Коли бухгалтеру не обійтися без оцінювача
З метою складання коректної фінансової звітності, при виникненні суперечок з Податковою, для отримання достовірних вартісних характеристик майна бухгалтеру не обійтися без допомоги кваліфікованого оцінювача. У ряді випадків залучення таких фахівців вимагає законодавство, а іноді традиції ділового обороту або просто здоровий глузд. Рішення про використання послуг незалежної оціночної компанії приймається з урахуванням фактичних обставин правочину, аналізу потенційних податкових та судових ризиків, вимог достовірності бухгалтерської звітності.
У яких випадках залучення оцінювача є обов'язковим
Нормативними актами України визначено, коли оцінку проводять у обов'язковому порядку. Такими випадками зокрема є отримання майна на безоплатній основі, визначення справедливої вартості необоротних активів, акцій, часток засновників.
Якщо оцінка була потрібна в ході податкової перевірки, то ініціювати її може і посадова особа, призначивши кандидатуру експерта. Проте господарське товариство вправі не погодиться на кандидатуру запропонованого оцінювача та обрати виконавця на власний розсуд.
В усіх зазначених випадках обов'язок звернутися до незалежної оціночної компанії покладається зазвичай на власника майна. Без проведення такого оцінювання підприємство не зможе здійснити угоду, звітувати перед податковою інспекцією, коректно скласти фінансову звітність.
Коли оцінювача залучити бажано
Компанії не завжди звертаються по оцінку лише на вимогу законів. Часто скористатися такою послугою бухгалтера спонукає бажання знизити потенційні ризики. Найчастіше вони пов'язані з податками. А точніше з можливістю перерахунку зобов'язань, виходячи з ринкових цін у випадках, коли у податкової є підстави для перевірки ціни угоди. Приводом для цього може стати, наприклад, відхилення вартості угоди від ринкової більш як 20%.
Бухгалтер часто вирішує звернутись за проведенням експертної оцінки зокрема і в таких випадках:
- Виявлення неврахованого раніше майна під час інвентаризації
- Переоцінка вартості необоротних активів
- Безоплатне отримання компанією активів, грошову оцінку яких документально не підтверджено. І тут вартість оприбуткованого майна підтверджує незалежний оцінювач.
Нерідко оціночні послуги використовуються як інструмент зниження інвестиційних та комерційних ризиків. Їх застосовують у таких обставинах:
- купівля чи продаж компанії, як майнового комплексу;
- оцінка привабливості фінансових вкладень у бізнес іншого підприємства (інвестування);
- оцінка будівель, споруд, іншого майна перед купівлею чи продажем, особливо між взаємозалежними (афілійованими) особами;
- визначення суми збитків у ході страхового випадку, а також для стягнення його з винних осіб;
- отримання кредиту під заставу нерухомого майна.
У таких випадках процес оцінки ініціює зацікавлений суб'єкт господарювання. Він же несе і всі необхідні витрати на проведення цієї процедури. Компанія самостійно аналізує співвідношення потенційних вигод від проведення оцінки та витрат на неї, в результаті чого приймає остаточне рішення. Особливості залучення спеціалістів та документального оформлення визначення ринкової вартості у наведених вище ситуаціях потребують докладного розгляду. На сайті «Оцінка в Україні» ( https://оцінка.укр/ ) наведено детальну інформацію про особливості надання послуг з оцінки основних засобів, в залежності від їхнього типу. Адже зрозуміло, що процедура визначення вартості нерухомості дуже відрізняється, наприклад, від проведення оцінки транспортного засобу або виробничого обладнання.
Оцінка при внесенні майна до статутного капіталу
Залучення незалежного оцінювача є обов'язковим під час оплати частки корпоративних прав (або частини акцій) у статутному капіталі негрошовими коштами. Подібні внески роблять як на стадії заснування компанії, так і вже в процесі господарської діяльності. Як вклад можуть виступати різні об'єкти: рухоме та нерухоме майно, частки в капіталі інших підприємств, держоблігації, виняткові інтелектуальні права за ліцензійними договорами тощо.
Для проведення незалежної оцінки укладається договір з оцінювальною компанією, яка має сертифікат на ведення відповідної діяльності. Вибраний виконавець проводить необхідну процедуру та надає звіт про ринкову вартість майна, що передається до статутного капіталу. Оцінка проводиться перед фактичною передачею майна. Експерту надається вся необхідна документація, яка є в наявності у замовника.
В ході проведення процедури проводиться визначення поточної ринкової вартості. А вже остаточна вартість негрошового активу, що передається, затверджується рішенням зборів засновників. При цьому ця величина не може бути більшою за суму, зазначену у звіті оцінювача.
Особливих вимог щодо оформлення передачі вкладу до статутного капіталу немає. Таке внесення майна не визнається доходом. Тому оприбуткування вкладу проводиться шляхом збільшення вартості активів та рахунків капіталу.
Оцінка майна, виявленого при інвентаризації та отриманого безоплатно
У ході інвентаризації можуть бути виявлені невраховані раніше необоротні активи. Виявлене майно фіксується в інвентаризаційному описі із зазначенням його характеристик за ринковими цінами. Об'єкти капітального будівництва відображаються в описі відповідно до прямого призначення. Основні засоби оприбутковуються за первісною вартістю.
