Інформація по темі "" | Публікації по тегу
buhgalter.com.ua
23303 26
Друкувати
Обране

Уряд погодив зміни в законодавстві щодо нарахування та сплати ЄСВ

14 листопада 2018 року на засіданні Уряду було ухвалено проект Закону щодо удосконалення функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, підвищення якості адміністрування та дисципліни сплати єдиного соціального внеску.


Міністр соціальної політики Андрій Рева під час презентації детально розповів про необхідність ухвалення розробленого Мінсоцполітики законопроекту для стабілізації Пенсійного фонду України та підвищення рівня пенсійного забезпечення.

За його словами, проведена Пенсійна реформа протягом 2017-2018 років дозволила підвищити рівень пенсійного забезпечення громадян. Так, середня пенсія, внаслідок осучаснення у жовтні 2017 року, зросла майже на 30 %, а мінімальна пенсія протягом 2017 року зросла на 16,4 %, однак розмір пенсії залишається низьким. Станом на жовтень 2018 року середня пенсія в Україні складає 2577 гривень, мінімальний розмір лише 1452 гривні і з грудня підвищується до 1497 гривень.

"Наступне підвищення пенсій відбудеться у 2019 році за формулою, передбаченою Законом про пенсійну реформу: середня заробітна плата для розрахунку пенсій (в даний час становить 3764 гривні) буде підвищена на коефіцієнт, що дорівнює сумі 50-ти % темпів зростання середньої заробітної плати та 50-ти % темпів зростання інфляції. Ресурсне забезпечення для чергового підвищення має формуватися як за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду, так і Державного бюджету", - заявив урядовець.

Він зазначив, що, зважаючи на дефіцитність Пенсійного фонду, особлива увага приділяється збільшенню його власних надходжень, розширенню кількості застрахованих осіб, легалізації зайнятості і заробітних плат. З цією метою було проведено аналіз ефективності сплати єдиного соціального внеску, внаслідок чого було виявлено серйозні проблеми в системі його нарахування та сплати.

"Аналіз ефективності сплати ЄСВ виявив схеми ухилення від його сплати на мільярди гривень, які недоотримує Пенсійний фонд, а відтак і громадяни - наші з вами батьки, яким не виплачується пенсія, яку вони реально заслужили. У 2016 році було знижено на 40 % ставку ЄСВ з метою зменшення навантаження на роботодавців та створення можливостей для підвищення робітникам зарплат. Меншої ставки в країнах з подібним демографічним навантаженням немає. Але, який рівень заробітних плат маємо на сьогоднішній день: 75 % підприємств в Україні демонструють середню заробітну плату до 4 тисяч гривень, звертаю увагу, що це виключно приватний сектор економіки. Більшість таких підприємств не мають диференціації в оплаті праці, тобто кваліфікована і некваліфікована праця за документами оплачуються однаково. Насправді, більша частина зарплат тінізується, приховується з метою ухилення від сплати ЄСВ. За даними персоніфікованого обліку Пенсійного фонду 84 тисячі керівників підприємств отримують заробітну плату на рівні мінімальної, у тому числі, в місті Києві таких більше 20-ти тисяч, при тому, що середня зарплата в Києві складає 13614 гривень. У грудні 2016 року керівників, які нараховували собі мінімальну зарплату, було тільки 43 тисячі, а сьогодні 84, тобто їх кількість зросла майже вдвічі. Про які ресурсні можливості Пенсійного фонду взагалі може йти мова в таких умовах?", - наголосив Міністр.

Ще однією проблемою, за словами урядовця, є встановлена на сьогодні максимальна величина бази нарахування єдиного соціального внеску, яка складає 15 мінімальних зарплат, це 55845 гривень. Заробітна плата майже 4 мільйонів працівників не перевищує 4 тисяч гривень, загальна сума їхніх зарплат у вересні цього року становила 11,7 мільярдів гривень. При цьому, всього 51 тисяча працівників отримала загальну суму зарплат 6,7 мільярди, їхня середня зарплата складає в середньому 131 тисячу гривень. Таким чином, люди з низькою зарплатою заплатили ЄСВ з усієї суми заробітку, а 51 тисяча людей з високими зарплатами заплатили лише з 40-ка % своїх зарплат.

"Та чи справедливим є таке обмеження з огляду на мільйонні заробітні плати деяких керівників підприємств, у тому числі державних, які отримують і бонуси і премії? Проблема диференціації доходів громадян поглиблюється несправедливістю сплати ЄСВ. Наголошую, ми не виступаємо проти високих зарплат, але для боротьби з бідністю потрібен відповідний ресурс, тому проблема не у високій зарплаті, а в неадекватній сплаті відрахувань до Пенсійного фонду, а від якості життя пенсіонерів залежить соціальне благополуччя усієї країни і майбутнє усіх нас. Очевидно, що тут є несправедливість, яку ми повинні виправити", - пояснив Андрій Рева.

Разом із тим, гранична сума сплати ЄСВ використовується для схеми ухилення від сплати внеску. Зафіксовані випадки, коли на цілому підприємстві одній, чи декільком особам, нараховується мільйонна заробітна плата, яка потім розподіляється між іншими працівниками в конвертах.

"Наочний приклад, реальне підприємство в місті Києві з 869 працівниками, з них сім осіб отримують зарплати від 1 мільйона 200 тисяч гривень до 1 мільйона 300 тисяч, а ЄСВ сплачують лише з 55845 гривень, з решти суми не сплачують ні копійки. При цьому середня зарплата інших 862 працівників підприємства виплачується в розмірі 3800 гривень. Інше підприємство, сплата ЄСВ ще менша, оскільки велика сума заробітку нараховується на бухгалтера, а бухгалтер є особою з інвалідністю третьої групи, і сплачує ЄСВ не 22 %, а 8,41 % від 55845 гривень, тобто застосована подвійна схема мінімізації сплати ЄСВ. Третій приклад, керівник нарахував собі 24,9 мільйони зарплати на місяць. І це не поодинокі приклади, на жаль, це масові випадки застосування схем. Звідки тоді візьмуться високі пенсії? Про яку соціальну відповідальність можна говорити стосовно літніх людей, які чесно працювали і будували країну?", - наголосив Андрій Рева та озвучив основні пропозиції щодо вдосконалення законодавства про сплату та нарахування ЄСВ:

  • збільшення максимальної величини бази нарахування ЄСВ з 15 до 25 мінімальних зарплат, тобто до суми 104325 гривень;
  • встановлення регресивної шкали розміру сплати ЄСВ заробітної плати доходу, що перевищує максимальну величину з метою стимулювання до легалізації доходів громадян. Ставка ЄСВ на суму зарплати, яка перевищує максимальну базу оподаткування зменшуватиметься аж до 5 % на суму, що перевищує 270 розмірів мінімальних зарплат;
  • встановлення у законодавстві про працю вимоги застосовувати на підприємствах принципи диференціації заробітних плат, в залежності від складності, кваліфікації і відповідальності роботи, та встановлення вимоги сплачувати ЄСВ керівникам підприємств з розрахунку двох мінімальних заробітних плат.

"Ефект лише від такого заходу з диференціацією зарплат становитиме 3,4 мільярди гривень на рік. Для усіх очевидним є те, що керівники підприємств не живуть на мінімальну зарплату, а побоювання про те, що вони можуть піти після цього в тінь не мають підстав, оскільки вони повинні підписувати платіжні документи", - пояснив Міністр.

Пропонується також встановити обмеження для тих, хто має значну заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, йдеться про той набір інструментів, який застосовується до боржників по аліментах.

"Настав час також розв'язувати проблему з боргами по відшкодуванню підприємствами пільгових пенсій за працівників, які вийшли раніше на пенсію у зв'язку зі шкідливими умовами праці. Ця проблема наростала з роками, на сьогодні ця сума складає 12,1 мільярди гривень. Ми пропонуємо замінити відшкодування пільгових пенсій сплатою підвищеного розміру ЄСВ для тих підприємств і тих робочих місць, де є шкідливі умови праці. За списком номер 1 ЄСВ збільшується на 15 %, і по списку номер 2 до 7 %. Для старих боргів у законопроекті визначені механізми розстрочення на термін до 60-ти місяців", - заявив Андрій Рева. 

Значна увага у законопроекті присвячена удосконаленню системи адміністрування ЄСВ, надання сервісів застрахованим особам органами Пенсійного фонду.

"На сьогодні адміністрування ЄСВ покладено на Державну фіскальну службу, при цьому Пенсійний фонд не взаємодіє, або така взаємодія є слабкою, зі страхувальниками або застрахованими особами, тобто майбутніми пенсіонерами щодо сплати внеску. Фактично, усі питання розглядаються виключно під фіскальним кутом зору. Така система є розбалансованою, оскільки не дає можливості перевірити правильність нарахування страхових внесків та дотримання прав людей на зарахування страхового стажу. Ми пропонуємо сконцентрувати основні повноваження у Пенсійному фонді. Пенсійний фонд внаслідок реалізації цього закону перестане бути виплатною касою, а стане саме страховим фондом, що забезпечить два необхідних для такої установи напрямки: політику доходів і політику видатків", - заявив Міністр соціальної політики.

Також передбачається застосування ризик-орієнтованого моніторингу та аналізу стану нарахування ЄСВ, контролю його нарахування та стягнення, забезпечення тісної взаємодії з роботодавцями щодо виправлення помилок у нарахуванні для відновлення прав застрахованих осіб.

"Запропоновані зміни дозволять підвищити дисципліну сплати внесків, збільшити надходження та підвищити добробут 12 мільйонів пенсіонерів України",- резюмував Андрій Рева. 

Мінсоцполітики

env_icon Наш сайт корисний для вас?

Отримуйте першими актуальні новини! env_icon

Підписатися на найактуальнішу розсилку для бухгалтера бюджетної установи

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це


Коментарі
(26)
Іра
15.11.2018
ПФУ хоче повернути собі надходження ЄСВ, а чи ДФС захоче віддавати?
777
15.11.2018
я что-то не поняла. кто больше всех получает будет платить меньше ?! короче как всегда всё для простых трудяг , чтоб быстрее сдохли , а богачи ещё больше "жирели".
Александр 777
15.11.2018
Вы внимательно читали? Они и так почти ничего не платили, предложение как раз наоборот повышают границу сброса ЕСВ, было 50к, а станет 100к, что как раз является большим плюсом, что до тех кто жиреет, то это вопрос к прокуратуре и законодательной базе, как такое может быть, что предприниматель начисляет себя всю з/п сотрудников.
77 Александр
15.11.2018
не смешите меня )))
Егрыбьорд Александр
19.11.2018
Питання не в "поліпшенні" в плані збільшення максимальної бази нарахування ЄСВ, а в тому навіщо така максимальна база взагалі потрібна. Чому малі зарплати мають оподатковуватися за повною ставкою а наддоходи мають якісь там (будь-які) пільги із сплати податків.
Stavr
15.11.2018
Думаю, что рядовые сотрудники налоговой с удовольствием избавятся от этого участка работы, с учётом всех сокращений, которые там прошли. А ПФ пусть занимается своим родным вопросом, ради которого и был создан.
Іра Stavr
15.11.2018
так в ПФУ також скорочення були
Stavr Іра
15.11.2018
Согласен, но ЕСВ - именно ПФ компетенция, похоже хоть одна логичная реформа будет )))
NN Stavr
15.11.2018
Яка це реформа вернуть назад все як було раньше??? У нас руйнують все старе, а потім реформують "взад"
Ольга
15.11.2018
Уже всё равно куда отдадут ЕСВ, работников и в пфу и в дфс уже практически нет. Реорганизовали!!! Молодцы!!! А что касается ставки ЕСВ, то зачем вообще устанавливать ограничения. Нашлись деньги на зарплату миллионную, значит найдут и на ЕСВ.
Іра Ольга
15.11.2018
Ці обмеження начебто для нарахування пенсії мають значення, тобто, щоб не були величезні пенсії тим, хто мільйони отримує


Наталя Іра
15.11.2018
Краще б обмежили розміри зарплат. А то "керівник нарахував собі 24,9 мільйони зарплати на місяць". Це 55 років праці на мінімальну зарплату в 3723 грн. Пару місяців така зарплата і пенсія буде не потрібна...


