Тоді доведеться внести відповідні зміні до місцевих бюджетів.
Також Мінфін застеріг, що не можна допустити виникнення кредиторської заборгованості з виплати зарплати працівникам ЗЗСО у поточному році.