Інформація по темі "" | Публікації по тегу
02.11.20
37467 7
Друкувати
Обране

Щодо виконання обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця

Нацагентство з питань державної служби у своєму листі від 10.08.2020 р. N 5738/13-20 надало роз'яснення щодо виконання обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця

Відповідно до статті 31 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон) з метою безперебійного функціонування державного органу одночасно з прийняттям рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби до призначення особи на таку посаду суб'єкт призначення може прийняти рішення:

1) про тимчасове покладення виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби категорії "А" на одного із заступників або на одного з керівників самостійних структурних підрозділів цього державного органу;

2) про тимчасове покладення виконання обов'язків за вакантною посадою керівника самостійного структурного підрозділу на одного із державних службовців, які працюють у відповідному структурному підрозділі державного органу;

3) про тимчасовий розподіл обов'язків за іншими вакантними посадами державної служби між державними службовцями, які працюють у відповідному структурному підрозділі державного органу.

Строк тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби не може перевищувати три місяці. На час виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби здійснюється виплата, передбачена частиною четвертою статті 52 Закону, крім випадку покладення виконання обов'язків на відповідного заступника.

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону виплата за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця встановлюється керівником державної служби державному службовцю за поданням його безпосереднього керівника у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця.

Частиною четвертою статті 52 Закону визначено, що виплата за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби встановлюється керівником державної служби за поданням безпосереднього керівника державним службовцям, між якими здійснено розподіл обов'язків за вакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Отже, аналізуючи зазначені положення Закону, можна дійти висновку, що виконання обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця, який обіймає посаду державної служби категорії "Б", або виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби категорії "Б" може бути покладено як на державного службовця, який обіймає посаду державної служби категорії "Б", так і державного службовця, який обіймає посаду державної служби категорії "В".

Виплати, передбачені статтею 52 Закону, є обов'язковими.

Державному службовцю, на якого покладено виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби, встановлюється виплата за додаткове навантаження за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою пропорційно додатковому навантаженню в розмірі посадового окладу, встановленого за вакантною посадою, в залежності від відпрацьованого часу (кількість днів, коли особа виконувала обов'язки за вакантною посадою).

Державному службовцю, на якого покладено виконання обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця, встановлюється виплата у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця.

Однак, на думку НАДС, керівник підрозділу (заступник керівника) має володіти знаннями, вміннями і навичками, необхідними для виконання завдань, покладених на цей підрозділ. У зв'язку з чим при виконанні керівником структурного підрозділу (заступником керівника) обов'язків за вакантною посадою державного службовця цього структурного підрозділу або на час його тимчасової відсутності виплати не проводяться.

Джерело:
Лист НАДС від 10.08.2020 р. N 5738/13-20
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
7
бух
02.11.2020
А нам наш головний розпорядник забороняє встановлювати виплати за додаткове навантаження за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників...
Катерина
02.11.2020
Тобто, якщо керівник відділу володіє навичками роботи, то можна звільнити весь відділ, роботу буде виконувати безоплатно начальник відділу. Хотілось би навантажити безоплатно тих, хто це написав.
Енгрібьорд Катерина
02.11.2020
У НАДС якась "альтернативно-одаренная" логіка. Якщо людина щось вміє робити, то хай собі і робе - безкоштовно.
Ikar
02.11.2020
а якщо у підрозділі обовязки (згідно посадової) у всіх однакові, чи вважається це виконання обовязків відсутнього працівника?
Енгрібьорд Ikar
02.11.2020
Не мутіть воду. Об"єм роботи, ділянка роботи(чи як там це ще обізвати?) у всіх різні. Два робітника будують будинки. Один робітник будує будинок А, другий будинок Б. При цьому будинки А і Б ідентичні. Якщо перший робітник буде одночасно будувати і будинок А і будинок Б, то чи треба йому доплачувати? Замініть робітників на держслужбовців, а будівництво, скажімо, на прийом документів.
Ikar Енгрібьорд
03.11.2020
Але ж в нашому випадку керівництво відмовляється встановлювати надбавку за будівництво другого будинку мотивуючи це посадовими обов'язками
Енгрібьорд Ikar
04.11.2020
Ми просто про різні речі балакаємо. Я за теорію, а Ви за практикуtransparent_pxl.png.Я і сам можу грунтовно пояснити майже будь яку тезу незалежно від її законності, логічності і відповідності здоровому глузду. Казуїстику ще ніхто не відмінявtransparent_pxl.png.Та й взагалі не беріть в голову. Куди цей лист розяснення можна причепити? Це що закон, постанова? розяснювальний характер і все таке
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі