Інформація по темі "" | Публікації по тегу
29.04.22
74263 9
Друкувати
Обране

МОН про оплату праці працівників закладів освіти

До Міністерства освіти і науки України звертаються працівники закладів освіти щодо невиплати заробітної плати тим працівникам, які в умовах воєнного стану вимушені були змінити місце проживання, залишити робоче місце, але мають можливість виконувати роботу дистанційно або не можуть виконувати свої посадові обов'язки; щодо рішень відділів (управлінь) освіти місцевих органів виконавчої влади, керівників закладів освіти про зменшення розмірів надбавок і доплат педагогічним працівникам тощо.

Міністерство освіти і науки неодноразово листами від 28.02.2022 N 1/3292-22, від 06.03.2022 N 1/3370-22, від 07.03.2022 N 1/3378-22, від 15.03.2022 N 1/3463-22 доводило до департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних (військово-цивільних) адміністрацій інформацію щодо особливостей застосування норм трудового законодавства під час дії правового режиму воєнного стану, зокрема щодо оплати праці працівників закладів освіти під час призупинення навчання, в умовах дистанційного навчання, під час простою тощо (зазначені листи є у вільному доступі на сайті Міністерства освіти і науки України).

Повідомляємо, що відповідно до частини першої статті 571 Закону України "Про освіту" (із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану" від 15.03.2022 N 2126-IX, що набув чинності 20.03.2022) працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період), були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується, зокрема, організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників; збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти приймають у межах своєї компетенції рішення, обов'язкові до виконання на відповідній території, для реалізації державних гарантій, визначених частиною першою цієї статті, в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 28.03.2022 N 274 "Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні" органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, зокрема у підпорядкуванні яких перебувають заклади загальної середньої освіти та установи освіти, мають забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, у тому числі шляхом прийняття рішення (розпорядження, наказу) про оголошення простою у закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність внаслідок збройної агресії російської федерації.

Отже, держава гарантує працівникам закладів і установ освіти забезпечення виплати заробітної плати або збереження середнього заробітку незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, у тому числі шляхом прийняття рішення про оголошення простою у закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність внаслідок збройної агресії російської федерації. Саме з цієї причини працівники закладів та установ освіти, як працівники бюджетних установ, не мали права на отримання державної допомоги в рамках програми "єПідтримка", оскільки повинні отримувати заробітну плату безпосередньо у закладі освіти.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 N 2136-IX заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Під час воєнного стану працівники можуть виконувати завдання у штатному режимі або за межами робочого приміщення, адміністративної будівлі (дистанційно). Порядок і підстави дистанційної роботи передбачено законодавством про працю.

Відповідно до статті 602 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) за дистанційною формою організації праці робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Норма також визначає, що дистанційна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу без обов'язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.

Таким чином, законодавством визначено достатньо гнучкий спосіб виконання завдань за межами робочого місця (адмінбудівлі), при цьому основною умовою є своєчасне виконання завдань за посадою.

У згаданих випадках оплата праці здійснюється в повному обсязі відповідно до законодавства.

У разі відсутності організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, оголошується простій щодо окремих працівників або структурних підрозділів відповідно до статті 34 КЗпП.

Зауважуємо, що порядок оплати часу простою визначаються положеннями статті 113 КЗпП.

Відповідно до частини першої статті 113 КЗпП час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

У частині третій статті 113 КЗпП зазначено, що за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Відповідно до пункту 8.3.3 Галузевої Угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021 - 2025 роки, що зареєстрована Міністерством економіки України 18.06.2021 за N 12, сторони рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати.

Зауважуємо, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 N 221 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану" надано право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

Тобто постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 N 221 встановлена нижня межа оплати часу простою працівників - не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу) і не передбачена заборона здійснювати оплату часу простою у більш високому розмірі, зокрема, у розмірі середньої заробітної плати.

Джерело:
Лист МОНУ від 25.04.2022 р. N 1/4444-22
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
9
Марина
29.04.2022
Все правильно,но мне лично никто ничего не выплатил.Последняя выплата была в начале марта.И все,живи как хочешь...
Ольга
29.04.2022
Скажите, пожалуйста, тренеры-преподаватели с 24.02 должны были работать дистанционно или сразу идти на простой?
Наталя
01.05.2022
А що робити викладачам,що працювали в Сартанській ВЦА, остання виплата була у лютому, а як жити тепер? Чим готувати дітей? Хто відповість?
Людмила
04.05.2022
Волноваська громада за квітень не було виплат. У нас теж є діти які просять їсти .
Катерина
04.05.2022
Зарплата 2900на місяць!!!!Хай би прожили на цю зарплату в МОН!!!!
Наталя
05.05.2022
Генічеську громада.Освітяни залишились без зарплати за квітень, хоча навчання триває. Зверніть на нас увагу!!!
Раїса
06.05.2022
Поясніть, будь ласка, чи має право директор звільнити вчителя - пенсіонера під час військового стану, якщо контракт, всупереч Галузевій угоді між профспілками і МОН, був вдруге запропонований лише на рік і зараз закінчується? При цьому, англійську мову залишається викладати вчитель з середньою спеціальною освітою, яка ніде не вчиться.
Ірина
06.05.2022
Директор школи ( спеціальна шуолв) відправив частину пед.колективу ( психолога, вихователів та вчителів- дефектологів на простій при наявності технічних засобіа і можливості працювати дистанційно з виплатою 2/3 окладу ще 21.03 2022.При цьому весь адміністативний штат ( директор, три заступника) успішно працюють на повні зарплати із збереженням усіх надбавок. Статтю 57(1) директор повністю ігнорує. Прокоментуйте, будь ласка, як відновити свої права, коли директор ігнорує всі рекомендації МОН. Рівненська обл.
Вчителька
07.05.2022
Зверніть увагу на вчителів Генічеська та Генічеськоі‘’ ОТГ!!! Ми живемо в окупаціі‘, зарплату не платять, як жити!? Чим годувати дітей? Ми що, вже нікому не потрібні?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
pw-image
Читайте сайт за ціною чашки кави
Платне користування buhgalter.com.ua передбачає:
  • доступ до новин, статей, довідників
  • безлімітні завантаження бланків
  • відсутність реклами.
Передплатники PRO-доступу, «Бюджетної бухгалтерії», «Оплата праці» та користувачі «FIT-Бюджет» отримують безкоштовний доступ до порталу бонусом до передплати.
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
60
грн/
місяць
Вже передплатили? Увійти
Передплата подовжується автоматично щомісяця, але відмовитися можна у будь-який момент. Я погоджуюсь з користувацькими умовами
ic-acc-pay
×