!! Наталя
16.11.2018
Це 557 років
Егрыбьорд Наталя
19.11.2018
В бюджетників розмір зарплат і так обмежений усякими там постановами та законами, а щодо приватних підприємст з якого боку держава має право вказувати кожному окремому підприєцю скільки йому максимально платити зарплати собі чи комусь із працівників. Давайте не будемо плутати розмір зарплати та питання її оподаткування
Ольга Іра
15.11.2018
С такими зарплатами им нечего переживать за пенсию. Хватит минимальной
Оля Ольга
16.11.2018
Це може бути і державна установа: суди, НАБУ, САП і тд... А потім пенсія по вислузі років це десь у 40 - 45 років, і пожиттєве утримання на шиї держави 60% заробітної платні, тобто 720 т. грн. на місяць + пільги. Я не кажу які там суми лікарняних будуть, а особливо декретний (неоподаткований) 1000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
123 Ольга
20.11.2018
Всі ці працівники плавно перекочували до інспекції по праці і зараз звіріють
Вадим
15.11.2018
Потрібно змінювати саму систему трудових відносин і оплати праці. Відмініть ЄСВ , нехай робітники сплачують податки самі за себе, тоді у роботодавців не буде приводу платити з/п в конвертах.
лідія
15.11.2018
я згідна повністю з тим, якщо є гроші на нарахування мільйонних сум заробітної плати то чому немає для сплати податків? Абсурд. Для чого мені було б переживати за пенсію від Держави - якщо б я отримувала по 2-3 млн. в місяць?! Я би просто забезпечила б сама собі старість ,,,а ще є системи накопичувальні і т.д. і т.п. Потрібно мабуть накласти обмеження на нараховування мільйонних сум заробітних плат ......
Марія лідія
20.11.2018
Особливо в монопольних сферах, наприклад - комунальні, транспорт, ін. Чому я повинна оплачувати величезні заробітні плати начальникам нафтових та енергетичних компаній. Тільки тому, що вони вчасно прибрали до рук монопольні сфери.
Ірина
16.11.2018
Я до пенсії не доживу...((
Людмила
16.11.2018
Не потрібні жодні обмеження по сплаті ЄСВ, тоді і не нараховуватимуть мільйонні зарплати на одну людину. А щодо великих пенсій, то в них вони будуть, бо коли сплачуєш внесок навіть з 55000 грн., то і пенсія не буде на рівні мінімальної. А якби ЄСВ нараховували на всю суму з/п, то її б не нараховували на 1 людину (принаймні так масово). А щоб не були були величезні пенсії тим хто отримує мільйони, необхідно встановити граничний розмір пенсії. Таке рішення не вплине на звичайних роботяг, а "товстосуми" не збідніють їм і мільйонів зароблених на старість вистачить, можуть навіть від пенсії відмовитися і все одно "жируватимуть".
Юлія
16.11.2018
Поки що це тільки проект Закону... А чи затвердять його...
Світлана
20.11.2018
А ми маємо працівників за списком 2. Старанно відшкодовуємо державі їх пільгові пенсії. Платіж на місяц становить близько 400 тис. грн. А за новою пропозицією Реви змушені будем сплачувати ЄСВ на 1,5 млн грн більше ніж зараз. Тобто витрати на відшкодування пільгових пенсій зростуть втричі. Чому ми маємо сплачувати за когось???? "Наші" пенсії 400 тисяч!!
Галина
21.11.2018
До якого часу будуть виставляти за середню з/плату Київські показники?
То ви проїдьтеся по країні-особливо в райони,то хоть побачите як живуть люди
та чому мінімальні платяться з/п,бо немає доходів,щоб підвищити.
Ще одне: як можна платити податок на нежитлове майно по однакових ставках- чи то Нафтогаз,чи АЗС,чи будівля,яку здаюиь в оренду)) це можна прирівнювати???Треба відкоректирувати податок від виду діяльності!!!!
обурююся
21.11.2018
Та хто ж це усіх мінусує? На мою думку усі висловлювання мають сенс та справедливі.
Залишити коментар:
Ваше ім`я
Коментарі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд