Зміни до Порядку № 100: відпускні зменшать
Так, на сайті Федерації профспілок зʼявився проєкт постанови КМУ, розроблений Мінекономіки, яким пропонується внести зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
Зокрема, змін зазнає п. 7 Порядку № 100, яким встановлені правила обчислення середньої зарплати для оплати часу відпусток або компенсації за невикористані відпустки.
Наразі цей пункт складається з двох абзаців такого змісту:
«Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або компенсації за невикористані відпустки проводиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за фактично відпрацьований період (розрахунковий період) на відповідну кількість календарних днів розрахункового періоду. Із розрахунку виключаються святкові та неробочі дні, встановлені законодавством. Отриманий результат множиться на число календарних днів відпустки.
Святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП), які припадають на період відпустки, у розрахунок тривалості відпустки не включаються і не оплачуються».
Його доповнять новими абзацами, в яких пропишуть таке.
При обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або для виплати компенсації за невикористані відпустки для осіб, що обіймають посади держслужбовців, посади патронатної служби, посадових осіб, умови оплати праці яких регулюються спеціальними законами, посадових осіб, керівників, керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну службу», умови оплати праці яких визначено постановою КМУ від 20.04.2016 № 304, посадових осіб, які за умовами оплати праці прирівнюються до членів Кабміну, посадових осіб податкових і митних органів, суддів, прокурорів, а також посадових осіб органів місцевого самоврядування, право на які набуто у поточному та попередньому робочих роках, застосовуються норми абзацу першого цього пункту.
Натомість під час оплати часу відпусток зазначеним категоріям працівників і компенсації їм за невикористані відпустки, право на які набуто більше ніж за два попередні робочі роки, що передують поточному робочому року, пропонують застосовувати ось такі понижувальні коефіцієнти:
За робочий рік, що передує двом останнім робочим рокам (3-й робочий рік) |
0,9 |
За робочий рік, що передує трьом останнім робочим рокам (4-й робочий рік) |
0,8 |
За робочий рік, що передує чотирьом останнім робочим рокам (5-й робочий рік) |
0,7 |
За робочі роки, що передують п’яти останнім робочим рокам (6-й та наступні робочі роки) |
0,6 |
При цьому пояснюють такі зміни необхідністю економити бюджетні кошти.
Для бюджету це може й полегшення, але для працівників ні, бо призведе до зменшення суми відпускних та компенсацій за невикористану відпустку.