Благодійник надав допомогу: які документи оформити?
Надання благодійної допомоги: за якими документами?
Надходження благодійної допомоги у вигляді будь-яких активів бюджетні установи повинні відображати в бухобліку, керуючись насамперед вимогами НП(С)БО 121* та НП(С)БО 123**.
Головне правило: первісною вартістю безоплатно отриманих від фізичних та юридичних осіб (крім суб’єктів держсектору) активів є їх справедлива вартість, визначена на дату отримання таких активів.
Водночас первісна вартість безоплатно отриманих активів може бути визначена на підставі первинних документів, наданих разом із такими активами. Це прямо передбачено п. 7 розд. ІІ НП(С)БО 121 та п. 5 розд. ІІ НП(С)БО 123.
Звісно, найкращий варіант, якщо благодійник надав первинні документи, в яких зазначено вартість переданих активів. У такому разі саме за вартістю, зазначеною в супровідних документах, установа може оприбутковувати отриману допомогу. Утім, надання таких документів — це виключно право, а не обов’язок благодійника.
Інша річ, якщо благодійник не надав супровідних документів або ж у первинних документах зазначено, наприклад, тільки найменування та кількість переданих активів. За таких умов комісія установи-отримувача має визначити їх справедливу вартість, на підтвердження чого складає Акт оцінки матеріальних цінностей. Зазначений документ оформлюють у довільній формі.
Проте самих лише супровідних документів, наданих благодійником разом із допомогою (у т. ч. Акта приймання-передачі), буде недостатньо для повноцінного оприбуткування необоротних активів (як-то, генератора) на баланс установи. Чому? Далі пояснимо.
Отримання «благодійки»: які документи слід оформити ?
Традиційно, благодійну допомогу приймає комісія установи, створена за наказом керівника. До її складу обов’язково входить працівник бухгалтерської служби установи. Власне, ця комісія й займатиметься документальним оформленням приймання та оприбуткування допомоги.
Отже, у разі надходження благодійної допомоги у вигляді основних засобів (далі — ОЗ) та/або малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА) оформлюємо такі документи, як:
1) Акт приймання-передачі ОЗ за типовою формою, затвердженою наказом № 818*.
В акті зазначаємо інформацію про первісну вартість благодійної допомоги та їх коротку характеристику. У ситуації читача комісія має зазначити інформацію про безоплатно отриманий генератор.
Зазвичай Акт складають у двох примірниках для кожної зі сторін. Утім, комісія цілком може скласти такий Акт в одному примірнику. Таку можливість передбачено п.п. 5 п. 2 розд. ІІ Порядку № 818*.
ВАЖЛИВО!
Акт приймання-передачі обов’язково має затвердити керівник установи — отримувача благодійної допомоги
2) Акт введення в експлуатацію ОЗ. Цей документ також складають за типовою формою, затвердженою наказом № 818.
Нагадаємо: зазначений Акт застосовують не тільки для зарахування об’єктів незавершених капітальних інвестицій до складу ОЗ. Також він призначений для оформлення операцій із введення в експлуатацію безоплатно отриманих ОЗ та МНМА.
В Акті комісія зазначає інформацію про первісну вартість та коротку характеристику отриманих об’єктів ОЗ та МНМА. Якщо разом з активами було передано технічну документацію, робимо позначку про це в Акті та додаємо її до Акта.
Зауважте: такий Акт також затверджує керівник установи — отримувача благодійної допомоги;
3) Інвентарна картка обліку об’єктів ОЗ або Інвентарна картка групового обліку об’єктів ОЗ типової форми. Тут слід зазначити присвоєні кожному отриманому об’єкту ОЗ та МНМА інвентарні (номенклатурні) номери.
Детальніше про бухоблік та документальне оформлення благодійної допомоги читайте в матеріалі «Благодійна допомога: оформлення та облік (частина 2)» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 28.
Висновки
- Благодійник може надати разом із благодійною допомогою первинні (супровідні) документи. Але це виключно право, а не обов’язок благодійника.
- Безоплатно отримані активи зараховують на баланс на підставі Акта приймання-передачі. Водночас у разі отримання ОЗ та МНМА установа-отримувач обов’язково має оформити Акт введення в експлуатацію ОЗ та Інвентарну картку обліку об’єктів ОЗ або Інвентарну картку групового обліку об’єктів ОЗ.
Бюджетна бухгалтерія, вересень, 2024/№ 35