Інформація по темі "" | Публікації по тегу
25.09.23
1860 4
Друкувати
Обране

Запровадження штрафів за затримку виплати зарплати

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів вважає за доцільне розпочати роботу над розв’язанням питання своєчасної виплати заробітної плати в Україні, у зв’язку з чим рекомендував Верховній Раді прийняти за основу Проект Закону від 19.07.2023 р. № 9510 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця».

Законопроєктом передбачається, зокрема:

  • зобов’язати роботодавця, у разі затримки виплати заробітної плати на строк більше 15 календарних днів після закінчення місяця, за який здійснюється виплата, сплатити працівникові пеню в розмірі та на умовах, визначених трудовим або колективним договором, але не менше облікової ставки НБУ у розрахунку на рік за кожен день затримки, та виплатити всю суму заборгованості із заробітної плати та суму компенсації відповідно до Закону «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати»;
  • надати право працівнику тимчасово припинити виконання роботи у разі затримки виплати заробітної плати на строк більше 15 календарних днів;
  • закладення законодавчих підстав для створення гарантійної установи задля задоволення грошових вимог найманих працівників у разі неплатоспроможності роботодавця;
  • виплата працівнику компенсації у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат працівника за дванадцять місяців, що передують місяцю, в якому порушено справу про банкрутство чи припинено трудовий договір у разі звільнення працівника до порушення зазначеної справи. При цьому максимальний розмір компенсації не може перевищувати дванадцяти мінімальних заробітних плат станом на 1 січня відповідного року;
  • включення до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування періоду, за який виплачено вищезазначену компенсацію заробітної плати, як періоду, за який сплачено єдиний внесок із виплаченої суми компенсації заробітної плати, та врахування такого періоду при обчисленні страхового стажу для призначення пенсій та страхових допомог за рахунок коштів соціального страхування.

Деякі положення законопроекту рекомендовано вводити в дію тільки після завершення воєнного стану в Україні. Такий підхід є цілком зрозумілим – захист від додаткового навантаження приватних підприємств, які сплачують податки та забезпечують громадян робочими місцями, але інколи мають фінансові труднощі.

Мета даного проєкту закону – зробити економічно невигідним для роботодавця затримувати виплату заробітної плати, створити умови для скорочення обсягів наявної заборгованості та її виплати, підвищити рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці, а також забезпечення створення механізму компенсації заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.

Досвід європейських країн свідчить про те, що головною умовою мінімізації заборгованості є соціальний діалог, чітке дотримання вимог законодавства, прозорість, широке використання працівниками механізмів активної боротьби за власні трудові права.

Східне міжрегіональне управління Держпраці

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нас про це
Коментарі
4
Світлана
25.09.2023
Чому в законопроєкті не піднімається питання та не визначається відповідальність органів місцевого самоврядування, обласних адміністрацій, які невчасно фінансують головних розпорядників коштів, що призводить до затримки отримання коштів розпорядниками нижчого рівня? В результаті - затримка з виплати заробітної плати, а відповідальність несе лише керівник установи? А які він має важелі вливу на отримання відповідних коштів?
Євген Світлана
25.09.2023
Все що залишається керівникам, то писати відповідні листи дл органів місцевого самоврядування, обласних адміністрацій, які невчасно фінансують головних розпорядників коштів. Вразі накладання штрафу буде, що показувати в суді. Мов, ось ми все нарахквали, зареєстрували, писали-писали листи, а нас не фінансували.
Ірина
25.09.2023
Така сама ситуація з зарплатними податками. Фін.департаменти фінансують з затримкою (міський бюджет). І хто буде відповідальний за порушення термінів сплати?
Марія
28.09.2023
Треба запровадити спеціальний детальний звіт фінансових органів "Звіт про суми затримки фінансування розпорядників та їх причини" і обовязково його оприлюднювати на всіх можливих платформах. Щоб і контролюючі органи це бачили і постачальники.
Залишити коментар:
Для того, щоб роздрукувати текст необхідно авторизуватись або зареєструватись
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі