Чи скасували військовий збір з середнього заробітку мобілізованих працівників?
Дійсно, Верховна рада 19.06.2022 прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування військовим збором грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які беруть безпосередню участь в бойових діях в умовах воєнного стану» (законопроєкт № 7432). Зараз він знаходиться на підписанні у Президента. Після того, як він підпише цей документ, Закон набуде чинності з дня його опублікування.
Цим Законом передбачено, що у період дії правового режиму воєнного стану не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення:
— працівників правоохоронних органів;
— військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців;
— працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
— інших осіб на період їх безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.
Чи стосується це звільнення звичайних роботодавців? Ні!
Зверніть увагу на вид доходу, який звільняється від оподаткування військовим збором. Це, цитую, «доходи у вигляді грошового забезпечення».
Роботодавці нараховують та виплачують мобілізованим працівникам середній заробіток, який не має жодного відношення до грошового забезпечення.
До того ж, бюджетним установам досить легко розділити таки виплати. Адже відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333, грошове утримання (забезпечення) військовослужбовців, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та осіб рядового і начальницького складу, у тому числі основні та додаткові види виплат виплачують за КЕКВ 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців». Натомість виплата мобілізованим працівникам середнього заробітку здійснюється за КЕКВ 2110 «Оплата праці».
Отже, середній заробіток, який установи виплачують мобілізованим працівникам, як і раніше, слід оподатковувати ВЗ та ПДФО. Ну й, звісно, нараховувати на нього ЄСВ.