Виявлене за підсумками інвентаризації майно, по суті, буде безоплатно одержаним. Первісна вартість таких об'єктів має визначатися, виходячи із справедливої вартості. Під нею розуміється оцінка на основі ринкових даних (Міжнародний стандарт фінансової звітності (IFRS) 13 «Оцінка справедливої вартості»). Для її визначення доцільно звернутись до незалежного оцінювача. З метою визначення ціни прийняття на облік необхідно:
- Скласти технічне завдання на оцінку об'єкта.
- Оформити договір із оцінювачем.
- Отримати від нього звіт за підсумками оціночних заходів та акт про надання послуг.
Важливо! Якщо компанія виявила під час інвентаризації об'єкт нерухомості, він підлягає держреєстрації. Тому необхідно додатково залучити відповідних фахівців БТІ, розробити технічну документацію та подати необхідні документи для реєстрації права власності на нерухомість.
Безоплатне отримання основних засобів проводиться також за наведеними вище правилами. Якщо не провести оцінку, є ризики, що податкова вважатиме дохід від оприбуткування заниженим, відповідно донарахує податок на прибуток, пені, штрафи.
Залучення оцінювача для переоцінки основних засобів
Переоцінка основних фондів має на меті привести балансову вартість активів у відповідність до ринкової. Вона є інструментом забезпечення вимоги щодо достовірності даних фінансової звітності. В результаті переоцінки вартість основного засобу може як збільшиться (дооцінка), так і знизиться (уцінка).
Після визнання необоротного активу компанія проводить його облік за первісною або переоціненою вартістю. Якщо компанія обрала другий варіант, то вона має проводити переоцінку регулярно із затвердженою в обліковій політиці періодичністю. Переоцінка відбувається з метою приведення балансової вартості об'єкта до його справедливої вартості. Для її реалізації підприємство залучає незалежного оцінювача. При виборі конкретного виконавця важливо враховувати його кваліфікацію щодо проведення аналогічних робіт. Наприклад, на сайті оціночної фірми «Реал Експерт» ( https://realexpert.ua/ ) окремо підкреслюється наявність позитивного досвіду співпраці та узгодження звітів з провідними аудиторськими компаніями.
Щодо інвестиційної нерухомості переоцінка обов'язкова на кожну звітну дату. Також актуальним є проведення переоцінки за об'єктами, прийнятими до обліку за первісною вартістю 10 і більше років тому, оскільки балансова вартість за ними суттєво занижена порівняно з ринковою. На підставі отриманого звіту про переоцінку бухгалтерія оформлює акт, складає розрахунки про зміну вартості та амортизації.
Важливо! За виявлення фактів надання недостовірних відомостей у фінансовій звітності компанія може бути притягнута до відповідальності у вигляді штрафів.
Залучення оцінювача при списанні необоротних активів
Списання основних засобів проводиться через нездатність приносити економічні вигоди через фізичне та моральне зношування, закінчення всіх допустимих термінів експлуатації. Для оформлення вибуття необоротного активу наказом призначається комісія. Вона оглядає об'єкт, визначає придатність та доцільність подальшого використання, можливість застосування окремих вузлів та агрегатів після демонтажу, виносить остаточне рішення щодо зняття з обліку.
Нерідко обладнання не підлягає подальшій експлуатації та вимагає списання ще до закінчення граничного терміну використання. Якщо розглядаються технічно складні об'єкти, транспортні засоби, то комісія із працівників бухгалтерії та інших підрозділів підприємства не завжди може зробити кваліфікований висновок щодо необхідності списання. І тут доцільно запросити незалежного оцінювача, який оформить письмовий висновок про недоцільність подальшої експлуатації об'єкта. Таке дослідження стане документом, який буде обґрунтовувати необхідність списання.
На підставі висновку спеціаліста комісія складе акт про списання. Після цього майно буде виведено з експлуатації за наказом керівника.
Оцінювач при операціях із афілійованими особами
Якщо між афілійованими (взаємозалежними, пов’язаними) особами проводяться угоди купівлі-продажу, їх ціни підпадають під контроль податкового органу. При цьому контролюється в тому числі й рівень доходів (цін) за подібними операціями на відповідність ринковим умовам. В разі невідповідності вартості реалізованих об'єктів ринковому рівню, Податкова може нарахувати додаткові обов’язкові платежі.
При проведенні контрольованої угоди для зниження ризиків визнання її ціни такою, що не відповідає ринковій, підприємства звертаються до незалежної оціночної компанії. На підставі укладеного договору оцінювач складає звіт про оцінку об'єктів, що реалізуються між афілійованими особами. Застосування такого підходу до обґрунтування допустиме, якщо угода разова і компанія не має інформації щодо ціни аналогічних угод із незалежними партнерами. Найчастіше це відбувається під час продажу об'єктів нерухомості або устаткування. Якщо афілійована компанія не надасть звіту оцінювача за такою угодою, відбудеться перерахунок вартості та донарахування податків з боку Податкової.