Воєнний стан: відповідаємо на запитання
Перед роботодавцями зараз стоїть багато викликів. Адже з ними на зв’язку продовжують знаходитися працівники. Ми готові вам допомогти та відповісти на основні запитання.
Що робити, якщо працівника мобілізували/призвали?
Перш за все, видаємо наказ про увільнення працівника від роботи на період проходження військової служби на підставі відповідної повістки.
Нижче наведемо фрагмент тексту такого наказу:
Про увільнення від роботи
|
Увага! Якщо працівника призвали як резервіста, то в наказі замість «за призовом під час мобілізації, на особливий період» зазначаєте «за призовом осіб із числа резервістів в особливий період».
У табелі обліку робочого часу не відпрацьований «солдатом підприємства» час відображайте літерним кодом «ІН».
За час військової служби зберігаєте за працівником середню зарплату (ст. 119 КЗпП). Її розраховуєте згідно з Порядком № 100 виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують початку військової служби.
Тобто всі дні служби оплачуєте виходячи з однієї середньої. Щомісячно розраховувати нову середню зарплату не потрібно.
Працівник — доброволець. Документів не надав
У такому разі ви ніякий наказ не видаєте, а в табелі обліку робочого часу проставляєте «НЗ». Ну або ж можете відразу визнати причину його відсутності поважною і проставляти в табелі позначку «І».
Увага! Зазначені позначки говорять про те, що цей час не оплачується.
Якщо ж є можливість підтримати працівників матеріально, читаємо далі.
Чи можна ввести простій, оскільки підприємство не працює?
Так. Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Простій оплачуйте не нижче ніж 2/3 окладу працівника, якщо інше не передбачено вашими внутрішніми документами. У наказі про простій обов’язково зазначте, чи необхідно працівникам бути присутніми на робочих місцях під час простою.
Для простоїв використовуємо літерний код «П».
УВАГА! Незалежно від введення простою, за мобілізованим (призваним резервістом) роботодавець повинен виконати трудові гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП (зберегти місце роботи, посаду та середній заробіток). Саме ця норма є імперативною для оплати періоду військової служби «солдата підприємства». |
Трудова повинність та суспільно корисні роботи
Під час воєнного стану військове командування разом із військовими адміністраціями можуть запроваджувати трудову повинність.
Її запроваджують для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами.
Також можливе залучення таких осіб до суспільно корисних робіт, що виконуються для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту та не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки.
Такі роботи виконують на підставі окремого трудового договору. Праця оплачувана. Оплата здійснюється відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку зараховано особу, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.
Тож, якщо ваш працівник повідомив, що його залучили до суспільно корисних робіт, видайте наказ про увільнення його від роботи із збереженням за ним місяця роботи та посади.