Інформація по темі "" | Публікації по тегу
11.09.20
12741 7
Друкувати
Обране

Щодо врахування доплати соцпрацівникам при розрахунку доплати до мінімальної заробітної плати

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-2019)» від 17.03.2020 р. № 530-ІХ передбачено встановлення доплат до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби С0VID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» від 29.04.2020 р. № 375 (зі змінами) (далі — постанова № 375) працівникам надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома) встановлюється доплата у граничному розмірі до 100 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (далі — доплата).

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оплату праці» (далі — Закон) заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Структура заробітної плати визначена в статті 2 Закону.

Заробітна плата складається з основної заробітної плати (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців), додаткової заробітної плати (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій) та інших заохочувальних та компенсаційних виплат (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).

Доплата відноситься до додаткової заробітної плати, як винагорода за особливі умови праці, та встановлюється пропорційно відпрацьованому часу в умовах, зазначених в пункті 1 постанови № 375. Ця доплата є обов’язковою виплатою.

З урахуванням зазначеного працівникам нараховується заробітна плата відповідно до діючих умов оплати праці, включаючи доплату.

Разом з тим, відповідно до статті 31 Закону розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Тобто, якщо працівником виконана місячна норма праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» мінімальна заробітна плата з 01.01.2020р. складає 4723 гривні.

Частиною другою статті 31 Закону визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це — доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Отже, у випадку, коли працівникам встановлена доплата відповідно до постанови № 375, яка по своїй суті є доплатою за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, то вона має виплачуватись понад розмір мінімальної заробітної плати.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, власник або уповноважений ним орган проводить доплату до її рівня, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

Лист Мінекономрозвитку від 21.08.2020 р. № 3511-06/51836-07

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
7
Тетяна
11.09.2020
"Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер." Генеральний директорДиректорату норм та стандартів гідної праці Ю. КузовойНе забыли последний пунктик дописать, так что всё нормально, стандартное разъяснение
Енгрібьорд
11.09.2020
От навіщо вигадувати велосипед і писати роз"яснювальні листи, що не мають ніякої законодавчої ваги. Існує перелік виплат, які не враховуються при розрахунку заробітної плати для забезпечення її мінімального розміру. От невже не можна було внести зміни до закону "Про оплату праці", а не розяснення писати
Тетяна Енгрібьорд
11.09.2020
Ви краще спитайте, оцей ДИРЕКТОР ГІДНОЇ ПРАЦІ перераховані вами закони читав?
Енгрібьорд Тетяна
11.09.2020
Судячи по назві посади він більше Макса Фрая любить читати, а не законодавство. В зв"язу з чим, пропоную , наприклад, Міністерство внутрішніх справ перейменувати в Міністерство повного порядку.
123
11.09.2020
якась фальшивка - "Директорат норм та стандартів гідної праці Мінекономіки розглянув листа..." і лист оформлено від мінсоцполіти, а не мінекономіки)
EVGENIY 123
11.09.2020
Це моя помилка!! Я на це не звернув увагу і лист скопіював в бланк мінсоцполітики !! transparent_pxl.pngА лист справжній
Марина
18.09.2020
Хотілося б запитати колег, чи хто-не будь виплачує цю доплату? Адже це мають бути кошти за відповідною бюджетною програмою. В іншому випадку це буде нецільове використання коштів. Ми з листом звернулися до свого головного розпорядника, але вже два місяці немає ніякої відповіді. По телефону сказали, що виплачуйте преміями або надбавку за складність і напруженість((( То навіщо писати закони, якщо їх ніхто не виконує?
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі